- Oczyszczalnie ścieków dla mieszkańców
- Ścieżki rowerowe na Partyzantów i Piłsudskiego
- Klub dziecięcy w Widełce coraz bliżej
- Rozbudowa ul. Słonecznej i gospodarka wodno-ściekowa
- Kolejna szansa na infrastrukturę wodną
- Zielona transformacja miasta i nowoczesne oświetlenie LED
- Autobus dla niepełnosprawnych
- Nie każdy wniosek "przejdzie"
Niektóre wnioski czekają na ocenę, inne znalazły się na listach rezerwowych, a kolejne są na etapie przygotowań.
Oczyszczalnie ścieków dla mieszkańców
Jednym z najważniejszych projektów jest „Ochrona obszarów cennych przyrodniczo poprzez budowę przydomowych oczyszczalni ścieków”. To tzw. projekt parasolowy, który zakłada budowę około 100 oczyszczalni dla mieszkańców gminy.Wniosek przeszedł ocenę formalną, a 24 stycznia tego roku Kolbuszowa złożyła poprawki i wyjaśnienia. Teraz pozostaje czekać na ostateczną decyzję o dofinansowaniu.
Ścieżki rowerowe na Partyzantów i Piłsudskiego
Gmina zabiega również o fundusze na budowę ścieżek pieszo-rowerowych przy ul. Partyzantów, Piłsudskiego i Sędziszowskiej w ramach projektu „Rozwój infrastruktury i poprawa bezpieczeństwa niezmotoryzowanych uczestników ruchu”. 15 stycznia złożono poprawki do wniosku i obecnie trwa jego ocena.
Klub dziecięcy w Widełce coraz bliżej
Kolbuszowa planuje również inwestycję skierowaną do najmłodszych mieszkańców - klub dziecięcy w Widełce. Projekt realizowany jest w ramach rządowego programu „Aktywny Maluch 2022–2029”, a obecnie trwają prace nad dokumentami do podpisania umowy.
Rozbudowa ul. Słonecznej i gospodarka wodno-ściekowa
Nie wszystkie wnioski zakończyły się sukcesem. W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg gmina starała się o dofinansowanie rozbudowy ul. Słonecznej, jednak projekt nie znalazł się na liście zadań rekomendowanych do dofinansowania. Wojewoda zapowiedziała jednak podjęcie starań o dodatkowe środki na ten cel. Podobnie sytuacja wygląda z wnioskiem o dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy, dotyczącym hydroforni strefowej i sieci wodociągowej do Bukowca. Oba projekty znajdują się na listach rezerwowych.
Kolejna szansa na infrastrukturę wodną
Kolbuszowa liczy również na środki w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021–2027. Projekt dotyczący rozbudowy infrastruktury zaopatrzenia w wodę przeszedł już pierwszy etap oceny (pozytywnie), a 14 stycznia magistrat złożył wymagane dokumenty w kolejnym etapie.
Zielona transformacja miasta i nowoczesne oświetlenie LED
Gmina przygotowuje także wniosek o pożyczkę z Krajowego Planu Odbudowy na „Inwestycje na rzecz zielonej transformacji miast”. W ramach tego projektu planowana jest:
- Wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne lampy LED,
- Uzbrojenie terenów na osiedlu Św. Brata Alberta,
- Rozbudowa oczyszczalni ścieków o stację zlewczą osadów z przydomowych oczyszczalni.
Autobus dla niepełnosprawnych
7 lutego gmina złożyła wniosek do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zakup autobusu dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Kolbuszowej. Nowy pojazd (20+1 miejsc) ma być dostosowany do przewozu osób na wózkach inwalidzkich, co znacząco poprawi komfort i możliwości transportu osób z niepełnosprawnościami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.