Reklama

Food Revolution Day

Opublikowano: pt, 2 cze 2017 15:43
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni słynie z propagowania zdrowego odżywiania na terenie całego powiatu kolbuszowskiego. - Jednak wspinamy się coraz wyżej, bo zauważono nas nie tylko w naszym regionie – podkreślają nauczycielki żywienia z ZSAE w Weryni.

Podejmowane przez młodzież z ZSAE w Weryni i ich opiekunów działania mają na celu promowanie m.in. racjonalnego stylu życia, umiejętnego gotowania oraz starannego doboru składników odżywczych w jedzeniu. Wszystkie te zalety zostały docenione przez Fundację Szkoła na Widelcu z Warszawy, która zaprosiła młodzież z Weryni i ich opiekunów do siebie. Dzięki czemu wzięli oni udział w wyjątkowym wydarzeniu o zasięgu globalnym FOOD REVOLUTION DAY, organizowanym rokrocznie przez znanego szefa kuchni Jamie’go Olivera. - Był to dla nas niemal zaszczyt, niesamowite przeżycie oraz niezapomniane doświadczenie kulinarne – podkreślają uczniowie, kształcący się w zawodzie „technik żywienia i usług gastronomicznych”. To oni wraz z opiekunkami Anną Tęczą i Wiolettą Majewską, końcem maja, udali się aż do Warszawy, aby rozwijać swoje umiejętności. Warsztaty odbywały  się w profesjonalnie wyposażonej pracowni kulinarnej Food Lab Studio w Warszawie. Cała ta akcja miała zachęcać do wspólnego gotowania oraz motywować społeczeństwo do szukania sposobów przeciwdziałania problemowi otyłości.

Zdrowo i ciekawie 
Udział w dniu promocji prawdziwego, odżywczego, świeżego i pysznego jedzenia zaczął się od szkolenia pt. „Edukacja kulinarna ma moc”, które przeprowadziła dietetyk Katarzyna Pieczyńska. 


- Informacje, które przekazała nam specjalistka były potwierdzeniem tego, iż prelekcje, warsztaty i pogadanki na temat zdrowego odżywiania, które organizujemy w różnych instytucjach, tj. stowarzyszeniach, przedszkolach, ochronkach, gimnazjach i szkołach podstawowych przeprowadzamy właściwie – mówi nauczycielka Anna Tęcza. - Nauczyliśmy się jeszcze więcej, uzyskaliśmy dużo ciekawych pomysłów, które będą inspiracją do prowadzenia kolejnych warsztatów kulinarnych w lokalnym środowisku - dodaje. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na zespoły i przygotowywali różne potrawy. Pod okiem znanych mistrzów  kuchni - Grzegorza Łapanowskiego, Davida Gaboriauda, Michała Molendy, Jana Paszkowskiego oraz rapera Vienio sporządzili pyszne, kolorowe, zdrowe dania, m.in. koktajle, chłodnik z botwinki i awokado, tarte z rabarbarem, puree ziemniaczane, kurczaka, sałatki oraz sajgonki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.