Reklama

Czytelnik: Nasza gmina pozostaje daleko w tyle

Opublikowano:
Autor:

Czytelnik: Nasza gmina pozostaje daleko w tyle  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Coraz więcej mieszkańców gminy dopytuje się, co z dofinansowaniami na instalacje fotowoltaiczne. - Jakoś inne gminy potrafiły pomóc mieszkańcom i znalazły pieniądze, a gmina Cmolas pozostaje daleko w tyle - mówi niezadowolony Czytelnik z cmolaskiej gminy.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Urzędem Gminy Cmolas z prośbą o przedstawienie aktualnej sytuacji na ten temat. Na nurtujące pytania naszych Czytelników odpowiedzi udzielił Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas.

W naszym mailu zapytaliśmy m.in. o to, czy gmina Cmolas planuje w tym roku lub w przyszłych latach starać się o dofinansowania dla mieszkańców na założenie paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, wymiana kotłów, docieplenia budynków itd. Poprosiliśmy także o informację, z jakich dofinansowań i na co, mogą aktualnie skorzystać mieszkańcy gminy Cmolas i nie tylko. Chcieliśmy się także dowiedzieć, czy w ostatnim czasie cmolaski urząd starał się lub planował starać się o dofinansowania na tego typu przedsięwzięcia. Byliśmy także ciekawi, kiedy ostatnio mieszkańcy gminy Cmolas mogli składać wnioski w gminie o pozyskanie dofinansowania na przedsięwzięcia wymienione w punkcie.

Otrzymaliśmy w ostatnim czasie także kilka telefonów od Czytelników, którzy porównują działania gminy Cmolas w tej kwestii, do innych gmin z powiatu kolbuszowskiego. Jak twierdzą mieszkańcy gminy Cmolas, inne samorządy pozyskują dofinansowania dla mieszkańców, a cmolaski samorząd pozostaje za nimi "daleko w tyle". Poprosiliśmy gminę, aby się do tego ustosunkowała.

Dwa programy

Jak poinformował wójt gminy Cmolas, obecnie w Polsce funkcjonują dwa programy pomocowe finansowe ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Są to program "Czyste Powietrze", który dofinansowuje nowe źródła ciepła oraz termomodernizację budynków jednorodzinnych oraz program "Mój Prąd", w ramach którego właściciel każdej nowej instalacji fotowoltaicznej może liczyć na dotację bezzwrotną w kwocie 5 tys. zł. 

- Z chwilą uruchomienia programów pomocowych gmina Cmolas prowadziła szerokie akcje informacyjne dla naszych mieszkańców, natomiast kwestia wykorzystania propozycji pozostaje w gestii każdego mieszkańca - podkreślił Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas. - Niebawem będziemy wchodzić w realizację nowego budżetu Unii Europejskiej, w którym zapewne pojawią się pieniądze na wsparcie inwestycji termomodernizacyjnych czy też zielonej energii. Wszelkimi dostępnymi środkami będziemy informować naszych mieszkańców, a od zainteresowanych wspólną realizacją programów będziemy przyjmować wnioski - wyjaśnia włodarz.

 Wójt cmolaskiej gminy nie odniósł się jednak konkretnie do naszego ostatniego pytania.

Jedyni w powiecie

O sprawę dopytywała również na ostatniej sesji (30 lipca) Bernadetta Wolak-Posłuszny, radna z Cmolasu. - Wiemy, że sytuacja, jeżeli chodzi o ceny prądu, jest wysoce niestabilna i tak naprawdę to co chwilę słyszymy o jakichś zmianach, podwyżkach itd. - zauważyła radna.

Podczas debaty nad raportem gminy Cmolas radna odniosła się do zapisu odnośnie montażu instalacji fotowoltaicznych na budynkach prywatnych. - Czy my podjęliśmy jakieś kroki w tym kierunku? Ja nie wierzę w to, że nasi mieszkańcy jako jedyni w powiecie, którzy nie mieli możliwości korzystania z dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznych, nie będą tym zainteresowani - podkreśliła Wolak-Posłuszny.

Jak dodała przedstawicielka mieszkańców, przejeżdżając przez całą cmolaską gminę, zauważa ona, że coraz więcej mieszkańców decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych. - Mieszkańcy korzystają z programu "Mój Prąd", z tym że, nawet korzystając z tego programu, montaż takiej instalacji, w zależności od jej mocy, to cena około 13-15 tys. zł - wyliczała radna. - W ramach projektów unijnych, które prowadziły sąsiednie gminy, montaż takich instalacji był na poziomie 6 tys. zł. Uważam, że o wiele więcej rodzin mogłoby z takich instalacji skorzystać. Ja tutaj będę ten temat podnosić - zaznaczyła.

Radna Wolak-Posłuszny uważa, że gmina Cmolas powinna bardzo mocno podążać w tym kierunku i montować instalacje również na wszystkich budynkach użyteczności publicznej, które są w posiadaniu urzędu.

Zielone światło

Do wypowiedzi radnej odniósł się obecny na sesji Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas. - Ja oświadczam, że jeżeli tylko będzie jakieś zielone światełko w tunelu, na pewno ogłosimy nabór na to zadanie, gdzie będziemy mogli wspomóc naszych mieszkańców w instalacje fotowoltaiczne - podkreślił włodarz Cmolasu.

Wójt Galek dodał również, że jeżeli tylko będzie taka możliwość i warunki techniczne na to pozwolą, wówczas takie instalacje będą mogły pojawiać się na obiektach użyteczności publicznej. - Prąd podrożał o około 60 proc i ten prąd drożeć będzie i mam świadomość, że trzeba pomóc naszym mieszkańcom - zaznaczył szef gminy.

- ELEKTROWNIE W GMINIE -
Na terenie gminy Cmolas funkcjonuje prywatna elektrownia słoneczna o mocy 1MW.
Kolejne cztery, każda o mocy 1MW, w przygotowaniu inwestycyjnym.
Na Szkole Podstawowej w Cmolasie funkcjonuje elektrownia słoneczna o mocy 30,34 kW, na oczyszczalni ścieków w Cmolasie i przy obiekcie OWiR funkcjonują elektrownie słoneczne o mocy 40 kW i 43 kW.
Najbliższe plany przewidują zaprojektowanie dla budynku OWIR elektrowni słonecznej o mocy 50 kW.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE