Reklama

GMINA NIWISKA. Radni dyskutują o budżecie

Opublikowano: pon, 17 lut 2020 11:15
Autor:

GMINA NIWISKA. Radni dyskutują o budżecie  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jeżeli w grę wchodzą duże pieniądze, dyskusja zawsze jest ciekawa. I tak też się stało podczas ostatnich obrad rajców z gminy Niwiska.

Podczas ostatnich obrad Rady Gminy w Niwiskach, gdzie dyskutowano na temat nowego budżetu, radny Stęga wyjaśnił, że budżet jeszcze w większym stopniu, niż do tej pory, będzie pochłaniał pieniądze własne, nie zostawiając nic na przyszłe inwestycje. - Jest to dość ważne z uwagi na to, że należałoby się już w tym momencie pochylić nad takimi kwestiami jak inwestycje, które mogłyby wpłynąć na przyszłe oszczędności lub na rozwój gminy Niwiska - argumentował Łukasz Stęga.

Przesuwać pieniądze

Szef rady Robert Róg zauważył, że budżet zaprezentowany przez radnego Stęgę został  wzięty pod lupę. Róg dodał także, że tegoroczny budżet w porównaniu do poprzednich jest całościowo wyższy. - Stwierdzenie, że planujemy wydatki wyższe bieżące, które będą wpływały na niższe możliwości inwestycyjne, nie do końca są uzasadnione w moim przekonaniu - podkreślił radny Róg. Zgodził się on jednak z tym, że w ubiegłych latach mogły pojawić się wydatki inwestycyjne, ale po wykonaniu czy na etapie planowania w konsekwencji były wyższe, co wiązało się chociażby z kwotą dofinansowania. Jako przykład podał budowę kanalizacji i fotowoltaiki. 

Robert Róg nadmienił, że potrzeba i życie niosą za sobą pewne działania, przez które pieniądze będą przesuwać się między różnymi działami budżetu. - Jestem święcie przekonany, że do wielu spraw, które w budżecie się nie znalazły, żadna miejscowość w tym temacie nie zostanie pominięta - przypomniał przewodniczący rady. Róg odniósł się też do pozycji, które nie znalazły się w budżecie, pomimo wcześniejszych rozmów. Z kolei radna Ewa Jachyra z Siedlanki przypomniała o potrzebach sołectwa i o tym, że kolejny rok miejscowość nie jest ujęta w budżecie. 

- Potrzeby Siedlanki nie są zbyt mocno wygórowane, w momencie kiedy pojawią się możliwości, będziemy wspierać działania i te wnioski, które padały w zakresie realizacji tych zadań - podkreślił Robert Róg, przewodniczący prezydium. Dodał także, że nie przypomina sobie, oprócz jednej sytuacji, aby nie wsparł zadania bądź którekolwiek krytykował. 

 

Poczekać na oszczędności

- Są mieszkańcy, jest droga, komunikują się tą infrastrukturą. Skoro wychodzą z założenia, że chcą oświetlenia, domagają się tego w swoich wnioskach i na zebraniach wiejskich, rozumiem, że tego potrzebują i też trzeba będzie to realizować - nadmienił Róg.

Przewodniczący Róg dodał, że wójt w pierwszej kolejności podejmie działania, kiedy tylko pojawi się taka możliwość, aby w całej gminie wykonać zmianę oświetlenia ulicznego na ledowe. - To pozwoli nam generować docelowo spore i widoczne oszczędności - podsumował Róg. Czy stanie się to za pięć, czy siedem lat, można teraz tylko teoretyzować. Zgodził się ze słowami Stęgi, który uświadomił, że nie nastąpi to od razu. 

Wszystko będzie wiązało się z tym, jak zostanie to wykonane. Do finalnej kwoty przyczyni się m.in. kredyt, umorzenie czy przetarg, w którym okaże się, za jakie pieniądze znajdzie się wykonawca tego zadania. - Oczywiście nie można z góry zakładać, że czas oczekiwania się skróci i że będzie to tańsze - zaznaczył Róg. Stać może się tak za przyczyną rosnących kosztów zatrudnienia pracowników czy samej produkcji. - Będziemy się nad tym pochylać, bo jest to bardzo istotna sprawa w skali całej gminy. Rozwiązanie przyszłościowe i oszczędnościowe i na pewno warte wdrożenia - zapewnił Róg.

Zgodnie z opinią komisji budżetowej szef rady przyznał, że budżet jest jednym z dobrych budżetów, które do tej pory były przyjmowane przez radę i realizowane. 

- Jestem zaskoczony tak rozciągłym opisem, poddałem ją jedynie jako przykład inwestycji, które należy realizować - wtrącił Łukasz Stęga  na temat oświetlenia. - Im wcześniej takie inwestycje są realizowane i zakładane, tym wcześniej dojdziemy do momentu, kiedy będą miały faktyczny wpływ na budżet - dodał. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE