Kim był św. Szczepan?
Jego kazania wywołały gniew starszyzny żydowskiej, która oskarżyła go przed Sanhedrynem, przedstawiając fałszywych świadków i oskarżając o bluźnierstwo przeciwko Świątyni i Prawu. Tłum wywlekł go za miasto i tam, w pobliżu Bramy Damasceńskiej, ukamienowano za wiarę. Dlatego katolicy w jego wspomnienie modlą się za prześladowanych chrześcijan na całym świecie. Kult pierwszego diakona i męczennika szybko się rozwijał po jego śmierci. Jednak wskutek prześladowań chrześcijan, które się rozpoczęły po jego śmierci, a także z powodu najazdu Rzymian i innych nieszczęść, zapomniano o miejscu jego pochówku.
Dopiero w 415 roku św. Lucjan miał sen, w którym Gamaliel - nauczyciel św. Pawła - wskazał mu miejsce pochówku Szczepana w Kifaz-Gamla. Biskup Jerozolimy, Jan, w tym miejscu wzniosł bazylikę, a drugą tam, gdzie miał być ukamienowany. Później relikwie świętego znalazły się w Konstantynopolu, a w 560 roku trafiły do Rzymu, gdzie umieszczono je w bazylice św. Wawrzyńca za Murami.
Czy 26 grudnia trzeba iść do kościoła na dzień św. Szczepana?
Katolicy mają obowiązek uczestnictwa w mszy świętej w dzień Bożego Narodzenia - 25 grudnia. To jedno z najważniejszych świąt. W drugi dzień świąt obecność w kościele nie jest wymagana - nie jest to święto nakazane. Jednak wiele osób decyduje się wziąć udział w Eucharystii również tego dnia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.