Reklama

Gmina Kolbuszowa stawia na jakość dróg [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gmina Kolbuszowa stawia na jakość dróg [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCI Lokalny samorząd bierze za priorytet modernizację dróg w mieście nad Nilem. Po przebudowie miejskich traktów kierowcom będzie jeździło się wygodniej i bezpieczniej. Fundusze na te zdania pozyskano w drugiej i trzeciej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

Które z drogowych łączników w Kolbuszowej zostaną przebudowane? Informujemy Czytelników Korso Kolbuszowskie o dokładnym kosztorysie i zakresie prac. Bezzwrotną pomoc na ten cel gmina Kolbuszowa pozyskała z Polskiego Ładu. Nasz region został zakwalifikowany do finansowego wsparcia, ponieważ funkcjonowały tutaj państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej.

Drogowcy na ulicach


Jeszcze pod koniec 2022 roku, dokładnie 5 grudnia gmina Kolbuszowa zawarła umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Dróg i Mostów sp. z o.o. z Rzeszowa na realizację zadania pn. "Budowa i przebudowa ul. Przemysłowej i ul. Żytniej w Kolbuszowej".

Ul. Przemysłowa – zakres robót będzie dotyczył wykonania nowej konstrukcji jezdni drogowej, chodnika, przebudowy istniejących zjazdów publicznych i indywidualnych, przebudowy sieci kanalizacji deszczowej, wykonania kanału technologicznego, budowy oświetlenia i przebudowy sieci wodociągowej. 

Ul. Żytnia – zostanie wykonana nowa konstrukcja jezdni, chodnika, odcinka pieszo-rowerowego, powstaną nowe miejsca postojowe dla samochodów osobowych, przebudowane zostaną istniejące zjazdy oraz odwodnienie drogi polegające na wymianie istniejących i wykonaniu nowych wpustów ulicznych z kanalikami do istniejącej kanalizacji deszczowej. Prace będą polegać również na wykonaniu kanału technologicznego, budowie i przebudowie sieci elektroenergetycznej, jak i budowie oświetlenia.

Łączna długość inwestycji wynosi blisko 978 metrów. Przewidywany termin zakończenia planuje się na 31 października 2023 roku. Całkowita wartość inwestycji to 6 125 198,42 z. W planowanych pracach pomoże dofinansowanie z Polskiego Ładu, które sięga kwoty 5 mln 500 tys. zł. 

Prace na dwóch traktach 


W piątek (3 lutego) w budynku Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej burmistrz Jan Zuba podpisał umowę z konsorcjum firm, gdzie liderem - wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjno-Drogowego M-Via sp. z o.o. ze Stalowej Woli. Partnerem w tym projekcie jest Firma Handlowo-Usługowo-Produkcyjna BRUK-MAR Łukasz Marut z Bojanowa. 

Ul. Wiktora - przebudowa zostanie przeprowadzona na długości blisko 216 metrów (od firmy Piast w kierunku linii kolejowej). Prace będą polegać na przebudowie istniejącej nawierzchni z płyt drogowych na nawierzchnię asfaltową o szerokości 6,5 m oraz budowie chodnika, przebudowie istniejącego rowu otwartego, budowie odcinka kanalizacji deszczowej oraz przebudowie zjazdów. W zakresie wykonywanych robót jest także wykonanie nowego oświetlenia drogi, budowa kanału technologicznego oraz przebudowa magistrali wodociągowej.

Ul. Ruczki - to drugi etap prac, gdzie nowe zadania obejmują budowę nowego odcinka drogi o długości ok. 367 m (od skrzyżowania z ul. Towarową – równolegle do linii kolejowej i następnie połączenie z ul. Wiktora). Nowa droga będzie posiadać nawierzchnię asfaltową o szerokości 7 m oraz chodnik o szerokości 2 m. W zakresie prac jest także budowa odcinka kanalizacji deszczowej, budowa oświetlania i kanału technologicznego.

Przewidywany termin zakończenia umowy to 30 grudnia 2023 roku. Całkowita wartość inwestycji wyliczona została na 3 736 937,68 zł. Dofinansowanie z Polskiego Ładu na ten cel sięga 2 mln 700 tys. zł.

 

Jakie płyną korzyści dla mieszkańców?


- Realizacja gminnych planów i projektów wpływać będzie na poprawę warunków życia mieszkańców poprzez rozwój lokalnej przedsiębiorczości i poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w Kolbuszowej

- podkreśla burmistrz Jan Zuba. Niewątpliwym plusem będzie poprawa jakości środowiska naturalnego przez obniżenie ilości spalin i zapylenia. Należy też podkreślić, że rozwój infrastruktury drogowej determinuje pobudzenie aktywności gospodarczej i jest warunkiem niezbędnym do zrównoważonego rozwoju gminy Kolbuszowa.

Drogi objęte projektem stanowią ważny element układu komunikacyjnego miasta i odgrywają istotną rolę w prowadzeniu działalności gospodarczej przez tutejsze podmioty, poprzez chociażby poprawę dostępności do Podstrefy Kolbuszowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec, oraz przemysłowej części miasta Kolbuszowa.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE