Reklama

Gmina może już zwalniać

Opublikowano:
Autor:

Gmina może już zwalniać - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Przedsiębiorcy z gminy Niwiska mogą już składać wnioski o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Podjęta przez radnych uchwała weszła w życie.

Przypomnimy. Rada Gminy Niwiska 13 maja podjęła uchwałę, która wprowadza zwolnienie z podatku od gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Sprawa dotyczy przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu koronawirusa.

Komu?

 

Zwolnienie dotyczy podatku od nieruchomości należnego za maj i czerwiec 2020 roku. Kto może podlegać zwolnieniu? Są nimi prowadzący działalność, która m.in. polega na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu, z wyłączeniem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos.

Chodzi także o takie działalności, które związane są z promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak m.in. wystawy, konferencje. Włączając działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce. Także zarządzający w branży związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi mogą zostać zwolnieni z podatku. Pozostałe działalności wymienione są na stronie internetowej magistratu (niwiska.pl).

 

Pogorszenie płynności

 

Drugą grupą podlegającą zwolnieniu są mikro i małe przedsiębiorstwa będące podatnikami podatku od nieruchomości, które prowadzą działalność inną niż wyżej wymienioną, których płynność finansowa uległa pogorszeniu z powodu COVID-19.

- Przez pogorszenie płynności finansowej należy rozumieć zmniejszenie przychodów osiąganych przez przedsiębiorcę w marcu lub kwietniu 2020 roku o 30 proc. w stosunku do lutego 2020 roku - tłumaczą przedstawiciele magistratu.

Zwolnienie to nie dotyczy przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie handlu artykułami spożywczymi, przemysłowymi, ogrodniczymi, materiałami budowlanymi oraz stacji paliw.

Zwolnienie dotyczy podatku od nieruchomości należnego za czerwiec 2020 roku. - Przedsiębiorca zobowiązany jest do przedłożenia dokumentów, które do pobrania są na stronie internetowej Urzędu Gminy w Niwiskach - wyjaśniają pracownicy urzędu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE