Reklama

Pogryzienia przez psy to duży problem w Kolbuszowej i okolicach. Tylko w tym roku było ich ponad 50

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Pogryzienia przez psy to duży problem w Kolbuszowej i okolicach. Tylko w tym roku było ich ponad 50  - Zdjęcie główne

Okazuje się, że do pogryzień przez psy dochodzi dość często na terenie powiatu kolbuszowskiego. | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Okazuje się, że pogryzienia przez psy w powiecie kolbuszowskim nie są rzadkością. Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Kolbuszowej odnotował w tym roku ponad 50 takich przypadków.

Marek Olszowy, powiatowy lekarz weterynarii, przypomniał, że każdy właściciel psa ma obowiązek szczepienia swojego czworonoga przeciwko wściekliźnie. W rozmowie z nami zaznacza, że zdarzają się przypadki, gdzie właściciele nie szczepią swoich pupili. 

Psy na obowiązkowe szczepienie 

Obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej trzeciego miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić swoje czworonogi w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia. Szczepienie powinno być odnawiane co roku. 

Psy poddane szczepieniu podlegają wpisowi do rejestru prowadzonego przez lekarzy. Po przeprowadzeniu szczepienia posiadaczowi psa wydaje się zaświadczenie lub dokonuje się wpisu w paszporcie, jeśli zwierzę taki posiada. Dane z rejestru szczepień przeprowadzonych w danym miesiącu są przekazywane powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Duża grzywna za niezaszczepienie psa 

Za niezaszczepienie psa grozi kara grzywny. Mandat może sięgnąć nawet 500 zł. Taka sama kara grozi w przypadku nieszczepienia kotów, jeżeli na danym obszarze został wprowadzony obowiązek ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.

Marek Olszowy wyjaśnia, że co roku na terenie powiatu kolbuszowskiego kilku lub nawet kilkunastu właścicieli psów otrzymuje kary za niezaszczepienie swojego pupila. 

Ponad 50 pogryzień przez psy w powiecie kolbuszowskim 

Okazuje się, że w powiecie kolbuszowskim dość licznie dochodzi do pogryzień przez psy. PIW w Kolbuszowej odnotował w 2021 roku 51 takich przypadków. 

Marek Olszowy zaznacza, że jeżeli do pogryzienia doszło poza posesją właściciel musi liczyć się z karą, którą wyznaczy policja lub sąd. Jeżeli do pogryzienia dochodzi na prywatnej posesji, wówczas policja nie nakłada mandatu na właściciela pod warunkiem, że zwierzę jest zaszczepione przeciwko wściekliźnie. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy