Reklama

Drożej w Klubie Dziecięcym w Lipnicy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Drożej w Klubie Dziecięcym w Lipnicy - Zdjęcie główne

Stawka za pobyt w żłobku w Lipnicy od nowego roku wzrośnie. Czy rząd dorzuci się na dziecko? | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Dzikowieccy radni ustalili miesięczną opłatę za pobyt dziecka w Klubie Dziecięcym "Magiczny Zakątek" w Lipnicy. Stawka znacznie wzrośnie. Ile wyniesie?

Radni zdecydowali, że rodzice od nowego roku będą musieli zapłacić więcej za pobyt dziecka w "Magicznym Zakątku", przynajmniej w teorii. O jakiej kwocie mówimy?

Prawie 400 zł za pobyt dziecka w żłobku 

Zgodnie z uchwałą ustalono opłatę miesięczną za pobyt dziecka od 1 do 3 roku życia w wymiarze do dziesięciu godzin dziennie w Klubie Dziecięcym w Lipnicy w wysokości 13 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, określonego corocznie w Rozporządzeniu Rady Ministrów.

W przeliczeniu na złotówki będzie to koszt rzędu 391 złotych miesięcznie. Kwota ta będzie obowiązywała wszystkich rodziców bez względu na dochód rodziny.

Dotychczas rodzice płacili miesięcznie 140 złotych za pobyt dziecka w "Magicznym Zakątku", zatem cena wzrosła o 250 złotych.

Wsparcie od rządu dla rodziców 

Wsparciem dla rodziców ma być program rządowy, który zostanie uruchomiony w nowym roku. O szczegółach opowiedziała Genowefa Dębiak, skarbnik urzędu gminy. Jak wyjaśniała, od 1 stycznia 2022 roku wchodzi w życie nowa ustawa, która reguluje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Umożliwia ona pokrycie opłaty za pobyt dziecka w żłobku z budżetu państwa. RKO będzie dotyczyło dzieci od 12 do 36 miesiąca życie. Program obejmie zatem wszystkie dzieci ze żłobka w Lipnicy.

- Rodzic składa wniosek do ZUS o ustalenie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, jest on w wysokości 400 złotych, jednak nie więcej niż w wysokości ustalonej przez radnych gminy opłaty. Czyli w naszym przypadku rodzic będzie mógł wnioskować o 391 złotych. ZUS wtedy nie przesyła świadczeń rodzicowi, a bezpośrednio przesyła na placówkę, tj. Klub Dziecięcy w Lipnicy. Rodzic po złożeniu tego wniosku, nie zapłaci nawet tych 140 złotych, które do tej pory płacił

- tłumaczyła. 

Wychodzi na to, że od nowego roku program rządowy będzie w całości pokrywał koszty pobytu dziecka w żłobku.

Informacja dla rodziców o dofinansowaniu 

Radny Antoni Konefał wnioskował, aby gmina Dzikowiec wzięła na siebie odpowiedzialność poinformowania rodziców o możliwości złożenia wniosku i dopilnowała, żeby zrobił to każdy z rodziców dzieci uczęszczających do żłobka w Lipnicy. Tak, aby nie pominąć nikogo.

Genowefa Dębiak wyjaśniła, że każdy z rodziców wniosek musi złożyć osobiście, ale dopilnują, by informacja dotarła do każdego. - Możemy zobowiązać kierowniczkę "Magicznego Zakątka", żeby poinformowała na piśmie i żeby miała potwierdzenie, że każdy rodzic został z tym zapoznany - dodała.

Skarbnik poinformowała, że wnioski będą składane wyłącznie elektronicznie, a każdy rodzic będzie musiał mieć założony profil zaufany. Jest to środek identyfikacji elektronicznej, dzięki któremu można potwierdzić swoją tożsamość w internecie.

- Na pewno znajdzie się rodzina, za która trzeba będzie ten wniosek uzupełnić

- twierdził radny Konefał.

Przedstawicielka dzikowieckiego urzędu wyraziła nadzieję, że kierownik żłobka w Lipnicy będzie w stanie pokierować tymi osobami, jeśli tylko będzie taka potrzeba.

Tylko dla drugiego i kolejnego dziecka 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przyznawany każdemu rodzicowi, bez względu na dochód, jednak na drugie i kolejne dziecko. Co w przypadku, kiedy rodzic ma jedną pociechę?

- Jeżeli będzie to pierwsze dziecko, wtedy przewiduje to Polski Ład. Przynajmniej na dzień dzisiejszy takie są zapisy w ustawie. Drugie dziecko z automatu będzie mogło korzystać z funduszy RKO - przyp. redakcji), a pierwsze dziecko obejmie Polski Ład i tak samo będzie korzystało ze świadczeń

- uspokajała Genowefa Dębiak.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy