Reklama

Dożynki gminy Kolbuszowa 2022. Od tego roku już nie w sołectwach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Do powiatu kolbuszowskiego wracają dożynki. Te największe, w gminie Kolbuszowa, odbędą się w zupełnie nowym miejscu. Zgodę na małą rewolucję dożynkową wyrazili radni miejscy i sołtysi.

Rolników w powiecie kolbuszowskim z roku na rok jest coraz mniej. Z łąk znikają pasące się krowy, a nieuprawiane pola zarastają. - Kiedyś prawie w każdym domu na wsi ktoś miał krowę, świnkę i kilka kur. Gospodarzył i z tego żył. Teraz to już się nie opłaca - mówi mieszkaniec Widełki. 

- Chcąc obecnie utrzymać rodzinę tylko z rolnictwa, trzeba zaangażować się w to na 100 procent i działać na dużą skalę - mówi z kolei rolnik z Cmolasu, który sam prowadzi niewielkie gospodarstwo i dodatkowo pracuje zawodowo. - Ci wielcy rolnicy to już wręcz przedsiębiorcy - dodaje.

Zgodnie z tradycją, w całym kraju w sierpniu organizowane są dożynki, w trakcie których rolnicy dziękują za zebrane plony. Ludowe imprezy, po przerwie powodowanej pandemią koronawirusa, mają wrócić w tym roku. 

Wielkie zmiany zapowiedziano w sprawie największych w powiecie kolbuszowskim dożynek, które organizuje gmina Kolbuszowa. Co roku na święto plonów mieszkańcy zjeżdżali do innego sołectwa. W tym roku miały to być Zarębki. Miały, ale nie będą. 

Radni i sołtysi wspólnie stwierdzili, że dożynki zorganizowane zostaną w Kolbuszowej i tak ma być już zawsze, począwszy od tego roku. Ostatni raz dożynki w mieście nad Nilem zorganizowano w 2009 roku. Zobacz naszą galerię zdjęć. 

Święto plonów odbędzie się w ostatnią niedzielę sierpnia. Rozpocznie się ono mszą świętą w zabytkowym kościele znajdującym się na terenie kolbuszowskiego skansenu. Po nabożeństwie zespoły wieńcowe przejadą na stadion miejski. Tam będzie ciąg dalszy uroczystości dożynkowych, czyli prezentacja wieńców i dożynkowa biesiada. Tak ma być już co rok. 

Co na to Danuta Tylutka, sołtys Zarębek? Jeszcze w marcu szefowa wsi przyznała, że nie ma nic przeciwko temu, aby tak duża impreza odbyła się w innym miejscu niż w jej miejscowości. Pani sołtys zdania nie zmieniła. Jak przyznała, pracy przy organizacji takiego wydarzenia jest bardzo dużo, a sama wioska nie ma z tego nic.  

W tym samym terminie, jak w Kolbuszowej (28 sierpnia), dożynki odbędą się również w Majdanie Królewski na terenie targowiska. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy