Reklama

GMINA KOLBUSZOWA. Z ogniem na podwórku

Opublikowano: pon, 4 maj 2020 10:29
Autor:

GMINA KOLBUSZOWA. Z ogniem na podwórku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI - Czy na swoim podwórku mogę wypalić pozostałości roślinne? - dopytuje nasz Czytelnik. - Kiedy zwracam uwagę mojemu sąsiadowi, że mi to przeszkadza, odpowiada mi, że ma do tego prawo - dodaje mężczyzna.

Regulamin utrzymania porządku i czystości na terenie gminy Kolbuszowa dopuszcza spalanie wysuszonych odpadów roślinnych.

 

Trzeba się dostosować 

 

 

Jest jednak warunek, że nie jest to uciążliwe dla nieruchomości sąsiednich i nie narusza przepisów innych ustaw. Mowa o przepisach przeciwpożarowych, a także o tym, aby nie może stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Należy odpowiednio stosować przepisy kodeksu cywilnego regulujące prawo korzystania z własności i zachować poprawne stosunki sąsiedzkie.

- W szczególnych przypadkach, po zaistnieniu zagrożenia, za tego typu działanie może zatem grozić odpowiedzialność karna - przypomina Grzegorz Dzimiera, komendant Straży Miejskiej w Kolbuszowej. Grozi za to kara grzywny w wysokości od 20 do 5000 zł, kara aresztu lub kara nagany.  

 

Była nagana

 

Czy mieszkańcy miasta zgłaszają osoby, które robią porządki na swoich działkach? W bieżącym roku do kolbuszowskiej straży miejskiej wpłynęły trzy zgłoszenia o spalaniu odpadów roślinnych. - Stosowane były pouczenia i wyjaśniane zostały warunki, jakie muszą być spełnione, aby spalanie odpadów było dopuszczalne, zwracano uwagę na ewentualne niebezpieczeństwa, informowano o możliwości złożenia odpadów zielonych w PSZOK w Kolbuszowej - poinformował komendant Dzimiera. 

Jak zatem wygląda sprawa wypalania traw? - Jest bezwzględnie zabronione - podkreśla Grzegorz Dzimiera. Ustawy o ochronie przyrody grozi za to karą grzywny, a nawet i aresztu. W sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów zabronione jest również wypalanie na polach słomy i innych pozostałości roślinnych. 

 Warto również pamiętać, że we wszystkich tego typu zdarzeniach może dojść do zaistnienia przestępstwa - spuentował komendant. Sprowadzenie pożaru lub niebezpieczeństwa pożaru zagrażającego życiu, lub zdrowiu wielu osób, a także mieniu w wielkich rozmiarach grozi pozbawieniem wolności od roku do lat dziesięciu. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE