Reklama

Gmina Raniżów chce zamknąć kolejną szkołę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: J. Serafin

Gmina Raniżów chce zamknąć kolejną szkołę - Zdjęcie główne

W szkole w Posuchach uczą się jedynie dzieci w klasach I-III. Otwarty jest tam także oddział przedszkolny. | foto J. Serafin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI To już kolejna szkoła w gminie Raniżów, która ma zostać zlikwidowana. Mowa o placówce w Posuchach.

Radni z raniżowskiej gminy jeszcze w 2020 roku podjęli decyzję o zamknięciu szkół w Zielonce i Staniszewskiem. Powód? Brak dzieci. Wszystko wskazuje na to, że taki sam los czeka szkołę w Posuchach. Aktualnie trwają w tej sprawie konsultacje. 

Wójt czeka na głosy 

Władysław Grądziel, wójt gminy Raniżów, zarządził przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących zamiaru likwidacji szkoły w Posuchach. Konsultacje będą przeprowadzone do czwartku, 26 stycznia, do godz. 15.

- Konsultacje polegają na wyrażeniu opinii lub wniesieniu uwag do treści projektu uchwały

- czytamy w piśmie podpisanym przez szefa raniżowskiego urzędu.  

Odpowiedzialna za przeprowadzenie konsultacji jest Monika Woś, kierownik Zespołu Oświatowego gminy Raniżów.

Uwagi można złożyć w sekretariacie raniżowskiego urzędu lub przez wysłanie maila na adres: poczta@ranizow.pl, lub zeas_ranizow@wp.pl

Jeszcze jeden rok 

Jak czytamy w uzasadnieniu dotyczącym zamiaru likwidacji szkoły, placówka ma zostać zlikwidowana 31 sierpnia 2023 r. Ma działać zatem do końca roku szkolnego, do którego  zostało jeszcze kilka miesięcy. 

W szkole działają jedynie klasy I-III oraz oddział przedszkolny. Z dniem 1 września 2023 roku dzieci miałyby zapewnioną kontynuację nauki oraz dowóz do szkoły w Raniżowie, która jest wyposażona w świetlicę szkolną, salę gimnastyczną, boiska sportowe, plac zabaw czy stołówkę, czego nie ma placówka w Posuchach. 

Struktura organizacyjna szkoły w Posuchach obejmuje klasy I-III oraz oddział przedszkolny. Według stanu na dzień 30 września 2022 r. do szkoły uczęszcza zaledwie ośmiu uczniów oraz do oddziału przedszkolnego 15 maluchów. 

- Zgodnie z posiadaną przez gminę wiedzą na temat społeczności lokalnej można stwierdzić, iż znaczny procent dzieci zameldowanych w obwodzie nie uczęszcza do tej szkoły. Spowodowane jest to wyjazdami zagranicznymi rodziców za pracą lub pobieraniem nauki w innych szkołach, np. w szkole w Raniżowie

- czytamy dalej uzasadnienie. 

Zatrudnieni w szkole 

W szkole w Posuchach zatrudnionych jest sześciu nauczycieli w łącznym wymiarze 3,66 etatu oraz jedna osoba obsługi w wymiarze 0,50 etatu. 

Jak wynika z przedstawionych okoliczności, nie ma tej w chwili możliwości zapełnienia klas istniejącej szkoły w Posuchach kolejnymi rocznikami dzieci. 

Również dane meldunkowe dotyczące dzieci nie dają podstaw do zapełnienia klas, ponieważ wiele dzieci mimo zameldowania, nie zamieszkuje miejscowości. - Podjęcie przez radę decyzji o likwidacji szkoły jest uzasadnione wysokimi i wciąż rosnącymi kosztami utrzymania szkoły. Z każdym rokiem szkolnym maleje liczba uczniów - argumentuje urząd. 

Dalej czytamy, że wskazana sytuacja ma swoje dalsze negatywne konsekwencje w postaci niemożności zapewnienia uczniom optymalnych warunków nauczania, związanych m.in. z koniecznością prowadzenia zajęć edukacyjnych w małych, kilkoosobowych grupach klasowych, będących klasami łączonymi, co znacząco redukuje możliwość indywidualnej pracy nauczyciela z uczniem, która to kwestia uchodzi za główny atut tzw. małych szkół. 

Zamknięto już dwie szkoły 

Przypomnijmy, że w 2020 roku samorządowcy z gminy Raniżów podjęli uchwały o zamiarze likwidacji placówek szkolnych w Staniszewskiem i Zielonce. 

O takich planach poinformowano wcześniej rodziców, a następnie Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie. Powód takich działań był ten sam. Mała liczba dzieci, które w kolejnych latach miałyby uczęszczać do obu szkół, w których funkcjonowały klasy od I do III oraz oddziały przedszkolne. 

Andrzej Burek, sołtys Posuch, zaznacza, że rodzice chcą utrzymać chociażby oddział przedszkolny, do którego uczęszcza aktualnie 15 dzieci.

- Zależy na tym, żeby przedszkolaki miały gdzie chodzić i żeby przedszkole zostało

- mówi sołtys.

Poinformował, że trwają także rozmowy z wójtem i radnymi, aby utrzymać szkołę jeszcze przez kolejny rok szkolny 2023/2024.
Gospodarz wsi zauważył także, że mieszkańcy mają obawy, że jeżeli radni zagłosują nad likwidacją szkoły wraz z oddziałem przedszkolnym, trudno będzie na nowo powołać przedszkole. - Widzimy, co się dzieje w Staniszewskiem. Ten budynek niszczeje, nie chcemy, żeby u nas było podobnie - zanzacza sołtys Andrzej Burek.

Radni podejmą decyzję w tej sprawie w poniedziałek, 30 stycznia, na sesji.

Uczniowie w szkole w Posuchach (dane aktualne):

  • oddział przedszkolny 0 15 dzieci (w wieku od 3 do 6 lat)
  • kl. I - 2 uczniów
  • kl. II - 2 uczniów
  • kl. III - 4 uczniów
Z analizy danych demograficznych wynika, że liczba uczniów przypisanych do obwodu tej szkoły w kolejnych ladach będzie nadal kształtowała się na bardzo niskim poziomie i będzie wynosiła w klasach I-III:

W roku szkolnych 2023/2024

  • kl. I - 3 uczniów
  • kl. II - 2 uczniów
  • kl. III - 2 uczniów
W roku szkolnym 2024/2025

  • kl. I - 4 uczniów
  • kl. II - 3 uczniów
  • kl. III - 2 uczniów

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy