Reklama

Gmina Cmolas przeznaczy 30 tys. zł na ochronę i opiekę nad bezdomnymi zwierzętami

Opublikowano: pon, 1 kwi 2019 17:30
Autor:

Gmina Cmolas przeznaczy 30 tys. zł na ochronę i opiekę nad bezdomnymi zwierzętami - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Pieniądze mają trafić na bezdomne psy i koty, opiekę weterynaryjną i przeciwdziałanie bezdomności.

 

 

Dokarmianie

 

Gmina Cmolas w swoich założeniach ma dokarmianie bezdomnych kotów wolno żyjących, które bytują głównie w zabudowaniach gospodarczych, których nie należy wyłapywać ani wywozić. Należy za to stwarzać im warunki do bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia.

W programie ochronnym gmina planuje zapewnić bezdomnym zwierzętom opiekę w schronisku dla zwierząt. Ma za zadanie także wyłapywać bezdomne zwierzęta. Urząd zaplanował także obligatoryjną sterylizację lub kastrację zwierząt w schronisku oraz sterylizację lub kastrację zwierząt bezdomnych przekazywanych przez gminę do adopcji. Gmina ma także prawo zadecydować o uśpieniu ślepych miotów. 

 

Współpraca z weterynarzem

 

Gmina Cmolas nawiązała współpracę m.in. z przychodnią weterynaryjną Pro Animali z Kolbuszowej oraz ze schroniskiem "Strzelce", które ma zająć się odławianiem bezdomnych zwierząt z terenu całej gminy.

Gmina sprawuje opiekę nad kotami wolno żyjącymi poprzez zakup karmy, dokarmianie, przeprowadzanie sterylizacji i kastracji, poszukiwanie wolontariuszy zainteresowanych dokarmianiem kotów.

Odławianie zwierząt bezdomnych ma być realizowane po przyjęciu zgłoszenia o zwierzęciu pozostającym bez opieki, w szczególności chorym lub powodującym zagrożenie dla bezpieczeństwa. Pracownik urzędu ma obowiązek podjąć działania zmierzające do ustalenia właściciela lub opiekuna zwierzęcia. W przypadku nieustalenia właściciela bądź opiekuna zwierzęcia, lub nieznalezienia nowego właściciela, pracownik urzędu gminy zleca złapanie zwierzęcia i umieszczenie go w schronisku dla zwierząt bądź czasowo przytulisku prowadzonym przez Zakład Usług Komunalnych.

Ograniczenie populacji

Ograniczanie populacji bezdomnych zwierząt ma być realizowane przez sterylizację i kastrację zwierząt bezdomnych przyjętych do schroniska. W programie dopuszcza się także  usypianie ślepych miotów kotów wolno żyjących. Ważna jest również edukacja mieszkańców na temat ochrony zwierząt przed bezdomnością. Organizowane będą akcje adopcyjne.

Edukacja ma odbywać się także poprzez organizowanie akcji w szkołach dla dzieci i młodzieży na temat odpowiedzialnej i właściwej opieki nad zwierzętami.

W budżecie gminy Cmolas zostało zabezpieczone 30 tys. zł na bezdomne zwierzęta. Kwota ta zostanie przeznaczona na:
1) opiekę nad wolno żyjącymi kotami, sterylizację lub kastrację kotów - 1 tys. zł
2) zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej dla zwierząt, w przypadkach zdarzeń drogowych - 9 tys. zł
3) wyłapywanie, transport i zabezpieczenie miejsca w schronisku dla bezdomnych zwierząt - 9 tys. zł
4) zapewnienie opieki zwierzętom gospodarskim - 1 tys. zł
5) pozostałe zadania realizowane w ramach programu (zakup karmy, środków leczniczych itp.) - 10 tys. zł

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 lata temu | ocena +3 / -0

    Cmolesiok

    Kociska i wetryniorze bedom miały wyżerke za nase podotki.