Reklama

Do 650 złotych za dzika. Myśliwi będą strzelać

Opublikowano:
Autor:

Do 650 złotych za dzika. Myśliwi będą strzelać  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Do końca roku kolejne 42 dziki mają zostać zastrzelone. Jest to sposób na walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF). - Tych dzików jest w tej chwili jak na lekarstwo - mówi Ryszard Gurdak, prezes koła łowieckiego "Knieja" z Majdanu Królewskiego.

Zdaniem myśliwego z koła łowieckiego sposób rozprzestrzeniania się ASF-u odbywa się bardziej przez człowieka czy środki transportowe niż przez dziki. - Pewnie też roznoszą chorobę, ale u nas takich przypadków nie było - zauważa Ryszard Gurdak. - Próbujemy się stosować do rozporządzeń, ale tych dzików jest w tej chwili mało - opisuje sytuację w powiecie kolbuszowskim myśliwy. 

Jak się okazuje, nie ma wymogów co do odstrzału dzików. Strzelać można zarówno do samic, jak i samców w każdym wieku. - My staramy się polować zgodnie z etyką - podkreśla prezes koła "Knieja", mówiąc o tym, że nie należy strzelać do m.in. ciężarnych loch. 

Rozporządzenie 

Jak informuje Marek Olszowy, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Kolbuszowej, w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików dzierżawcom obwodów łowieckich nakazuje się przeprowadzenia odstrzału sanitarnego dzików na obszarze wszystkich gmin z terenu powiatu kolbuszowskiego. Do końca 2019 roku zestrzelone mają być 42 sztuki.

 Wydanie rozporządzenia podyktowane jest koniecznością kontynuacji dotychczasowych podjętych działań zmierzających do zmniejszenia populacji dzików na terenie powiatu kolbuszowskiego. 

Jak czytamy w rozporządzeniu, lekarz weterynarii w Kolbuszowej wydaje rozporządzenie w celu ograniczenia możliwości przenoszenia wirusa afrykańskiego pomoru świń przez dziki.

Odstrzał i kasa

 Zestrzelone dziki każdy z myśliwych będzie mógł zutylizować lub przeznaczyć do produkcji mięsa na użytek własny. Rozporządzenie dotyczy następujących gmin: Cmolas, Majdan Królewski Kolbuszowa, Niwiska, Dzikowiec i Raniżów. 

Za każdego zabitego dzika, ważącego ponad 30 kg, myśliwi otrzymają kilkaset złotych. Jeżeli będzie to samica powyżej 1 roku życia, to trafi do nich 650 zł, a jeżeli samiec lub młody dzik, wówczas dostaną za każdą zabitą sztukę 300 zł.
Każde koło łowieckie ma zezwolenie na odstrzał od kilku do kilkunastu dzików:

Koło Łowieckie "Knieja" w Majdanie Królewskim - 10 sztuk

Koło Łowieckie "Borek" w Kolbuszowej - 6 sztuk

Koło Łowieckie "Darz Bór" w Świerczowie - 5 sztuk

Koło Łowieckie "Sokół" w Sokołowie Małopolskim - 6 sztuk

Koło Łowieckie "Towarzystwo Myśliwych" w Rzeszowie - 15 sztuk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE