Reklama

GMINA NIWISKA. Ceny śmieci nawet o 200 proc. wyższe. Sprawdź nowe stawki na 2020 rok

Opublikowano:
Autor:

GMINA NIWISKA. Ceny śmieci nawet o 200 proc. wyższe. Sprawdź nowe stawki na 2020 rok - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI O nawet 265 proc. wzrosną od nowego roku opłaty za śmieci w gminie Niwiska. Decyzję o nowych stawkach radni podjęli podczas ostatniej sesji.

Tematem cen śmieci samorządowcy zajęli się podczas listopadowych obrad. Łukasz Stęga w trakcie sesji chciał wprowadzić propozycję klubu radnych jako alternatywę dla przedłożonej propozycji. - Klub radnych chciałby zaproponować swoją metodę podziału stawek za opłaty zagospodarowania odpadami komunalnymi poddać ją pod głosowanie w celu wybrania odpowiedniej metody - mówił samorządowiec Stęga. 

Przenieść temat

Zaproponowany wniosek przez radnego Stęgę dla przewodniczącego rady Roga był niezrozumiały. - Nie wiem, co miałbym poddawać pod głosowanie - powiedział Robert Róg. 

Szef rady do końca nie mógł zrozumieć, o co prosi Łukasz Stęga. - Zgłaszam, aby punkt 6 został zniesiony i przełożony na kolejną sesję - wnioskował Stęga. Jako powód podał, że informacja jak i projekt uchwały został przedstawiony radnym dzień przed planowaną sesją. Okres, jaki jest dopuszczany przez statut, w tym wypadku nie został zachowany. 

Taniej nie będzie

Do słów radnego odniosła się Elżbieta Wróbel, szefowa gminy, nie chciała ona, aby z porządku obrad zniknął punkt podjęcia uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za śmieci. - Nad tym punktem trzeba się pochylić i dyskutować, trzeba wypracować zasady, dlatego że czas zebrania deklaracji i rozstrzygniecie przetargu jest krótki - argumentowała wójt Wróbel. 

Koszt odbioru odpadów w 2019 roku wynosi 261 tys. zł. Aby zabezpieczyć odbiór odpadów na kolejny rok, magistrat ogłosił dwa przetargi. Pierwszy z nich został unieważniony ze względu na cenę. Oferta podana w drugim przetargu była niższa, ale stanowi ok. 300 proc. w stosunku do kwoty z poprzedniego roku. - Biorąc pod uwagę to, co dzieje się w gospodarce odpadami w całej Polsce i rosnące ceny, uważam, że ofert korzystniejszych nie możemy się spodziewać - podkreśliła Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska. 

9 na tak 

Władze, przygotowując projekt uchwały dotyczący odbioru odpadów, skalkulowały stawki w taki sposób, aby zabezpieczyć dochód z tego tytułu na poziomie oferty łącznie z pozostałymi kosztami systemu. - Wiem, że decyzja w tym zakresie jest bardzo trudna - zaznaczyła Wróbel - Trudne będzie jej przyjęcie przez społeczność naszej gminy - dodała. Jak powiedziała wójt, odpowiedzialność za zabezpieczenie odbioru odpadów z naszej gminy na przyszły rok nie pozwala inaczej. 

Po długich dyskusjach i przeanalizowaniu możliwych wariantów cenowych nie wskazano idealnego rozwiązania, które byłoby sprawiedliwe dla wszystkich. - Projekt uchwały, który jest przedmiotem obrad dzisiejszej sesji został wypracowany na komisjach rady gminy i przyjęty większością głosów - zaznaczyła szefowa gminy.

Za stawkami "podniosło ręce" dziesięciu radnych. Przeciw byli Adam Chlebowski i Łukasz Stęga. Od głosu wstrzymali się Stanisław Rzeszutek, Damian Serafin i Stanisław Świątek. 


Miesięczne stawki za śmieci obowiązujące do końca 2019 roku

 • 1 osoba - 7,40 zł (segregowane) i 13 zł (niesegregowane)
 • 2 osoby - 14,80 zł (segregowane) i 26 zł (niesegregowane)
 • 3 osoby i więcej - 20 zł (segregowane) i 45 zł (niesegregowane)

Nowe, miesięczne stawki za śmieci SEGREGOWANE w 2020 roku 

 • 1 osoba - 18 zł (15 zł)
 • 2 osoby - 36 zł (30 zł)
 • 3 osoby - 51 zł (42 zł)
 • 4 osoby i więcej - 65 zł (53 zł)

Ulga za posiadanie kompostownika przydomowego - stawka w nawiasie 


Nowe, miesięczne stawki za śmieci NIESEGREGOWANE w 2020 roku 

 • 1 osoba - 72 zł (69 zł)
 • 2 osoby - 144 zł (138 zł)
 • 3 osoby - 204 zł (195 zł) 
 • 4 osoby i więcej - 260 zł (248 zł)

Ulga za posiadanie kompostownika przydomowego - stawka w nawiasie 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE