reklama
reklama

Co oznacza czerwona zorza polarna? Dlaczego widzimy czerwoną poświatę zamiast zielonej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Korso Sanockie na Sygnale

Co oznacza czerwona zorza polarna? Dlaczego widzimy czerwoną poświatę zamiast zielonej? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
13
zdjęć

foto Korso Sanockie na Sygnale

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCIZorza polarna to niesamowite zjawisko, które zazwyczaj emanuje zielonym blaskiem na nocnym niebie. Jednak co się dzieje, gdy nagle staje się czerwona? Odkryjmy tajemnicę tego niezwykłego zjawiska.
reklama

Czerwone zorze polarne pojawiły się w ostatnim tygodniu na nocnym niebie zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej. To niezwykłe zjawisko jest wynikiem rosnącej aktywności Słońca, które zbliża się do maksimum swojego jedenastoletniego cyklu. Dlaczego jednak te zorze były aż takie czerwone?

reklama

Zorze polarne - Tajemnicze światło na niebie

Zorze polarne to magiczne świetlne efekty, które można zobaczyć na niebie w okolicach biegunów Ziemi. Zwykle są one zielone, ale czasami pojawia się w nich odrobina karmazynu. Tym razem jednak nie było śladu zieleni, a czerwona poświata utrzymywała się przez długi czas.

reklama

Słońce i zorze polarne

Zorze polarne są wynikiem interakcji cząstek wiatru słonecznego z atmosferą Ziemi. Kilka dni temu doszło do potężnego koronalnego wyrzutu masy (CME) na Słońcu, który wywołał burzę geomagnetyczną na Ziemi. Cząstki wyrzucone ze Słońca wbiły się w pole magnetyczne Ziemi i spowodowały pojawienie się zorzy polarnej.

Wzmożona aktywność słoneczna

Gdy te wysokoenergetyczne cząstki ze Słońca zbliżają się do naszej planety, kierują się w stronę biegunów Ziemi. Tam wchodzą w interakcje z atomami w atmosferze, co powoduje emisję światła, czyli zorzę polarną.

 

Czerwona poświata - wyjątkowe zjawisko

Tym razem cząstki plazmy ze Słońca przebiły się przez pole magnetyczne Ziemi na tyle mocno, że zaczęły oddziaływać z atomami tlenu znajdującymi się wyżej w atmosferze. To wyjątkowe zjawisko spowodowało pojawienie się czerwonego światła, które mogliśmy podziwiać na niebie.

reklama

Rzadkie czerwone zorze polarne

Czerwone zorze polarne są rzadkością, częściej widujemy zorze zielone. Dlatego obserwacja czerwonej poświaty na niebie była wyjątkowym przeżyciem. Dodatkowo, nasze oczy są mniej wrażliwe na kolor czerwony, co sprawia, że zorze te są jeszcze trudniejsze do zaobserwowania.

Wciąż jest okazja do obserwacji

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji podziwiać tego nocnego spektaklu, nie martwcie się. Aktywność słoneczna będzie rosnąć przez ponad rok, co oznacza, że jeszcze będziemy mieli szansę zobaczyć zorze polarne, może nawet na naszych szerokościach geograficznych.

Pamiętajmy, że to zjawisko jest zupełnie naturalne, choć niezwykle fascynujące. Wszelkie zakłócenia w polu magnetycznym Ziemi szybko znika i nasza planeta wraca do normy. Zorze polarne to piękne i niezwykłe zjawisko, które warto obserwować i doceniać.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama