Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych jest pierwszą w historii, która kompleksowo reguluje organizację i funkcjonowanie OSP w Polsce. Obowiązuje od 1 stycznia tego roku.
Jedną z najważniejszych zmian, którą wprowadza, to świadczenie emerytalne dla strażaków ratowników OSP, którzy brali czynny udział w działaniach lub akcjach ratowniczych. Ilu druhów skorzystało z możliwości i otrzymało pozytywne decyzje o przyznaniu świadczenia?
Nie dla wszystkich
Dodatkowe pieniądze (200 zł miesięcznie) są wypłacane z budżetu państwa i należą się strażakom po osiągnięciu przez mężczyznę 65., a przez kobietę 60. roku życia.Taki dodatek otrzymują druhowie, którzy przez co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet, brali czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych i złożyli odpowiedni wniosek o wypłatę świadczenia.
Wnioski o przyznanie emerytury można składać cały czas. Co ważne, prawo do uzyskania świadczenia mają strażacy, którzy przez wymieniony wyżej okres czasu, przynajmniej raz w roku brali bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. Przy naliczaniu okresu nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat.
Komendant: To prosta ścieżka
Gdzie należy złożyć wniosek o świadczenie emerytalne? Druhowie z powiatu kolbuszowskiego mogą to zrobić, kierując swoje kroki do komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej.Wzór wniosku i oświadczeń można otrzymać bezpośrednio w kolbuszowskiej komendzie, urzędzie gminy lub pobrać ze strony internetowej Komendy Głównej PSP. - Wzór wniosku jest bardzo prosty, jednostronicowy. To bardzo prosta ścieżka, bez utrudnień - nadmienił st. bryg. Jacek Nita, szef kolbuszowskich strażaków.
Należy dodać, że kolbuszowska komenda prowadzi ewidencję udziału strażaków OSP w działaniach ratowniczych od 1 stycznia 2015 roku. To oznacza, że za okres do 31 grudnia 2014 roku konieczne będzie pozyskanie oświadczenia od trzech świadków, którzy potwierdzą, że dany strażak wyjeżdżał do akcji we wnioskowanym okresie.
Profesjonalne wsparcie
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej został powołany zespół, który na bieżąco zajmuje się obsługą wniosków o świadczenia emerytalne. Funkcjonariusze PSP udzielają wszelkich informacji i porad strażakom ochotnikom.- Zapraszamy do nas osoby zainteresowane, a niemające wiedzy. Pomożemy sporządzić te wnioski. Dołożymy wszelkich starań, aby każda osoba, której się należy takie świadczenie, z tego świadczenia mogła skorzystać - zapewniłał niejednokrotnie komendant Jacek Nita.
Tyle wydano decyzji w poszczególnych gminach naszego powiatu
- Gmina Cmolas - 44 decyzje
- Gmina Dzikowiec - 68 decyzji
- Gmina Kolbuszowa - 39 decyzji
- Gmina Majdan Królewski - 45 decyzji
- Gmina Niwiska - 69 decyzji
- Gmina Raniżów - 67 decyzji
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.