Reklama

Czy uchodźcy z Ukrainy znajdą schronienie w Kolbuszowej?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Anna Pocałuń

Czy uchodźcy z Ukrainy znajdą schronienie w Kolbuszowej? - Zdjęcie główne

- Miejmy nadzieję, że sytuacja będzie się uspokajać, a nie eskalować - podkreślił Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. | foto Anna Pocałuń

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Póki co nie mówi się oficjalnie o tym, żeby samorządy z powiatu kolbuszowskiego włączyły się w pomoc dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy, uciekających przed wojną. Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej, poinformował, że nie otrzymał żadnego oficjalnego pisma ze strony wojewody o przygotowaniu się na ewentualne przyjęcie uchodźców.

Burmistrz w rozmowie z Korso (22 lutego) zapewnił, że jeżeli ze strony wojewody pojawi się sugestia, żeby wskazać miejsca do ewentualnego przyjmowania uchodźców, wtedy urząd będzie szukać takich możliwości. - Nie wyobrażam sobie, że mamy zamknąć szkoły po to, żeby je przekazać uchodźcom. To nie wchodzi w grę. Na ten moment obowiązują jeszcze inne zadania spoczywające na gminie, w ramach działań kryzysowych czy obronnych, gdzie infrastruktura i jej przeznaczenie jest określone na wypadek działań związanych z sytuacją kryzysową czy migracyjną. Nie mogę dzisiaj tego ujawniać - zaznacza Jan Zuba. 

Co gdyby jednak pomoc okazała się konieczna? W powiecie kolbuszowskim największe obiekty, w których mogliby zostać ulokowani uchodźcy, to hale sportowe przy szkołach czy Fundacja, działająca przy stadionie, lub internat w Weryni. 

Dzisiaj (24 lutego) podczas konferencji z wojewodą została omówiona ogólna sytuacja na Ukrainie. - Czekamy na to co będzie dalej - mówi burmistrz Kolbuszowej. 

W Polsce powstaje 9 punktów recepcyjnych. Głównie zlokalizowane są one na przejściach granicznych. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa ogłosił, że organizuje punkt informacyjny dla Ukraińców mieszkających w Rzeszowie jak i również dla tych, którzy będą przyjeżdżali z Ukrainy. 

Również Caritas ogłosił, że dwa dostępne ośrodki (w Budach Głogowskich i Myczkowcach), będzie mógł przeznaczyć na te potrzeby. 

- Miejmy nadzieję, że sytuacja będzie się uspokajać, a nie eskalować - podkreślił Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. Włodarz dodaje, że jak będzie potrzeba przyjęcia i zorganizowania miejsc dla uchodźców, gmina Kolbuszowa, będzie się w taki sposób organizowała, aby sprostać temu zadaniu i pomóc. 

- Na tę chwilę nie mamy żadnych w tej sprawie wytycznych, czy to ze strony marszałka, czy wojewody, które by już wymagały podjęcia działań. Jeżeli będziemy mieć jakieś wytyczne, będziemy informować na bieżąco 

- powiedział Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy