reklama
reklama

Dr Agata Osiniak o niepokojących skutkach oddziaływania wieży 5G na ludzi. Hadykówka przeciw budowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Dr Agata Osiniak o niepokojących skutkach oddziaływania wieży 5G na ludzi. Hadykówka przeciw budowie - Zdjęcie główne

- Ja jestem z wami. Chciałbym, żeby tej wieży tu nie było, bo już dość wież w Hadykówce jest - mówił Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas. | foto Archiwum Korso

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIMieszkańcy Hadykówki stanowczo sprzeciwiają się budowie trzeciego masztu telefonii komórkowej we wsi. Dr Agata Osiniak mówiła o niepokojących skutkach oddziaływania wieży 5G na ludzi.
reklama

Początkiem października odbyło się zebranie mieszkańców Hadykówki. Były to konsultacje związane z planowaną budową trzeciej już wieży nadajnikowej.  

Na zaproszenie na spotkanie odpowiedziała dr Agata Osiniak, pediatra oraz Janusz Niemier, doktor nauk humanistycznych, autor książki "Falowe Eldorado", opisujące negatywne skutki oddziaływania 5G na człowieka.  

reklama

Na spotkanie zostali zaproszeni także przedstawiciele sieci, która planuje wybudować maszt w sołectwie. Niestety nie pojawili się na konsultacjach. 

Choroby wywołane przez 5G

Agata Osiniak przedstawiła, w jaki sposób promieniowanie elektromagnetyczne wpływa niekorzystnie na zdrowie człowieka. Przytoczyła przykłady z wielu naukowych publikacji na temat szkodliwości, szczególnie sygnały 5G. 

Wymieniła ona choroby, które spowodowane są działaniami elektromagnetycznymi, o których piszą światowe czasopisma medyczne.

- Chorobami tymi są między innymi zmiana rytmu serca, zmiany w DNA, nowotwory (białaczki), padaczki, uszkodzenia neurologiczne, zwiększona podatność na różne infekcje itd. Według prowadzonych badań najbardziej narażone są na promieniowanie dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze. Według naukowców technologia 3G i 4G różni się w znacznym stopniu od technologii 5G. Technologie 3G i 4G rozprowadzają sygnał dookoła nadajnika i w miarę oddalania się od anteny ich sygnał maleje, natomiast technologia 5G jest to pulsacyjna wiązka skupiona w jednym punkcie, w miarę oddalania się od anteny sygnał nie maleje. Energia nie jest rozpraszana dookoła nadajnika. Jej promieniowanie jest takie samo jak przy nadajniku, do którego jest kierowana

reklama

- mówiła doktor. 

Obecny na spotkaniu Janusz Niemier poinformował, że na stronach rządowych i innych internetowych, ogólnodostępnych stronach mówi się o braku dowodów na to, że technologia 5G jest szkodliwa. 

Wspomniał, że w 2019 r. dopuszczalne normy promieniowania zostały zwiększone 100-krotnie. Z uzyskanych informacji w firmach telekomunikacyjnych okazuje się, że mocą anteny można sterować zdalnie, nie ma potrzeby fizycznie sterować anteną.

Na przeciwko szkoły 

Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, poinformował, że do cmolaskiego urzędu został złożony wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego na budowę wieży komórkowej. Planowana wieża miałaby znaleźć się na działce znajdującej się naprzeciwko Szkoły Podstawowej w Hadykówce. 

reklama

Teresa Krzysztofińska, sołtys Hadykówki, poinformowała mieszkańców, że rozmawiała z właścicielką działki, na której planowana jest budowa wieży, która twierdzi, że nie wyrażała zgody na nową wieżę, tylko na dodatkowy montaż anten na już istniejącej wieży.

Z korzyścią dla mieszkańców 
Podczas spotkania głos zabrała przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenia "Wolne Podkarpacie". Poinformowała, że jako stowarzyszenie organizują wiele spotkań z mieszkańcami, na których chcą uświadamiać o szkodliwości sieci 5G. Zachęcała do kontynuacji zbiórki podpisów mieszkańców przeciw budowie wieży komórkowej. 

Krzysztof Książek, radny z Hadykówki, nadmienił, że oprócz aspektów zdrowotnych trzeba wziąć pod uwagę również aspekt wizualny, który będzie mało korzystny dla miejscowości. 

- Oprócz tego mamy przecież Obszar Natura 2000, na który anteny działają niekorzystnie

- mówił radny. 

Zaproponował on głosowanie w sprawie budowy wieży komórkowej. Wszyscy mieszkańcy zagłosowali przeciwko budowie wieży. Na koniec zaznaczył, że ma nadzieję, że wójt wyda decyzję korzystną dla mieszkańców Hadykówki.

W Trześni i Wojkowie 

W powiecie kolbuszowskim powstaje coraz więcej masztów telefonii komórkowej. - Wyrastają jak grzyby po deszczu - mówi Czytelnik. Nowe obiekty powstać mają także w Kolbuszowej Górnej i Trześni (gm. Niwiska).

W Biuletynie Informacji Publicznej gminy Kolbuszowa w czwartek, 26 października, ukazało się obwieszczenie. Dotyczy ono budowy stacji bazowej telefonii komórkowej w Kolbuszowej Górnej. 

 Wieża nadajnikowa znaleźć miałaby się w przysiółku Wojków. - W ciągu 14 dni od dnia wywieszenia niniejszego obwieszczenia można zapoznać się z zamierzeniem inwestycyjnym w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej, ul. Obrońców Pokoju 21, pokój nr 25 oraz zgłosić ewentualne zastrzeżenia i wnioski - informuje kolbuszowski magistrat. 

Z kolei druga wieża nadajnikowa znaleźć miałaby się w Trześni (gmina Niwiska).  

Tu również strony mogą zapoznać się z dokumentacją w siedzibie urzędu w Niwiskach (pokój nr 12). - Miejscowa ludność obawia się inwestycji, bo nie wie, czy to nie jest groźne dla zdrowia, ponieważ nadajnik ma być usytuowany blisko domów - pisze nasz Czytelnik. 

Play o masztach

Paweł Antończyk, ekspert ds. Public Affairs, przedstawiciel sieci Play, wyjaśnił, że w ramach swojej działalności operacyjnej Play prowadzi w trybie ciągłym wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, w tym także w województwie podkarpackim. Celem prowadzonych inwestycji jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego.

- Wybór miejsca każdej nowej inwestycji poprzedzony jest szczegółowym procesem analizy, uwzględniającym wiele czynników m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do siatki już istniejących stacji bazowych

- przekazał Paweł Antończyk. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama