Reklama

Dwie gminy z powiatu kolbuszowskiego otrzymały dofinansowanie z popegeerowskiego wsparcia

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Dwie gminy z powiatu kolbuszowskiego otrzymały dofinansowanie z popegeerowskiego wsparcia - Zdjęcie główne

- Cieszymy się bardzo, że mamy ten milion złotych na kanalizację - mówił Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jednej się to nie udało. Na co wydane zostaną pieniądze?

Łącznie 340 mln zł w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zostanie przekazane gminom, w których funkcjonowały przedsiębiorstwa państwowej gospodarki rolnej (tak zwane PGR-y). Rządowe wsparcie gminy przeznaczą na inwestycje. Wyniki naboru wniosków ogłosili w piątek (11 czerwca) premier Mateusz Morawiecki i wiceminister Paweł Szefernaker.

Do wojewody podkarpackiego wpłynęło 240 wniosków na łączną kwotę 398,4 mln zł. 15 gmin z Podkarpacia otrzymało dofinansowanie ze wsparcia popegeerowskiego na łączną kwotę 12 200 000 zł, w tym Kolbuszowa i Raniżów. 

Kanalizacja na Wolskiej

Gmina Kolbuszowa złożyła trzy wnioski. Urząd otrzymał milion złotych na wykonanie kanalizacji przy ul. Wolskiej, od strony skansenu. Wnioskował o 1,6 mln zł.

Magistrat chce doprowadzić tam kanalizację, ponieważ jest ona tylko w obrębie ulicy Wolskiej, na wysokości stadionu. Gmina ma już na to zadanie pełną dokumentację i gotowość do realizacji. Podczas remontowania ulicy Wolskiej pod drogą zostały utworzone odcinki kanalizacji jako ślepe odcinki. Teraz magistrat chce połączyć to jako jedną całość, m.in. razem z ulicą Słoneczną. Wartość projektu wynosi 2 mln zł. Burmistrz Zuba podkreślił jednak, że dokładny koszt inwestycji znany będzie dopiero po ogłoszeniu przetargu i wyłonieniu wykonawcy.

Kolejny wniosek, który nie uzyskał jednak dofinansowania, dotyczył remontu m.in. ulicy Krakowskiej - kontynuacji traktu aż do drogi powiatowej w Nowej Wsi. Ostatni, trzeci wniosek dotyczył Porąb Kupieńskich. Tam z kolei miała zostać wyremontowana droga gminna do przysiółka Korczunki. Gmina Kolbuszowa miała w planie zrealizować te inwestycje jeszcze w tym roku. Burmistrz wspomina, że jeżeli będą jakieś nabory, gmina będzie składać wnioski o wsparcie finansowe.

- Mamy świadomość, że pieniędzy było mało, wniosków było bardzo dużo, ale cieszymy się bardzo, że mamy ten milion złotych na kanalizację, bo to jest priorytetem

- mówi Jan Zuba.

Również na kanalizację

Kolejnym z samorządów, który może cieszyć się z dofinansowania, jest gmina Raniżów. Otrzymała ona 800 tys. zł na rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej z pompownią ścieków i zasilaniem energetycznym oraz rozbudową sieci wodociągowej dla projektu osiedla mieszkaniowego w Raniżowie. Wykonane zostać ma około 720 metrów kanalizacji grawitacyjnej, 230 metrów kanalizacji tłocznej i 965 metrów sieci wodociągowej, ponadto pompownia ścieków i zasilanie energetyczne. Raniżowski urząd wnioskował o 1,3 mln zł, a szacowany koszt inwestycji to 1,5 mln zł.

Gmina nie otrzymała dofinansowania na dwie pozostałe inwestycje. Gmina chciała przebudować istniejący budynek użyteczności publicznej w Raniżowie. Chodzi o budynek przy stadionie. Wartość kosztorysowa wynosiła 1 mln 700 tys. zł, z czego urząd chciał pozyskać 1,5 mln zł wsparcia. Kolejnym planem gminy była aranżacja rynku w Raniżowie. Prace polegałyby na przebudowie i budowie nowych alejek, lamp i kwietników. W planie była także rozbudowa placu zabaw, budowa siłowni plenerowej, altany i ogólne zagospodarowanie rynku. Na to zadanie urząd wnioskował o 600 tys. zł. Wartość prac oszacowana była natomiast na 700 tys. zł.

- BEZ DOFINANSOWANIA -

Kolejną gminą, która starała się o popegeerowskie wsparcie, była gmina Dzikowiec. Ona również złożyła trzy wnioski m.in. na inwestycje drogowe, wymianę lamp w Wilczej Woli czy budowę altany przy świetlicy w Wilczej Woli.

Żadne z wniosków nie otrzymało wsparcia, ponieważ pula była ograniczona.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy