Reklama

- Czułam się jak zwierzyna - mówi mieszkanka Kolbuszowej. Spacer po lesie zakończył się ucieczką przed myśliwymi

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: freepik.com

- Czułam się jak zwierzyna - mówi mieszkanka Kolbuszowej. Spacer po lesie zakończył się ucieczką przed myśliwymi - Zdjęcie główne

Myśliwi, w rozmowie z Korso, zapewniają, że zdają sobie sprawę z tego, że w lasach wciąż można spotkać grzybiarzy. Strzelają oni tylko wtedy, kiedy są pewni swojego celu. | foto freepik.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Sezon grzybowy jeszcze się nie skoczył. Okazuje się jednak, że w lasach powiatu kolbuszowskiego można będzie znaleźć nie tylko grzyby, ale i spotkać myśliwych, którzy będą polować w ciągu dnia.

Koła łowieckie ustaliły już, kiedy i gdzie przeprowadzą zbiorowe polowania na dziką zwierzynę. Myśliwych z ostrą bronią można będzie spotkać w lasach na przykład w ostatni weekend października w godzinach dopołudniowych. Będą oni polować m.in. na dziki, sarny, jelenie, lisy, kaczki czy bażanty. 

 

Ciężko się dowiedzieć

- Wiem od znajomego, że takie polowania będą. Szukałam na ten temat informacji w internecie i ciężko cokolwiek znaleźć - zwróciła uwagę mieszkanka powiatu kolbuszowskiego. 

 

Zdaniem kobiety taka wiadomość powinna zostać szeroko rozpropagowana. - Sezon grzybowy cały czas trwa. Sama chodzę na grzyby. W niedzielę czasami wybieramy się na spacer z dziećmi do lasu. Wolałabym wiedzieć, że gdzieś obok są myśliwi z bronią. Poza tym dużo osób chodzi z psami do lasu - dodała nasza rozmówczyni i stwierdziła:

- Na stronach urzędów mamy zapowiedzi sesji rady gminy, informacje o dniach seniora czy zapowiedzi konkursów. O tym, że trzeba uważać, bo w lesie będą myśliwi strzelać, ani słowa.

Kobieta: Bałam się drgnąć

O tym, że myśliwi mogą niespodziewanie spotkać się w lesie z grzybiarzami, przekonała się mieszkanka gminy Kolbuszowa. W niedzielę (23 października) wybrała się z mężem na grzyby. - Była chyba godzina 11. Byliśmy w lesie w Widełce. Usłyszeliśmy strzały. W naszą stronę ruszyło jakieś zwierzę. Ktoś strzelał dalej - relacjonowała zdenerwowana kobieta, która zadzwoniła do naszej redakcji. 

 

- Zaczęłam krzyczeć z całych sił, że tu są ludzie. Żeby przestał. Sarna przebiegła obok nas. Byłam przerażona. Poczułam się jak ta zwierzyna. Bałam się drgnąć. W końcu strzały ustały. Usłyszałam tylko trzaśnięcie drzwiami w aucie i ktoś odjechał - opowiadała kobieta.

Mieszkanka gminy Kolbuszowa długo nie mogła dojść do siebie. - Dziękowałam Bogu, że na te grzyby nie poszła z nami nasza córka. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca! - stwierdziła. 

 

Mało ważna informacja?

Na terenie powiatu kolbuszowskiego działa kilka kół łowieckich. Myśliwych będzie można spotkać w lasach przez najbliższe kilka miesięcy. Jak twierdzą urzędnicy, terminy polowań dopiero spływają do urzędów. Takie dane, zgodnie z prawem (Ustawa prawo łowieckie) koła muszą przekazać samorządom. Nie dotyczy to polowań indywidualnych. 

Ci z kolei mają obowiązek przekazać tę informację dalej, do publicznej wiadomości najpóźniej w ciągu 5 dni, od momentu jej otrzymania. Mają to zrobić "(...) w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie oraz przez obwieszczenie i na stronie internetowej urzędu gminy" - czytamy w ustawie. 

 

Jak to wygląda w praktyce? Część gmin nie publikuje takich danych wcale. Przykładem jest gmina Niwiska. Inne mają je mocno nieaktualne - gmina Cmolas miała ostatni zamieszczony plan polowań na sezon 2018/2019. Informację zaktualizowano po naszym telefonie. 

