Reklama

Gmina Niwiska. Miliony z Polskiego Ładu na drogi, wodę i śmieci

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Gmina Niwiska. Miliony z Polskiego Ładu na drogi, wodę i śmieci - Zdjęcie główne

W pierwszej edycji rządowego programu Polski Ład gmina Niwiska otrzymała 6 mln 954 tys. zł. Teraz Elżbieta Wróbel, szefowa gminy, wraz z pracownikami urzędu stara się o kolejne miliony. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Urząd w Niwiskach stara się o dofinansowanie z Polskiego Ładu. Gmina chce ściągnąć do siebie miliony złotych. Jeżeli się to uda, pieniądze zostaną przeznaczone na kosztowne inwestycje. Jakie?

Gmina Niwiska złożyła trzy wnioski o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. To druga edycja rządowego programu inwestycji strategicznych. W pierwszej edycji gmina Niwiska otrzymała 6 mln 954 tys. zł. 

Gospodarka odpadami

Pierwszy wniosek, jaki złożyła gmina Niwiska, dotyczy gospodarki odpadami. Jeżeli uda się pozyskać pieniądze z rządowego programu, wybudowany zostanie punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych w gminie Niwiska.

Dokładniej mówiąc, chodzi o budowę budynku gospodarczego. W planach również jest wykonanie placów wewnętrznych, ich utwardzenie oraz utwardzenie miejsc postojowych. Zakupiony zostanie również niezbędny sprzęt i wyposażenie, m.in. pojemniki i kontenery do magazynowania odpadów. Przewidywana wartość inwestycji opiewa na 4,5 mln zł. Gmina na ten cel musi mieć zabezpieczony wkład własny w kwocie 225 tys. zł. Zatem Polski Ład miałby dołożyć 4 mln 275 tys. zł, dlatego że wniosek musi być poparty pięcioprocentowym wkładem własnym gminy, która ubiega się o wsparcie finansowe. Jeżeli wniosek o dofinansowanie "przejdzie", termin zakończenia prac przy PSZOK-u zakończyć ma się 31 sierpnia 2023 roku.

Drogi gminne do przebudowy

W drugiej edycji Polskiego Ładu gmina Niwiska złożyła drugi wniosek związany z infrastrukturą drogową. Do zamknięcia inwestycji potrzebuje 4 mln 959 tys. zł. Jeżeli to się uda, przy wkładzie własnym w wysokości 261 tys. zł przebudowanych zostanie kilka odcinków dróg relacji Trześń - Siedlanka i Kosowy - Hucina.

Dokładny zakres prac ma obejmować odcinek Trześń – Siedlanka wraz z drogą dojazdową i poszerzeniem jezdni. Wybudowany ma zostać chodnik i położona nowa nawierzchnia asfaltowa. Takie same prace mają zostać wykonane na trakcie Kosowy - Hucina. 

Inwestycja ma na celu poprawę jakości sieci dróg gminnych, które pozwolą na lepsze warunki komunikacji do węzła autostrady A4, a także poprawią warunki komunikacyjne z drogami krajowymi, wojewódzkimi oraz powiatowymi. Całość zadania ma kosztować 5 mln 220 tys. zł. 

Uzdatnianie wody

Gmina Niwiska stawia na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Tego dotyczy trzeci wniosek, jaki został złożony do programu Polski Ład. 

Inwestycja będzie polegać na wykonaniu robót oraz dostaw w celu wykonania i uruchomienia stacji uzdatniania wody w Niwiskach wraz z modernizacją ujęć wody, oraz oczyszczalni ścieków. We wniosku zaznaczone są prace związane z wykonaniem sieci elektroenergetycznej, a także sieci wodociągowej od studni do sieci. Za pozyskane dofinansowanie zmodernizowana zostanie oczyszczalni ścieków w Trześni. Wymienione zostaną urządzenia i doposażenie obiektu. Mowa o dyfuzorach, szafie sterowniczej, falownikach, a także modernizacji ogrzewania i pompy do przepompowni ścieków. Przewidywany okres inwestycji planowany jest do 31 sierpnia 2023 roku. 

Na to zadanie gmina Niwiska potrzebuje 4 mln 470 tys. zł. Deklarowana kwota udziału własnego urzędu to 223 500 zł. Do rozpoczęcia prac brakuje wsparcia finansowego z Polskiego Ładu rzędu 4 246 500 zł. 

W drugiej edycji rządowego programu największą szansę na dofinansowanie mają inwestycje w infrastrukturę drogową, wodno-kanalizacyjną, w źródła ciepła zeroemisyjnego i gospodarowanie odpadami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy