Mowa o Diablim kamieniu w Ostrowach Tuszowskich. Jest to głaz narzutowy przeniesiony przez lądolód i pozostały po jego wycofaniu w paśmie Gór Białych w Ostrowach Tuszowskich.
Diabli kamień w znacznej części znajduje się pod ziemią.
Nad powierzchnią gruntu widoczne jest około 1/4 jego objętości. To granit skandynawski, niezwykle rzadko spotykany na obszarze Puszczy Sandomierskiej, a ten, który widzimy, ma piękny kształt i kolor.
Legendy o diablim kamieniu
Kamień ten zawsze budził ciekawość i rozpalał wyobraźnię. Tak jest do dziś. Owiany został legendami. Najbardziej znana jest o diable, który cisnął nim w klasztor. Budynek ocalał, bo diabeł chybił celu.Wedle legendy kiedy powstały Ostrowy Tuszowskie okoliczna ludność miała widywać na kamieniu diabła w różnych postaciach zazwyczaj zwierzęcych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.