Reklama

Gmina Niwiska planuje budowę nowego wodociągu

Opublikowano:
Autor:

Gmina Niwiska planuje budowę nowego wodociągu  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wraz z uruchomieniem nowej przepompowni mieszkańcy odczuli problem w dostawie wody. Co teraz zrobią urzędnicy?

Jak dowiadujemy się w rozmowie z Elżbietą Wróbel, szefową gminy Niwiska, mieszkańcy zauważyli zmniejszenie ciśnienia w sieci. Dzieje się tak w niektórych gospodarstwach na terenie miejscowości Niwiska i Trześń.

Sytuacja ta pojawiła się z chwilą uruchomienia przepompowni wody w Hucisku, której celem było zwiększyć ciśnienia w sieci dla sołectwa Hucisko, Zapole i Leszcze. 

Zapotrzebowanie

Jak wyjaśnia Elżbieta Wróbel, przy bardzo dużym rozbiorze, szczególnie w okresie upałów i panującej suszy,  ciśnienie w sieci w miejscowości Niwiska i Trześń spadało. Działo się tak, gdy zachodziła konieczność napełnienia zbiorników w sołectwie Hucisko. Nie był to jednak całkowity brak wody w kranach. Objawiało się to słabym ciśnieniem w niektórych gospodarstwach w wymienionych miejscowościach, w momencie napełniania zbiorników w Hucisku. 

Aby temu zapobiec, opracowano projekt budowy sieci wodociągowej fi 300 mm PE łączącej Niwiska i Trześń bezpośrednio z przepompowni w Niwiskach do Szkoły Podstawowej w Trześni. Jest to odcinek około 5 km sieci. - Zwiększenie ilości wody w sieci spowoduje, że zwiększony rozbiór nie będzie powodował spadku jej ciśnienia - wyjaśnia Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska. Przetarg na wyłonienie wykonawcy na realizację opisanej inwestycji planowany jest do ogłoszenia przez urząd początkiem sierpnia.

Planują wydatki 

Wójt podkreśliła, że potrzebne są pieniądze na budowę wodociągu Niwiska - Trześń. Samorząd znalazł się na liście rezerwowej wniosków, które miałyby dostać dofinansowanie, na to zadanie. Jest duża szansa, że pieniądze gmina otrzyma z rezerwy jesienią.

Szefowa gminy zaproponowała na komisji, żeby już teraz rozpisać przetarg na wodociąg, który miałby powstać w latach 2020 - 2021. Jego szacunkowy koszt to 2,9 mln zł, z czego milion pochodziłby z budżetu gminy Niwiska. We wspomnianym przetargu miałby się znaleźć zapis, że inwestycja będzie realizowana, jeżeli samorząd otrzyma dofinansowanie na ten cel. 

Aby jednak już teraz ogłosić to, że gmina poszukuje wykonawcy wodociągu, samorząd musi mieć zagwarantowane pieniądze na ten cel. Stąd uchwała, którą podjęli w lipcu radni,  dotycząca zaciągnięcia zobowiązania wykraczającego poza rok budżetowy 2019 na kwotę 2,9 mln zł. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE