Reklama

Dziś Dzień Sołtysa! Czy kobietom trudniej jest być sołtysem? Poznaj wszystkich sołtysów z powiatu kolbuszowskiego [LISTA NAZWISK]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dziś Dzień Sołtysa! Czy kobietom trudniej jest być sołtysem? Poznaj wszystkich sołtysów z powiatu kolbuszowskiego [LISTA NAZWISK] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

W sobotę, 11 marca obchodzimyDzień Sołtysa.

Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCI 11 marca obchodzimy Dzień Sołtysa. W ostatnich latach święto to staje się coraz bardziej popularne. 8 marca obchodziliśmy także Dzień Kobiet. Kobiet sołtysów w powiecie kolbuszowskim nie brakuje. Jak radzą one sobie na tych stanowiskach, gdzie większość z gospodarzy wsi to mężczyźni?

Święto wszystkich sołtysów ma na celu okazanie wdzięczności i szacunku gospodarzom wsi za ich pracę oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę sołtysa w polskiej wsi.

Sołtys wywodzi się i żyje pośród mieszkańców danej społeczności, jest więc najbliżej potrzeb i problemów swoich sąsiadów, świetnie orientuje się w lokalnych sprawach, zna też osobiście mieszkańców i wie, jak z nimi rozmawiać.

Mało chętnych na bycie sołtysem 

Niewiele osób jest jednak dziś chętnych na posadę sołtysa. Oznacza to bowiem długie godziny spędzone nad papierkową pracą, wysłuchiwanie setek skarg i zażaleń, rozpatrywanie niemożliwych do spełnienia próśb, a to wszystko za symboliczne wynagrodzenie.

Sołtys musi być wręcz człowiekiem - orkiestrą, bo we wsi zajmować się musi wieloma obszarami życia - od spraw społecznych przez infrastrukturę aż po wydarzenia kulturalne i sportowe. Jako że we wsiach wszyscy świetnie się znają i wiedzą, kto co potrafi, sołtys, jeśli się sprawdzi, zazwyczaj pełni swoją funkcję przez wiele lat.

Bycie sołtysem to nieodzowna funkcja, która pełniona musi być w każdej wsi. Rola sołtysa, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie ogranicza się tylko do pobierania podatków. W dzisiejszej rzeczywistości sołtys musi być także organizatorem, animatorem i administratorem życia wiejskiego. 

Bycie sołtysem oznacza też przede wszystkim służbę i powołanie. Sołtys powinien dokładać wszelkich starań, aby zachęcić społeczność wiejską do zaangażowania się we wspólne działania na rzecz swojej miejscowości. Dlatego też, aby wieś mogła dobrze i skutecznie działać, sołtys wraz z mieszkańcami wsi musi współpracować z władzami gminy. 

Aby skutecznie działać, niezbędne są oczywiście pieniądze. A pieniądze na cele wsi pochodzą z budżetu gminy. Jest to tak zwany fundusz sołecki, czyli pieniądze przeznaczone na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców. O pieniądze te starać się może nie tylko sołtys czy rada sołecka, ale również 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa. 

Zarobki sołtysa, podobnie jak innych przedstawicieli władz lokalnych, są jawne. Wysokość miesięcznej pensji dla przedstawiciela wsi zależy od decyzji, jaką podejmie rada gminy.

Sołtys objęty jest ochroną prawną przysługującą funkcjonariuszom publicznym, dokładnie taką, jaką ma prezydent, poseł, senator, radny, sędzia czy prokurator. Oznacza to, że za naruszenie nietykalności cielesnej podczas pełnienia obowiązków służbowych przez sołtysa lub w związku z nimi, sąd może ukarać sprawcę grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech.

Sołtys w dzień i w nocy

Niestety,  coraz mniej  osób jest chętnych na to, by sprawować funkcję sołtysa. Nie wiąże się ona z opłacalnym wynagrodzeniem, a sama praca jest ciężka.

To sołtysi są najbliżej ludzi i muszą nieraz wysłuchiwać pretensji, dlaczego nie udało się to czy owo. Nie ma tu też sztywno wyznaczonych godzin pracy - sołtysem jest się na cały etat. Petenci przychodzą w świątek, piątek czy niedzielę, każdy ze swoimi sprawami. Sołtys to osoba, która jest do dyspozycji  mieszkańców 24 godziny na dobę.

Nieraz musi on wysłuchiwać, że ktoś potrzebuje lepszej drogi albo skarży się na sąsiada. Musi nie tylko mieć własne pomysły na rozwój wsi, ale też słuchać mieszkańców. Sołtys musi umieć współdziałać - z radą sołecką, parafią, strażakami, szkołą, kołami gospodyń, klubami sportowymi, stowarzyszeniami, obywatelami, sponsorami czy wójtem. 

Kobieta sołtysem

Jak każde stanowisko, także bycie sołtysem ma swoje blaski i cienie. Czy trudniej sprawować funkcję sołtysa kobiecie? 

Elżbieta Wolan, sołtys Majdanu Królewskiego, która tę funkcję sprawuje już trzecią kadencję, zaznacza, że zarówno z samorządowcami, jak i mieszkańcami współpracuje jej się bardzo dobrze.

- Na początku byłam jedną sołtyską, w tej chwili jest nas już w gminie trzy. Rośniemy w siłę

- mówi z uśmiechem Elżbieta Wolan, która oprócz sołtyski prężnie działa także m.in. w Kole Gospodyń Wiejskich.

Z okazji Dnia Kobiet nasza rozmówczyni życzyła wszystkim mieszkankom tradycyjnie zdrowia oraz tego, aby były doceniane i realizowały się zarówno w domu, jak i na szczeblu zawodowym. 

Teresa Maciąg, sołtys Porąb Dymarskich, zaznacza, że bardzo lubi pełnić funkcje sołtysa. Przyznaje ona jednak, że nie jest to lekka praca, a gospodarzem wsi, któremu nie są obce problemy mieszkańców, trzeba być cały czas. Nasza rozmówczyni dodaje, że ciężko jest zachęcić młodych ludzi, którzy zechcieliby zająć się tą profesją. Powód jest jeden, to praca społeczna, z powołania, z której nie ma dużego wynagrodzenia. 

Sołtyska Porąb Dymarskich z okazji Dnia Kobiet życzyła wszystkim mieszkankom zdrowia, pogody ducha, zadowolenia z samych siebie i sukcesów zarówno w życiu prywatnym oraz zawodowym. 

18 sołtysek w powiecie kolbuszowskim 

W powiecie kolbuszowskim w 17 miejscowościach sołtysami są kobiety. Najwięcej pań rządzi w gminie Kolbuszowa - w ośmiu wsiach i na jednym osiedlu. W gminie Majdan Królewski są trzy sołtyski, podobnie jak w gminie Niwiska. W gminie Dzikowiec sołtysem jednej miejscowości (Płazówki) jest kobieta, pani Joanna. Z kolei w gminie Cmolas panie w roli sołtysa spełniają się w Hadykówce i Porębach Dymarskich. 

Wyjątkiem w tej kwestii jest gmina Raniżów. Tam stanowisko gospodarzy wsi piastują jedynie mężczyźni.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy