Skąd pomysł na budowę szkoły w Kolbuszowej? Czy uważa pani, że zapotrzebowanie na nową placówkę jest duże w naszym regionie?
- Pomysł na budowę szkoły zrodził się z chęci stworzenia miejsca, które zapewni wysoką jakość nauczania, stworzenia szkoły innowacyjnej, bardziej praktycznej, dostosowanej do współczesnych potrzeb uczniów oraz potrzeb lokalnej społeczności.
Od dłuższego czasu pasjonuję się edukacją i razem z mężem wierzymy, że możemy wnieść nową jakość w proces nauczania, tworząc szkołę opartą na nowoczesnych metodach dydaktycznych, szkołę z przestrzeniami sprzyjającymi kreatywności, gdzie uczniowie mogliby rozwijać swoje talenty w inspirującym otoczeniu oraz dostosowaną do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Nowoczesne podejście do edukacji często wymaga nowej infrastruktury, przystosowanej do współczesnych standardów, takich jak dobrze wyposażone sale lekcyjne, pracownie specjalistyczne, przestrzenie do nauki i wszechstronnego rozwoju. Budowa szkoły to też rozwój naszego miasta, mający na celu podniesienie jakości życia mieszkańców, w tym najmłodszego pokolenia, które zasługuje na dobre warunki do nauki i rozwoju.
Jak duży będzie to obiekt? Czy będzie to jedynie szkoła, czy także oddziały przedszkolne? Ile dzieci będzie mogła pomieścić placówka?
- Przedmiotem inwestycji jest budynek szkoły i przedszkola ze żłobkiem, całość o powierzchni ok. 3700 mkw. Budynek podzielony przestrzennie i funkcjonalnie na dwie części.
Część szkolna dwukondygnacyjna z wejściem od strony północnej (ul. Błonie). Przedszkole ze żłobkiem jednokondygnacyjne, z dwoma odrębnymi wejściami od wschodu i południa (od ulic Narcyzowej i Tulipanowej).
Część szkolna przewidziana dla ok. 225 dzieci – 9 oddziałów (od "0" do "8"). W szkole będzie 11 sal dydaktycznych, przestrzeń do zajęć ruchowych, 4 gabinety rehabilitacji i terapii indywidualnej, dla szkoły osobna kuchnia ze stołówką oraz pomieszczenia administracyjne, sanitarne i gospodarcze.
Przedszkole dla 150 dzieci projektowane na 6 oddziałów. 6 sal z pomieszczeniami sanitarnymi, 4 gabinety rehabilitacji i terapii indywidualnej. Żłobek przeznaczony dla 100 dzieci w pięciu oddziałach z własnymi węzłami sanitarnymi. Miejsce do spożywania posiłków z rozdzielnią i zmywalnią wspólnie dla przedszkola i żłobka. Każda sala wyposażona w system mobilnych ścianek segmentowych dających możliwość wydzielenia wyciszonej części do leżakowania. Przy wejściu głównym miejsce na wózki. Na zewnątrz miejsce na szkolne pikniki, place zabaw podzielone na przestrzenie dla różnych grup wiekowych, 2 boiska, sala lekcyjna na powietrzu. Wygodny dojazd oraz miejsca postojowe.
Czy planuje pani przenosić swoje obecne placówki do nowego obiektu?
- Na chwilę obecną nie planujemy przenosić naszych placówek do nowego oddziału, ale wszystko będzie zależało od rozwoju demograficznego miasta. Ponadto przeniesienie placówki oświatowej do nowego obiektu wiąże się z koniecznością dopełnienia określonych formalności, w tym konsultacji z rodzicami i odpowiednimi organami, aby proces ten przebiegł sprawnie i zgodnie z prawem.
Kiedy rozpoczęła się budowa oraz kiedy planuje pani otworzyć nową placówkę?
- Budowa rozpoczęła się w lipcu ubiegłego roku. Obecnie zakończyliśmy etap fundamentów. Kolejny etap to rozpoczęcie stanu surowego, w tym ścian i dachu, które przewidujemy na czerwiec 2026 roku. Harmonogram ten może ulec zmianie w zależności od przebiegu procedur administracyjnych oraz warunków pogodowych i możliwości finansowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.