Reklama

Dzikowiec. Załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domów. Ma to być możliwe dzięki programowi "Cyfrowa Gmina"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Dzikowiec. Załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domów. Ma to być możliwe dzięki programowi "Cyfrowa Gmina" - Zdjęcie główne

Na jakie udogodnienia będą mogli liczyć mieszkańcy? | foto Canva

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jakie udogodnienia dla mieszkańców ma nieść za sobą realizacja programu "Cyfrowa Gmina"? O to zapytaliśmy w urzędzie gminy w Dzikowcu.

Gmina Dzikowiec ma w planach zrealizować projekt pn. "Cyfrowa Gmina". Problem w tym, że w postępowaniu przetargowym wpłynęła zaledwie jedna oferta, która w dodatku znacznie przewyższa kwotę, którą na realizację zadania chce przeznaczyć samorząd.

Na sprzęt i diagnozę

Przedmiotem zamówienia jest dostawa sprzętu serwerowego i współpracującego z nim oprogramowania. Chodzi m.in. o serwer, system backup, firewall (zapora sieciowa), 10 sztuk stacji roboczych, a także oprogramowania domenowe oraz umożliwiające zarządzanie użytkownikami i siecią. W cenie zawarto również jego instalację i konfigurację. Gmina na realizację zadania planuje przeznaczyć niewiele ponad 176 tys. złotych.

W konkursie mogła startować każda gmina. Co ciekawe, 100 proc. kosztów zadania jest pokrywane z grantu. To oznacza, że samorządy nie muszą zapewniać wkładu własnego.

Minimalna wysokość grantu dla jednej gminy wynosi 100 tys. zł, natomiast maksymalna to dwa miliony złotych. 

Więcej e-usług

Genowefa Dębiak, sekretarz w dzikowieckiej gminie, poinformowała pisemnie naszą redakcję, że dofinansowanie w ramach projektu można było otrzymać na zadania związane z cyfryzacją urzędów i podległych im jednostek. Jak to ma jednak ułatwić życie mieszkańcom?

W odpowiedzi usłyszeliśmy, że dzięki wymianie aktualnie posiadanego przez urząd sprzętu oraz oprogramowania dane petentów, które znajdują się w zbiorach cyfrowych gminy, będą lepiej zabezpieczone.

Sekretarz wskazała również, że będzie możliwe udostępnienie większej liczby e-usług dla mieszkańców. - Będą mogli załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu - dodała. Wszystko to ma wpływać na produktywność i bezpieczeństwo, zarówno pracowników gminy, jak i osób, które przychodzą do urzędu, by załatwić swoje sprawy.  O jakie dokładnie e-usługi chodzi? Tego na ten moment nie wiemy.

Zdecydowanie za dużo

W wyznaczonym przez samorząd terminie wpłynęła zaledwie jedna oferta od formy E-service z Rzeszowa, która wyceniła realizację zadania na kwotę prawie 212 tys. złotych. To niespełna 36 tys. złotych więcej, niż planuje wydać na ten cel gmina. 

Postępowanie zostało jednak unieważnione. - Oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, która zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia - czytamy w uzasadnieniu.

Najprawdopodobniej w najbliższym czasie przetarg zostanie ogłoszony ponownie. Do tematu wrócimy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy