Reklama

Dziś przysięga "Terytorialsów" w Kolbuszowej |PLAKAT|

Opublikowano: ndz, 26 sty 2020 09:15
Autor:

Dziś przysięga "Terytorialsów" w Kolbuszowej |PLAKAT| - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Dziś (niedziela 26 stycznia) o godz. 12, na rynku w Kolbuszowej odbędzie się pierwsza w tym roku przysięga „Terytorialsów” z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.

- Słowa roty przysięgi wojskowej w obecności rodzin, parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, kombatantów, oraz mieszkańców Podkarpacia wypowie 44 ochotników - informuje Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

.
Przysięgę poprzedzi msza święta w Kolegiacie pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej, która rozpocznie się o godz. 10.30. Ochotnicy będą przysięgać na sztandar 3.PBOT, który w 80 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej płk Dariusz Słota - dowódca brygady odebrał z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Uroczystości towarzyszyła będzie asysta honorowa wystawiona przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” oraz Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.
- To wyjątkowa przysięga ponieważ wezmą w niej udział najmłodsi żołnierze, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci, którzy postanowili ferie zimowe spędzić z WOT. Tuż obok uroczystości będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy (quady, motocykle, sprzęt noktowizyjny oraz broń snajperską) będący na wyposażeniu brygady, który zaprezentują żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową - wymienia Witold Sura.

Wystawione zostanie również stoisko promocyjne, gdzie będzie można porozmawiać o nowotworzonej formacji, o szkoleniu rotacyjnym i zintegrowanym. Dodatkowo chętni będą mogli zaczerpnąć informacji dotyczących tego, jakie należy wykonać kroki, aby wstąpić do pododdziałów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się na obiektach szkoleniowych w Rzeszowie. Organizatorami „szesnastki” był 31. Batalion Lekkiej Piechoty, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastka” to dopiero początek szkolenia „Terytorialsów” – cykl szkolenia, który trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

- Zapraszamy mieszkańców do udziału w tym jakże ważnym wydarzeniu dla żołnierzy oraz lokalnej społeczności - podkreśla rzecznik prasowy PBOT.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała
w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności.
W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”.
Przysięgę złoży łącznie 44 ochotników w tym 7 kobiet. W ramach projektu "Ferie z WOT powołano 18 uczniów szkół ponadpodstawowych i 4 studentów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -1

    OTUA

    PiSowskie bojówki, na wypadek gdyby opozycja przejęła władzę, nie wstyd w takiej formacji służyć?? Popieracie reżim i zostaniecie rozliczeni jak wróci demokracja !