Reklama

GMINA DZIKOWIEC. Prąd z buraków i gnojowicy

Opublikowano:
Autor:

GMINA DZIKOWIEC. Prąd z buraków i gnojowicy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Firma Galaauto ogłosiła przetarg na budowę biogazowni w Dzikowcu. Czy znalazł się wykonawca i ile będą kosztowały zaplanowane prace?

Przypomnijmy, że w Dzikowcu mają postać dwie biogazownie. Znajdować się one mają nieopodal drogi wojewódzkiej między Dzikowcem a Osią Górą. Firmy otrzymały na to zadanie milionowe dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- SOŁTYS PYTA -
Na ostatniej sesji o sprawę dopytywał Krzysztof Serafin, sołtys Dzikowca. - Temat w 2012 był poruszany na jednym z zebrań wiejskich. Zebraliśmy ponad 200 podpisów przeciwko. Protest został złożony do Marszałka Województwa Podkarpackiego - wyjaśniał sołtys Serafin. - Temat ucichł, nagle się dowiadujemy, że będziemy mieć dwie biogazownie - dodał gospodarz Dzikowca, dopytując wójta o sprawę.
- Na dzień dzisiejszy inwestorzy nie określili się, że będą na naszym terenie coś realizować - wyjaśnił Józef Tęcza podczas sesji, która odbyła się 12 lutego.
Jak dodał sołtys Serafin, pozwolenie na pierwszą biogazownię było wydane w 2014 roku. - Skoro nic się od tamtego terminu nie wydarzyło, to pozwolenie w 2017 wygasło - mówił sołtys.
Jak podkreślił włodarz, gmina nie jest inwestorem. - Ja jako mieszkaniec nie chciałbym się dowiedzieć, że inwestor dostał pieniądze i buduje, bez żadnych konsultacji społecznych, bez opinii mieszkańców, bo inwestorowi wolno - zaznaczył Krzysztof Serafin.
Józef Tęcza poinformował, że gmina może wysłać do inwestora pismo z pytaniem, co zamierza on realizować na terenie gminy Dzikowiec.

Przetarg na pierwszą

Przetarg na budowę ukazał się na stronie internetowej funduszy europejskich. Jak można wyczytać w ogłoszeniu, zamawiający posiada m.in. decyzję o warunkach zabudowy, projekt budowlany, decyzję o pozwoleniu na budowę, warunki techniczne przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, wydane łącznie dla dwóch sąsiednich planowanych biogazowni. 

Drugą biogazownię chce wybudować firma Bioenergia Dzikowiec. Galaauto poinformowała w przetargu, że wyżej wymienione decyzje oraz projekt budowlany nie są zgodne z oczekiwanymi rozwiązaniami w zakresie technicznym i zagospodarowania terenu dla niniejszego przedsięwzięcia. Konieczna będzie zmiana decyzji oraz opracowanie projektu budowlanego zamiennego.

Z kiszonki i gnojowicy

Planowana inwestycja wykorzystywana będzie do produkcji biogazu poprzez fermentację odnawialnych surowców organicznych takich jak: zakiszonych wysłodków z buraka, kiszonki kukurydzianej, kiszonki z traw, kiszonki z żyta, gnojowicy, wywaru gorzelnianego.

Jak pisze firma w swoim ogłoszeniu, wytwarzany w procesie biogaz wykorzystywany będzie w skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej. Instalacja biogazowa będzie generować energię odnawialną w formie prądu i ciepła. Produkowana energia elektryczna będzie dostarczana do sieci publicznej, a wytwarzana energia cieplna będzie wykorzystywana na terenie biogazowni rolniczej z możliwością odsprzedaży do zewnętrznego odbiorcy. - Proces technologiczny produkcji wysokoenergetycznego biogazu oparty jest na przemianie materii bakterii metanowych zachodzącej beztlenowo z biomasy składającej się wyłącznie z surowców odnawialnych. Technologia zakłada przetwarzanie surowców pochodzenia rolniczego i z przetwórstwa rolno-spożywczego - wyjaśnia Galaauto w swoim przetargu.

Firma otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie 4 926 920 zł. Całkowita wartość zadania miała wynieść ponad 9 milionów złotych. Do przetargu przystąpiła jedna firma, która zaoferowała, że przystąpi do zadania za kwotę 7 785 000 zł. Biogazownia ma powstać w ciągu dziewięciu miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą. 

Budowa biogazowni rolniczej o mocy do 500 kW", w skład której wejdą m.in.:
- dwa zbiorniki fermentacyjne
- podziemne zbiorniki wstępne substratu płynnego,
- układ dozowania substratu w żelbetowej komorze,
- zbiornik magazynowy płynu pofermentacyjnego,
- kontener techniczny,
- stacja transformatorowa,
- układ kogeneracyjny w zabudowie kontenerowej,
- układ uzdatniania biogazu, w zabudowie kontenerowej,
- urządzenie do awaryjnego wypalania biogazu,
- kontener sterowni z zapleczem socjalnym,
- silos substratów stałych,
- zbiornik wód opadowych i p.poż.,
- waga samochodowa - najazdowa,
- infrastruktur towarzysząca, w tym sieci międzyobiektowe, przyłączenia mediów, drogi i place, w tym wewnętrzna droga dojazdowa od drogi publicznej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE