W poniedziałek, 22 maja, odbyła się konferencja prasowa dotycząca nowego przebiegu drogi krajowej nr 9. W perspektywie kilku lat zyskać ma na tym Kolbuszowa i cały powiat kolbuszowski. Mowa m.in. o obwodnicach Kolbuszowej i Nowej Dęby, które mają zostać połączone.
Skróci się też czas przejazdu oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Realizacja inwestycji pozwoli także na likwidację, tzw. wąskich gardeł warunkujących spowolnienie ruchu pojazdów.
Łącznie z obwodnicami, cały odcinek nowej DK9 będzie liczył ok. 60 km.
Obwodnica Kolbuszowej
Dla obwodnicy Kolbuszowej opracowywane jest obecnie STEŚ-R. Ogłoszenie przetargu na realizację obwodnicy miasta w systemie projektuj i buduj planowane jest na połowę 2025 r., a zakończenie robót przewiduje się na wrzesień 2029 r.Początek w Cmolasie i koniec na granicy Kupna i Widełki - to najbardziej prawdopodobna, ostateczna propozycja dużej obwodnicy Kolbuszowej. Wariant nr 4 zdaniem samorządowców miałby rację bytu, po korekcie i nosić nazwę 4.1.
Trasa miałaby przebiegać następująco: początek (strona wschodnia) zlokalizowany jest w gminie Cmolas na istniejącej drodze krajowej nr 9, gdzie na połączeniu z istniejącą drogą zaprojektowano skrzyżowanie SR-1 umożliwiające wjazd do miasta od strony północnej.
Na początkowym odcinku trasa przekracza kolejno linię kolejową nr 71 Ocice - Rzeszów, a następnie rzekę Przyrwa, po czym biegnie w kierunku południowo - wschodnim. Na połączeniu z drogą wojewódzką Mielec – Kolbuszowa – Sokołów Młp. zaprojektowano skrzyżowanie i kolejne z drogą powiatową Kolbuszowa – Werynia – Dzikowiec. Po korekcie obwodnica oddaliłaby się od ronda w Zarębkach i ominęła zabudowania, bez konieczności ich wyburzeń, co było w planie w wariancie nr 4.
Dalej droga biegnie w kierunku południowo wschodnim do granicy miejscowości Widełka i Kupno, gdzie zaprojektowano koniec obwodnicy na skrzyżowaniu SR-4 z drogą krajową nr 9. Skrzyżowanie to umożliwi wjazd do miasta od strony południowej.
W wariancie tym przewidziano przebudowę dróg powiatowych Kolbuszowa – Kopcie oraz Kolbuszowa Górna - Kłapówka, które poprowadzone zostaną nad lub pod obwodnicą. W km 8+324 planuje się budowę przejazdu gospodarczego umożliwiającego połączenie komunikacyjne obszarów położonych po obu stronach obwodnicy. Długość obwodnicy w tym wariancie wynosi 12,7 km.
Nowy przebieg DK9
Wszyscy zastanawiają się, jak poprowadzony zostanie nowy przebieg drogi krajowej nr 9, szczególnie w powiecie kolbuszowskim.Według planu przedstawionego przed GDDKiA w Rzeszowie nowa obwodnica Nowej Dęby swoim zasięgiem obejmowałaby także Majdan Królewski i Komorów. Następnie powstać miałby łącznik pomiędzy wspomnianą obwodnicą Nowej Dęby a obwodnicą Kolbuszowej.
Łącznik tej przeszedłby przez pola za Hadykówką i Cmolasem, od strony Jagodnika i Ostrów, po czym złączyłby się ze wspomnianą obwodnicą Kolbuszowej i prowadził aż do Widełki. Tam DK9 po nowym śladzie poprowadziłaby kierowców aż do Rzeszowa.
Co z Cmolasem?
Po takim przedstawieniu nowego przebiegu "dziewiątki" Cmolas wbrew aktualnym obawom mieszkańców zostałby odciążony, a ze wsi wyprowadzony zostałby ciężki ruch, który aktualnie uprzykrza życie.Rodzi się jednak pytanie, którędy mogłaby zostać poprowadzona czteropasmowa droga o parametrach szybkiego ruchu. Na Zakościelu nie ma na nią miejsca ze względu na zwartą zabudowę. Gdyby jednak oddalić ją i poprowadzić bliżej Trzęsówki, co uchroniłoby od wyburzeń domów, nowa trasa DK9 znacznie oddaliłaby się od istniejącej krajówki i wydłużyłaby się.
Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, we wtorek, 30 maja, w rozmowie z nami zaznaczył, że będzie on rozmawiał z GDDKiA w Rzeszowie o przebiegu nowej krajówki przez Cmolas. Zaznaczył, że widzi on kilka propozycji jej przebiegu, ale należy to omówić z dyrekcją GDDKiA.
Podkreślił on, że niezależnie od przebiegu DK9 najważniejsze jest to, aby poprowadzić ją z jak najmniejszą szkoda dla mieszkańców.
- Aby obyło się bez wyburzania domów czy niszczenia gospodarstw
- zaznaczył nasz rozmówca.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.