W przypadku wszystkich samorządów takie dane, o ile są, trudno jest znaleźć mieszkańcowi, który zwykle skupia się wyłącznie na stronie głównej, gdzie są zamieszczane aktualności.

 

Wszystko miało być w sieci

Kilka lat temu pojawił się pomysł, aby o terminach i miejscu polowań zbiorowych i indywidualnych koła łowieckie informowały obywateli w elektronicznych książkach polowań.  Tego chciały organizacje ekologiczne.

- Dzięki zaproponowanej przez ekologów zmianie każdy obywatel mógłby się dowiedzieć, czy jadąc danego dnia do lasu, nie natknie się na polowanie - czytamy na portalu oko.press. 

 Pomysł ten jednak w 2017 roku nie zyskał aprobaty sejmowej podkomisji. 

Terminy zbiorowych polowań w listopadzie

Koło Łowieckie Sokół Sokołów

Miejsce: m.in. część gmin Dzikowie i Raniżów (obwód 41)

Kiedy: 20 listopada od 8 do 15 (nazwa polowania: Lipnica las) oraz 21 listopada od 8 do 15 (nazwa polowania: Raniżów za cegielnia)

Koło Łowieckie Darz Bór w Świerczowie 

Miejsce: Cmolas, Trzęsówka, Świerczów, Siedlanka, Kosowy, Hadykówka, Jagodnik, Kolbuszowa Dolna, Przyłęk, Kosowy, Ostrowy Tuszowskie (obwód 39)

Kiedy: 30 października (od 8:30 do 13) oraz 13 i 20 listopada (od 8:30 do 15)

Miejsce: Wilcza Wola, Stary Nart, Nowy Wart, Cisów Las, Gwoździec, Bojanów, Korabania (obwód 32)

Kiedy: 6, 11 i 27 listopada (od 8,30 do 15)

Koło Łowieckie "Knieja" z Mielca

Miejsce: Mościska, Toporów, Szydłowiec, Dębiaki, Czajkowa, Ostrowy Tuszowskie (pol. z ambon)

Kiedy: 6 listopada (od 8 do 15) oraz 27 listopada (od 8 do 15) - polowanie z ambon

Miejsce: Ostrowy Tuszowskie, Mościska, Toporów, Szydłowiec, Dębiaki

Kiedy: 11 listopada (od 8 do 15)

Miejsce: Ostrowy Baranowskie, Budy, Komorów, Czajkowa, Mościska (pol. z ambon)

Kiedy: 13 listopada (od 8 do 15)

Miejsce: Ostrowy Baranowskie, Ostrowy Tuszowskie, Komorów, Czajkowa, Mościska

Kiedy: 17 listopada (od 8 do 15), 19 listopada (od 8 do 15)

Miejsce: Ostrowy Tuszowskie, Babule, Mościska, Dębiaki, Sarnów, Czajkowa

Kiedy: 20 listopada (od 8 do 15) - polowanie z ambon i 24 listopada (od 8 do 15) 

Koło Łowieckie "Knieja" z Majdanu Królewskiego

Miejsce: m.in. część gmin: Cmolas, Majda Królewski i Dzikowiec (obwód 31)

Kiedy: 5, 6, 12, 13, 19, 20, 26 i 27 listopada 

Koło Łowieckie Borek w Kolbuszowej

Miejsce: Kolbuszowa i Nowa Wieś (obwód 60)

Kiedy: 5 listopada (od 8 do 15) i 20 listopada (od 8 do 15.30)

Godziny: od 8 do 15.

Miejsce: Kolbuszowa i Dzikowiec (obwód 40)

Kiedy: 13 listopada (od 8 do 15) i 27 listopada (od 8 do 15.30)

Koło łowieckie "Podgorzałka" w Rzeszowie

Miejsc: Przedbórz, Czarna, Cierpisz

Kiedy: 13 i 27 listopada 

Godziny: od 8 do 15

Koło Łowieckie Ponowa Chorzelów

Miejsce: m.in. obwód 59 (część Niwisk) 

Kiedy: 30 października oraz 6, 11, 13, 20 i 27 listopada

Godziny: od 7:30 do 16

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy