Reklama

Diabli kamień w Ostrowach Tuszowskich. Miejsce owiane wielką tajemnicą [ZDJĘCIA - MAPA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jadąc drogą przez tzw. "Złotą Górę", pomiędzy Trzęsówką, a Ostrowami Tuszowskimi (gmina Cmolas), natrafić możemy na bardzo ciekawe miejsce. Jest ono owiane tajemnicą i wieloma legendami.

Mowa o Diablim kamieniu w Ostrowach Tuszowskich. Jest to głaz narzutowy przeniesiony przez lądolód i pozostały po jego wycofaniu w paśmie Gór Białych w Ostrowach Tuszowskich. 

Diabli kamień w znacznej części znajduje się pod ziemią. 

Nad powierzchnią gruntu widoczne jest około 1/4 jego objętości. To granit skandynawski, niezwykle rzadko spotykany na obszarze Puszczy Sandomierskiej, a ten, który widzimy, ma piękny kształt i kolor. 

Legendy o diablim kamieniu

Kamień ten zawsze budził ciekawość i rozpalał wyobraźnię. Tak jest do dziś. Owiany został legendami. Najbardziej znana jest o diable, który cisnął nim w klasztor. Budynek ocalał, bo diabeł chybił celu. 

Wedle legendy kiedy powstały Ostrowy Tuszowskie okoliczna ludność miała widywać na kamieniu diabła w różnych postaciach zazwyczaj zwierzęcych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy