Reklama

Ergonomiczne krzesło biurowe – jak wybrać to najlepsze?

Opublikowano:
Autor:

Ergonomiczne krzesło biurowe – jak wybrać to najlepsze? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Korzystanie z nieodpowiednich krzeseł biurowych może powodować bóle kręgosłupa i nadmierne napięcie mięśni. Jeśli większość czasu pracy spędzasz przy komputerze, warto pomyśleć o dobrym, ergonomicznym krześle biurowym. Na co warto zwrócić uwagę przy jego doborze?

Długotrwała praca w pozycji siedzącej nie jest zdrowa dla kręgosłupa. Dotyczy to w szczególności przypadków, gdy nie korzystamy z ergonomicznych, dopasowanych do naszej sylwetki krzeseł biurowych. Niestety, znalezienie ideału może być nie lada problemem. W sklepach wprawdzie mamy przed sobą wiele różnych modeli, ale większość z nich nie spełnia wymogów ergonomii.

Ergonomiczne krzesło biurowe, czyli jakie?

Ergonomią określamy naukę o pracy, która skupia się na dostosowywaniu pracy do psychofizycznych możliwości człowieka. Celem ergonomii jest takie zorganizowanie warunków pracy człowieka, aby odbywała się ona możliwie jak najbardziej efektywnie z jak najniższym kosztem biologicznym, bez zwiększania ryzyka chorób zawodowych.

Wobec tego wtedy, gdy mówimy o czymś, że jest ergonomiczne, mamy na myśli, że wspomaga człowieka poprzez poprawę warunków pracy. Zatem ergonomiczne krzesło biurowe to takie, które nie zwiększa ryzyka bólów kręgosłupa i mięśni nawet przy dłuższej pracy w pozycji siedzącej.

Cechy ergonomicznego krzesła biurowego:

  • jest dobrze wyprofilowane i odzwierciedlające anatomię człowieka, dając pewne podparcie dla ciała
  • posiada szereg regulacji pozwalających na dopasowanie do sylwetki użytkownika
  • jest wykonane z materiałów przyjaznych dla skóry, niepowodujących odparzeń, zadrapań
  • jest bezpieczne w codziennym użytkowaniu

Dobór odpowiedniego krzesła biurowego powinien być podyktowany przede wszystkim oczekiwaniami użytkownika. Warto więc określić, jakie są nasze potrzeby w tym właśnie zakresie, aby dobrać takie, które będzie wygodne, stylowe, i trwałe.

Zakup możemy wykonać stacjonarnie albo on-line, na przykład w sklepie internetowym Centrum Krzeseł oferującym różne krzesła i fotele biurowe: https://www.centrumkrzesel.pl/krzesla-biurowe-/118/c.

Anatomiczny profil oparcia i siedziska

Na komfort korzystania z krzesła biurowego wpływa przede wszystkim jego profil – oparcie i siedzisko powinno być ukształtowane anatomicznie, czyli powinno odzwierciedlać naturalną krzywiznę ludzkiego ciała.

Odpowiedni profil możemy poznać przede wszystkim po zastosowaniu tak zwanego klina lędźwiowego w okolicy lędźwiowej. Dobrej jakości krzesło biurowe powinno posiadać również odpowiednio wyprofilowane siedzisko, którego głębokość powinna odpowiadać wzrostowi użytkownika.

Osoby wyższe powinny poszukać krzesła posiadającego dodatkowy zagłówek, zapewniający komfortowe podparcie dla głowy.

Szeroka regulacja dla indywidualnego dopasowania

Tylko niektóre firmy produkują krzesła biurowe na indywidualne zamówienie, które odpowiadają wzrostowi i budowie sylwetki użytkownika. Większość ergonomicznych modeli dostępnych w sprzedaży to krzesła z regulacją, które możemy dopasować do swoich potrzeb.

Krzesło ergonomiczne powinno posiadać nie tylko regulację wysokości siedziska, ale również pozostałych elementów – głębokości siedziska, nachylenia oparcia, a także położenia podłokietników, które w trakcie pracy powinny dawać podparcie dla łokci. Przy zakupie krzesła zwróćmy uwagę na zakres regulacji.

Komfortowe krzesło biurowe to też odpowiednie materiały

Zdecydowanie najlepsze będzie krzesło obite tkaniną – skóra eko i naturalna wygląda efektownie, ale jest mało komfortowa.

Tkanina powinna być przyjemna w dotyku i nie powinna podrażniać skóry. Asortyment faktur i kolorów jest bardzo szeroki – wiele firm może wykonać dla nas krzesło biurowe we wskazanej tkaninie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE