Reklama

Czy Afrykański pomór świń jest groźny dla ludzi? Wojsko będzie szukać dzików w powiecie kolbuszowskim

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Czy Afrykański pomór świń jest groźny dla ludzi? Wojsko będzie szukać dzików w powiecie kolbuszowskim - Zdjęcie główne

Afrykański pomów świń jest szczególnie niebezpieczny dla hodowców świń. | foto pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Afrykański Pomór Świń to groźna i nieuleczalna choroba. Gdy tylko zaatakuje, dziesiątkuje świnie i dziki. Nie jest on jednak groźny dla ludzi.

Afrykański Pomór Świń to groźna i nieuleczalna choroba świń. Jeżeli jedna świnia zostanie nim zarażona, wówczas całe stado musi zostać zabite i zutylizowane. To szczególnie bolesne i niebezpieczne dla hodowców trzody chlewnej, którzy mogą niejednokrotnie stracić cały dorobek swojego życia. 

ARiMR apeluje: w związku z występowaniem wśród trzody chlewnej w Polsce ognisk choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) pamiętaj:

  • ASF to groźna i zaraźliwa wirusowa choroba dzików i świń domowych.
  • Chorobę zwalcza się, wybijając zakażone stada oraz stada ze strefy zapowietrzonej, nie ma szczepionki zapobiegającej zachorowaniu.
  • Źródłem zakażenia ASF są chore lub martwe dziki.
  • Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest ich bezpośredni lub pośredni kontakt z już zakażonymi osobnikami.
  • Głównym czynnikiem przenoszącym wirusa są ludzie mający kontakt z zakażonymi zwierzętami lub padliną.
  • Rozszerzanie się choroby w Polsce wiąże się ze stratami ekonomicznymi dla rolnictwa, wynikającymi m.in. ze  wstrzymania obrotu i eksportu świń, wieprzowiny oraz produktów pochodzenia wieprzowego.
  • Do minimum ograniczaj wizyty w gospodarstwach utrzymujących świnie!
O znalezieniu padłego dzika należy niezwłocznie poinformować najbliższego powiatowego lekarza weterynarii lub Biuro Powiatowe ARiMR. W przypadku powiatu kolbuszowskiego należy zgłaszać znalezienie padłego zwierzęcia do lek. wet. Marka Olszowego. 

Powiatowy Lekarz Weterynarii

lek. wet. Marek Olszowy

telefon:  691 909 925

Przypomnijmy, że w sobotę 5 listopada odbędą się poszukiwania padłych dzików przez wojsko w powiecie kolbuszowskim. O tym więcej przeczytasz w artykule: W sobotę wojsko wkroczy do powiatu kolbuszowskiego. Będą poszukiwania i opryski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy