Reklama

Reklama

Gmina Cmolas. Problemy z dojazdem do szkół mają szczególnie uczniowie, ktorzy mieszkają w małych miejscowościach i przysiółkach. Kto powinien zapewnić im transport?

Opublikowano: pon, 10 wrz 2018 07:00
Autor:

Gmina Cmolas. Problemy z dojazdem do szkół mają szczególnie uczniowie, ktorzy mieszkają w małych miejscowościach i przysiółkach. Kto powinien zapewnić im transport? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wraz z nowym rokiem szkolnym odżyły stare problemy z dojazdami do szkół. Szczególnie z małych miejscowości, gdzie nie ma wystarczającej liczby uczniów.

Reklama

Problem dojazdów do szkoły poruszyła na ostatniej sesji (30 sierpnia) w Cmolasie Teresa Maciąg, sołtys Porąb Dymarskich.

To duży kłopot w jej miejscowości z powodu małej liczby uczniów. - Nasi uczniowie nie mają żadnego transportu do szkoły - informowała sołtyska. - Jest ich ponad 15, a nie mają czym dojeżdżać. Co z autobusami? - pytała. 

Od marszałka do starosty

- Przetarg ma dowóz uczniów do szkół gminnych wygrał PKS Rzeszów. Inna firma wygrała przetarg na dowożenie dzieci niepełnosprawnych do Mielca. Tam jeździ około siedmioro dzieci. Ale mamy problem z młodzieżą dojeżdżającą do szkół średnich w Kolbuszowej - mówił na sesji wójt Galek, dodając, że taki problem jest w całej gminie, zwłaszcza w miejscowościach "rozsianych" i przysiółkach. - Nikt nie chce, niestety, dołożyć do interesu - tłumaczył włodarz. - Piłka jest odgrywana od marszałka do starosty. Starosta chciałby zapełnić swoje szkoły naszymi uczniami z gminy, ale z drugiej strony uczniowie różnie dojeżdżają. Również samochodami i rowerami. Temat będę omawiał ze starostą - zapewniał wójt. 

Podjudzanie

O opinię zapytaliśmy także starostę Józefa Kardysia. Jak się okazuje, były próby dowożenia młodzieży z różnych miejscowości. Jednak część uczniów dojeżdża do szkół średnich samochodami. Chętnych do jazdy autobusem jest za mało, dlatego starostwo stawia na powiększenie parkingów przy szkołach.
- To jest zwykłe podjudzanie na starostę przez samorządy gminne - powiedział starosta. - Starostwo dopłaca uczniom do biletów miesięcznych, a z ustawy o samorządzie gminnym wynika, że to właśnie gmina powinna zapewnić transport zbiorowy. Należy to do jej zadań, z których powinna się wywiązać.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 lata temu | ocena +8 / -0

    hhjiwonka

    ale czy tu chodzi tylko i wylacznie o mlodzież, czy inni mieszkancy nie moga z nich korzystać i sie zbierac moja teciowa, ktora mieszka na takil wlasnie za,,,u musi isc do sasiada zeby laskawie ja do miesta podwiozł bo innego transportu nie ma,