Reklama

Gmina Majdan Królewski dołoży się do oficyny dworskiej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Majdańscy radni zgodzili się na wydanie z budżetu 30 tys. zł na renowację powierzchni współczesnych tynków dawnej oficyny dworskiej. Inaczej mówiąc, kwota ta przeznaczona zostanie na odświeżenie budynku Muzeum im. kardynała Adama Kozłowickiego w Hucie Komorowskiej.

Decyzję o przeznaczeniu pieniędzy na ten cel, majdańscy radni podjęli podczas majowej sesji.

Muzeum powstało w rodzinnym domu kardynała w Hucie Komorowskiej. Na ten cel Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” udało się pozyskać 3 mln złotych dofinansowania z Unii Europejskiej.

Umowa  w tej sprawie została podpisana 25 lutego 2010 roku w Hucie Komorowskiej przez Krzysztofa Nitkiewicza, biskupa sandomierskiego oraz Zygmunta Cholewińskiego, ówczesnego marszałka województwa podkarpackiego.  

Zespół parkowo-pałacowy w Hucie Komorowskiej powstał na przełomie XIX i XX wieku. Pałac i zabudowania dworskie dawnej posiadłości Kozłowieckich przetrwały wojnę, ale przed rokiem 1952 zostały rozebrane i rozgrabione, z czego tylko część cegły przeznaczono na budowę nowej szkoły podstawowej.

Na ocalałych zaś murach stajennych wzniesiono remizę OSP. Ostatecznie zostały tylko ruiny oficyny dworskiej z drugiej połowy XIX wieku, którą odbudowano. 

Muzeum zostało otwarte 25 września 20211 roku. Można w niej obejrzeć wystawę o życiu i działalności kardynała - wieloletniego misjonarza Afryki.

- Zwiedzanie wystawy i muzeum jest bezpłatne

- czytamy na stronie muzeum w Hucie Komorowskiej.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy