Reklama

Reklama

Druga podwyżka dla posłów w ciągu tygodnia. Właśnie wyszła na jaw

Opublikowano: 6 sierpnia 2021 11:18
Autor: | Zdjęcie: gov.pl

Druga podwyżka dla posłów w ciągu tygodnia. Właśnie wyszła na jaw - Zdjęcie główne

foto gov.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Okazuje się, że politycy dostali następne pieniądze. Tym razem to większe środki dla klubów parlamentarnych. Uwzględniając wszystkie podwyżki, w przyszłym roku utrzymanie każdego parlamentarzysty ma kosztować 1,2 mln złotych.

Tę serię podwyżek rozpoczął prezydent Andrzej Duda, podpisując rozporządzenie zwiększające uposażenie polityków. Na jego mocy marszałkowie sejmu i senatu od początku sierpnia zaczęli zarabiać 20,5 tys. zł zamiast dotychczasowych 11,8 tys. zł. Taką samą wypłatę będzie pobierał teraz premier, a wicepremierzy dostali podwyżkę wynoszącą niemal 8 tys. zł - ich płaca wynosi obecnie 18,3 tys. zł. Zyskali też posłowie i senatorowie, których uposażenie wzrosło z 8 tys. zł do 12,8 tys. zł. Zaznaczyć także trzeba, że parlamentarzyści pobierają jeszcze 2,5 tys. zł diety.

ZOBACZ TAKŻE: Powiat kolbuszowski. Zalana krajowa dziewiątka, plebania, szkoła i posesje. Obraz po wczorajszej ulewie

Ruch posłów

W ostatni poniedziałek z kolei to posłowie PiS uznali, że prezydentowi należy się podwyżka. Złożyli w sejmie projekt ustawy, na mocy której głowa państwa ma zarabiać o 40 procent więcej niż obecnie. Jeżeli to prawo wejdzie w życie, wzrosną pensje także najważniejszych samorządowców. Wójtowie, burmistrzowie, starostowie i prezydenci miast mają zarabiać o 60 procent więcej. Co do tej propozycji nie ma jednak w parlamencie zgody. Koalicja Obywatelska już zapowiedziała, że takiego projektu ustawy nie poprze i chce utrzymania zarobków na obecnym poziomie.

Więcej w sejmie

Przypomnieć także należy, że od początku lipca, jak zdecydowali marszałkowie sejmu i senatu, parlamentarzyści mogą wydać więcej na prowadzenie biur poselskich. Limit wydatków pokrywanych przez państwo wzrósł do 17,2 tys. zł, czyli o 2 tys. zł więcej niż jeszcze wynosił on w czerwcu. Teraz okazuje się, że to nie jedyne tego rodzaju podwyżki. Na jaw wyszło, że to zarządzenie marszałków wprowadziło także większe pieniądze dla klubów parlamentarnych.

Do tej pory każdy z klubów otrzymywał co miesiąc około 1 tys. zł na każdego członka. Teraz jest to dokładnie 1370 zł. Klub PiS otrzymał w ubiegłym roku (jeszcze według poprzedniej stawki) 4,3 mln zł, a klub KO 2,6 mln. „Na co będą mogły pójść te środki? Jak wynika z zarządzenia, na inną działalność niż podróże, zatrudnienie prawników czy doradztwo naukowe, bo akurat tym celom służą już inne fundusze otrzymywane przez kluby parlamentarne.” – opisuje „Rzeczpospolita”.

I to nie wszystko, ponieważ już wiadomo, że w przyszłym roku ma wzrosnąć cały budżet sejmu i to o aż o 61 mln zł - do 577 mln zł. Większe wydatki są spowodowane np. potrzebą zatrudnienia ponad 100 nowych funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej, których ma być 268. Pieniądze pójdą na ich uzbrojenie (400 tys. zł) i umundurowanie (1,8 mln zł). 500 tys. zł ma kosztować nowy budynek do kontroli biochemicznej przesyłek adresowanych do sejmu i senatu. Fundusz wynagrodzeń ma wzrosnąć o 3 proc. Zgodnie z tymi zapisami w 2022 roku utrzymanie jednego parlamentarzysty ma kosztować 1,2 mln złotych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +2 / -3

  Edi zalogowany

  Ciężko pracują żeby wszystkim było lepiej , należy im się podwyżka i to jeszcze większa. Nie ma co zazdrościć. A jak ktoś krytykuje to niech startuje na posła czy senator. Im się po prostu należy , pracują dla Polski.

  • miesiąc temu | ocena +1 / -0

   Podwyżka dla posłów

   Popieram. Za tak ciężka prace powinni zarabiać minimum 100 000 miesięcznie. Przykładem jest nasz poseł z kolbuszowej. Wystarczy zobaczyć jak ciężko pracuje

  • miesiąc temu | ocena +2 / -1

   Miminks

   Należy???!!!! Pisior!!!!! Należy się podwyżka pracownikom fizycznym a nie tym co w stołek pierdzą!!!! Sobie dziady dają w tysiącach a zwykłemu człowiekowi marne grosze wstyd nic więcej!!!! Takiemu posłowi za co??? Proszę odpowiedzieć za co???? Co takiego wielkiego zrobił dla mieszkańców???? Głupiego kamienia na drogę doprosić się nie można a co dopiero asfaltu.

 • miesiąc temu | ocena +3 / -0

  pisorki z kolbuszowej to wy

  dalej głosujcie na pis pisiorki

  • miesiąc temu | ocena +1 / -0

   ???

   A jakby rządzili po popaprańcy to by nie dawali sobie powyżej?

   • miesiąc temu | ocena +1 / -0

    Sad

    Ale rzada pisiorki i nie obchodzi mnie co by było gdyby

 • miesiąc temu | ocena +2 / -0

  ???

  Uzbrojenie tańsze od umundurowania haha to co oni dostaną patyki?