Reklama

Reklama

Gmina Majdan Królewski. Orzeczenie Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, stwierdzające unieważnienie wyborów i mandatu radnej Marioli Kopeć, czeka na uprawomocnienie się

Opublikowano: wt, 18 gru 2018 07:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Tymczasem głos w sprawie zabiera sołtys Rusinowa, który był wnioskodawcą protestu wyborczego.

Reklama

 

Przypomnijmy, że do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu wpłynął protest wyborczy z terenu gminy Majdan Królewski i dotyczył  okręgu nr 9 obejmującego Rusinów i część Brzostowej Góry. O mandat w tym okręgu ubiegała się Mariola Kopeć z Brzostowej Góry oraz dotychczasowy radny Marek Konefał z Rusinowa. Jak okazało się po wyborach, zwycięstwo w okręgu odniosła Mariola Kopeć, która zdobyła  133 głosy. Jej przeciwnik głosów miał o siedem mniej, bo dokładnie 126.

Protest wyborczy w tej sprawie złożył Stanisław Magda, sołtys Rusinowa, który zarzucił, że komisja obwodowa w Brzostowej Górze wydała wadliwie 54 karty do głosowania. Sąd, który rozpatrywał protest, uznał go za zasadny. Orzeczeniem sądu mandat radnej (Marioli Kopeć - przyp. red.) został unieważniony. Unieważniono również w tej części wybory.

 

"Nadal jestem radną"

W sprawie samego protestu i rozstrzygnięcia, które wydał tarnobrzeski sąd, skontaktowaliśmy się z Mariolą Kopeć, radną gminy Majdan Królewski. Jak stwierdziła radna, nie była zaskoczona złożeniem protestu. - Na tę chwilę nie otrzymałam żadnych dokumentów informujących mnie, że protest wyborczy, który złożono, został uznany za zasadny i że mój mandat unieważniono - powiedziała nam radna. - Nie dostałam żadnego pisma z sądu w tej sprawie, więc nadal jestem radną.  Jak dostanę dokumenty z sądu, to będę się mogła do tego odnieść - stwierdziła. Dodała również, że jeśli odbędą się wybory, to nadal będzie kandydować.

 

Sołtys miał rację

O komentarz poprosiliśmy również Stanisława Magdę, sołtysa Rusinowa, który był autorem protestu wyborczego. Jak przyznał, choć nie otrzymał jeszcze żadnego oficjalnego pisma w tej sprawie, zna wynik rozstrzygnięcia, jakie wydał sąd. - Byłem na rozprawie w Tarnobrzegu i mandat radnej został wygaszony, więc radna Mariola Kopeć nie jest już radną - powiedział nam gospodarz Rusinowa.

Stanisław Magda dodał, że nie rozumie, dlaczego w obwodowej komisji w Brzostowej Górze doszło do takiej pomyłki. - Jak można wydać 54 karty do głosowania ludziom z innego terenu?  - rozkłada ręce sołtys. - My byliśmy na sto procent pewni, że nasz kandydat wygra, bo wiedzieliśmy, ile głosów dostanie u nas w Rusinowie i kto zagłosuje na niego w Brzostowej Górze. I dostał tyle głosów, co liczyliśmy, że dostanie - stwierdził i dodał, że ostateczny wynik wyborów, zgodnie z którym to radna Kopeć dostała więcej głosów, bardzo go zaskoczył.

 

Czekają na uprawomocnienie

Kiedy odbędą się wybory? Z takim pytaniem zwróciliśmy się do Elżbiety Koziarskiej, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Tarnobrzegu. - Kodeks wyborczy przewiduje, że właściwy sąd ma zawiadomić komisarza wyborczego o ostatecznym zakończeniu postępowania. I na to pismo czekamy  - powiedziała nam Elżbieta Koziarska. Dodała, że dopiero po otrzymaniu pisma z sądu, będzie mogła powiedzieć coś więcej. 

Marek Nowak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu wyjaśnił nam, że orzeczenie (unieważniające wybory i mandat radnej Marioli Kopeć - przyp. red.) wydane przez sąd, nie jest jeszcze prawomocne. - Jak się to orzeczenie uprawomocni, to prześlemy je do Krajowego Biura Wyborczego w Tarnobrzegu.  Z uwagi jednak na to, że od komisarza wyborczego wniosek o uzasadnienie postanowienia wpłynął, to na razie wstrzymujemy się ze stwierdzeniem prawomocności.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +2 / -0

  Emerytowany policjant

  Ciekawe, kto i z czyjej rodziny zasiadał w komisji wyborczej i w komisji liczącej głosy - czyje żony, szwagierki i kto wydawał karty do głosowania, że zostało wydane o 54 kart za dużo. Powinien tą sprawą się zająć prokurator z urzędu, albo inne organy ścigania

 • 3 lata temu | ocena +0 / -2

  Wąs Sumiasty

  Na pierwszym planie poza tym tęgim jegomościem mamy Lożę Sołtysów. Przeglądają papiry, ściągają i zakladają okulor, spijają napoje i wyjadają paluszki. Żaden się nie odważy na konkretny wniosek czy dyskusję, rzeczową polemikę ipt. To samo jest z radnymi. Sesja poniżej godziny to kpina jest. A ten sołtys zamiast się cieszyć, że w okręgu dokonał się wybór przez demokratyczne glosowanie to szuka kwadratowych jaj. Widocznie plany kliki zostały pokrzyżowane i po ten kwas. Chciałyby, żeby dekretem (zarządzeniem Wójta) swojego wchraomolić tak jak w pozostałych 9 okręgach, ale ludzie przejrzeli i dobrze.

 • 3 lata temu | ocena +3 / -1

  koziołek matołek

  Jak były głosy policzone przed wyborami??????????.Sprawa do prokuratora. kto był odpowiedzialny za wybory samorządowe w MK powinien poniesc konsekwecje