Reklama

Reklama

Dyrektor szpitala: - Boję się przyszłego roku. Dlaczego?

Opublikowano: pt, 22 lis 2019 20:00
Autor:

Dyrektor szpitala: - Boję się przyszłego roku. Dlaczego? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Brak lekarzy, podniesienie płacy minimalnej - to problem, przed jakim staje kolbuszowski szpital, a konkretnie jego dyrektor.

O tym, jak wygląda sytuacja w kolbuszowskim SP ZOZ-ie, mówił podczas październikowej sesji rady powiatu Zbigniew Strzelczyk, dyrektor lecznicy. 

Brakuje specjalistów 

Jak zaznaczył, głównym problemem, z jakim się boryka, jest brak lekarzy specjalistów. - Jest coraz gorzej - przyznał dyrektor szpitala. Zbigniew Strzelczyk mówił m.in. o otwieranych nowych ośrodkach zdrowia, które specjalistów podkupują. - Dlatego też obawiamy się, jako dyrektorzy jednostek publicznych, że problem wykonania nawet planu (finansowego, przyp. red.) o tyle będzie trudny, że nie będzie kim go wykonać - przyznał.

Dyrektor mówił o brakach kadrowych w kolbuszowskim szpitalu. Jak wyliczał, brakuje specjalistów w takich dziedzinach medycyny jak interna czy chirurgia. Wspomniał również o lekarzach rehabilitacji, a także anestezjologach. 

- Najbardziej boli mnie to, że nastawialiśmy się na zabiegówkę, robiąc nowy blok operacyjny, mamy dobrze funkcjonujący OIOM, a brakuje anestezjologów - przyznał Zbigniew Strzelczyk. Dyrektor szpitala zaznaczył, że w lecznicy można byłoby wykonywać dwa razy więcej zabiegów, niż się to robi obecnie, ale problemem jest brak tego typu specjalistów. 

Płaca w górę 

Okazuje się, że problemy z pozyskaniem anestezjologów mają również inne, większe placówki. Przykładem, który został przedstawiony radnym, był wojewódzki szpital w Rzeszowie, który ze względu na brak tych specjalistów musiał na pewien czas wstrzymać wszystkie operacje na oddziale kardiochirurgicznym. 

Z ust Zbigniewa Strzelczyka samorządowcy usłyszeli, że obawia się on roku przyszłego. Powodem tych obaw są nie tylko wspomniane braki kadrowe, ale i planowane podwyżki minimalnej płacy, która wyniesie w 2020 r. 2,6 tys. zł brutto. 

- Nie boję się konsekwencji podniesienia najniższej krajowej. Boję się konsekwencji pozostałych grup pracowniczych, które muszą uciec od najniższej krajowej, a to już jest 3100 brutto. To jest dużo. Takie stawki niejednokrotnie mają księgowe w jednostkach służby zdrowia czy pracownicy administracyjni. Tu będzie duży problem, żeby sobie z tym poradzić - stwierdził dyrektor.

Obiecana kasa

Zbigniew Strzelczyk przypomniał również o podwyżkach, które rząd obiecał niektórym grupom zawodowym. - Uzgodniono podwyżki, które przychodzą do nas sukcesywnie jako dodatkowe pieniądze. Natomiast zapomniano o pozostałych grupach pracowniczych, które też wyciągają rękę do dyrektorów po pieniądze - powiedział Strzelczyk, dodając, że pieniądze, które NFZ przeznacza na te dodatkowe podwyżki, są niewystarczające. 

- Trzeba je najpierw wypracować. Na to potrzeba lekarzy, których brakuje. I koło się zamyka - podsumował szef SP ZOZ w Kolbuszowej. - Problem jest duży. Jak rząd to rozwiąże, nie wiem - dodał. 


Dyrektor na komisji

W sierpniu podczas Komisji Zdrowia, działającej przy radzie powiatu, dyrektor mówił o problemach kadrowych i wysokich płacach.
- W naszym przypadku musimy mieć dwóch anestezjologów, a nie ma ich. Dyżur anestezjologiczny w skali roku to jest jakieś 800 tys. zł (...) Dyżur anestezjologa kosztował 70 zł rok temu. Dzisiaj, rozmawiając z lekarzami anestezjologami, wołają kwotę 120 zł/godz - czytamy wypowiedź Zbigniewa Strzelczyka w protokole z obrad komisji

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  sas

  No to teraz wychodzi polityka kadrowa pana dyrektora. Człowiek nie do ruszenia? A starosta co na to?

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  zygmunt

  ten dyrektor strzelczyk jest beznadziejnym dyrektorem z ukladu juz dawno powinien byc odwolany nic nie zrobil przez tyle lat tylko narzeka do tego kultura wielu pracownikow szpitala jest na poziomie komunistycznym bezczelnosc i brak szacunku dla pacjetow takie sa fakty dlatego slyszy sie ze kolbuszowski szpital to wykanczalnia chorych

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Anonim

  Boję się, że drugi raz przyjedzie CBA ha ha ha

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Dzieg

  Czegoś nie rozumiem, anestezjolog zarobił 800 tysięcy przez rok??,no to jak do diabła ma reszta na to patrzeć..??