Reklama

Egipskie malowidła przy bulwarach nad Nilem w Kolbuszowej. To pomysł radnej na obdrapany mur

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: B.Posłuszny

Egipskie malowidła przy bulwarach nad Nilem w Kolbuszowej. To pomysł radnej na obdrapany mur - Zdjęcie główne

Betonowe ogrodzenie mógłby zdobić mural. | foto B.Posłuszny

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Pomazane i zaniedbane ogrodzenie sąsiadujące z kolbuszowskimi bulwarami nad Nilem, nie do końca pasuje do odmienionej części miasta. Radna ma pomysł, aby zmienić oblicze betonowego ogrodzenia.

Ogrodzenie z tyłu dawnej restauracji Krokodyl, która mieściła się przy kolbuszowskim rynku trochę szpeci miasto. Pewnie znajdą się i tacy, którzy się z tym nie zgodzą, i stwierdzą, że ma ono swój niepowtarzalny klimat. Napisy, które na nim widnieją nawiązują do wspomnień z dawnej Kolbuszowej. "Grażyno wróć" i "Moje centrum świata" są nieodłączną częścią betonowego muru. 

 

 

Pomysł radnej 

 

- Zwracam się z prośbą o rozważenie możliwości zorganizowania konkursu na wykonanie murali na płocie okalającym budynek dawnej restauracji Krokodyl w Kolbuszowej 


- wnioskuje Barbara Bochniarza, członek Rady Miejskiej w Kolbuszowej do burmistrza Jana Zuby. Zdaniem samorządowiec płot ten jest szpecącym miejscem, które odstaje od tej części miasta, gdzie powstały bulwary nad Nilem.

- Murale mogłyby go upiększyć. Mamy plener malarski w Kolbuszowej, jak i bardzo zdolną młodzież, która mogłaby wykonać ciekawe murale będące dziełami

- podkreśla radna. Samorządowiec z Kolbuszowej nadmienia, że tematyka murali może zostać nakreślona dla przyszłych jej twórców, a malowidła mogłyby być utrzymane na przykład w egipskich klimatach. 

 

Jeden taki w powiecie 

W powiecie kolbuszowskim mural zdobi ścianę sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Weryni (gmina Kolbuszowa). Jest on poświęcony upamiętnieniu jej patrona - majora Józefa Batorego. Autorem jest Arkadiusz Andrejkow, uznany artysta, mający w swoim dorobku wiele podobnych prac, malowanych na ścianie lub drewnie. 

 

 

Plany dyrekcji LO

Mural z postacią Janka Bytnara, ale i nie tylko, miała zostać namalowany i w Kolbuszowej. Z przygotowanych kilku projektów Instytut Pamięci Narodowej zatwierdził jeden.

Plany były takie, aby malunek był już gotowy w czerwcu 2022 roku, kiedy to świętowano 110-lecie kolbuszowskiego ogólniaka. Tak się jednak nie stało. Dlaczego?  Liceum starało się o współfinansowanie tego przedsięwzięcia przez Instytut Pamięci Narodowej. Takie wsparcie otrzymało. Do centrali w Warszawie przesłano kolejną prośbę o zwiększenie kwoty przeznaczonej na kolbuszowski mural. Dariusz Fus, dyrektor kolbuszowskiego LO, liczył na to, że mural powstanie najpóźniej przed 80. rocznicą śmierci Janka Bytnara i akcji pod Arsenałem, które przypadają w marcu 2023 roku.

 

Kolbuszowa 20 lat temu. | Fot. Zdjęcia ze zbiorów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej

 

Zdjęcie centrum miasta - kolbuszowski rynek z widokiem na budynek dawnej restauracji Krokodyl. Na piętrze znajdował się wówczas pawilon handlowy ze sklepem rowerowym. Przy restauracji Krokodyl działał także koktajl bar Ptyś. W tym samym budynku zakupy można było zrobić również w sklepie Neptun. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy