Reklama

Cmolascy radni wyrazili swoje obawy dotyczące zagrożeń dla środowiska i ludzi, jakie stwarzają firmy i instytucje

Opublikowano: ndz, 7 kwi 2019 20:30
Autor:

Cmolascy radni wyrazili swoje obawy dotyczące zagrożeń dla środowiska i ludzi, jakie stwarzają firmy i instytucje - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Firma Green Koltex z Cmolasu, wieże nadajnikowe i azbest - to zdaniem radnych realne zagrożenia dla środowiska i zdrowia mieszkańców.

Przy okazji podjęcia uchwały w sprawie przyjęcia Programu Ochrony Środowiska radni wyrazili swoje obawy na temat, ich zdaniem, zagrożeń dla środowiska i ludzi, jakie stwarzają firmy i instytucje mieszczące się na terenie gminy Cmolas.

 

Protest mieszkańców

 

Jan Kardyś, kierownik Referatu Gospodarki Gruntami i Rolnictwa, po przedstawieniu programu poinformował, że jedna osoba złożyła protest i nie zgadzała się z założeniami Programu Ochrony Środowiska. Nie zgodziła się z tym radna.

- Pan kierownik tutaj przekazał informację, że protest został złożony przez jedną osobę. Ja się nie zgadzam z tym stwierdzeniem, ponieważ protest był złożony przez jedną osobę w imieniu 134 mieszkańców, którzy nie zgadzali się z założeniami programu - wytłumaczyła Bernadetta Wolak-Posłuszny. Pod protestem były załączone podpisy tych osób - dodała. Jak mówiła na sesji przedstawicielka Cmolasu, protest złożony przez jedną osobę, a przez 134 to zasadnicza różnica.

Jak wyjaśniała dalej Wolak-Posłuszny, protest dotyczył dwóch osiedli: Zakościele i Działki, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu Green Koltex. - Jako mieszkańcy wnioskowaliśmy do urzędu gminy o podjęcie działań, które będą nas chronić i nasze rodziny przed szkodliwymi działaniami tego zakładu poprzez instalację systemu monitoringu jakości powietrza, który będzie dobrany w zależności od potrzeb - tłumaczyła radna.

 

Co w powietrzu? 

 

Bernadetta Wolak-Posłuszny, w imieniu mieszkańców dwóch osiedli, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie wspomnianej firmy, wnioskowała o przyglądnięcie się działalności Koltexu. 

- Wyspecjalizowany w tym zakresie zakład dobierze taki monitoring, który będzie spełniał wymogi i będziemy mogli w ten sposób monitorować substancje, które są emitowane przez zakład - zaproponowała, dodając: - Wszyscy wiemy, że zakład zajmuje się przetwórstwem odpadów plastikowych. Z tego co mi wiadomo, proces przetwarzania polega na poddawaniu obróbce termicznej tych materiałów. Chyba szeroko pojęta kampania, która mówi chociażby o paleniu plastiku w przydomowych piecach, informuje nas o tym, że w wyniku tego wydzielają się szkodliwe substancje, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Jak zaznaczyła radna, to był jeden z postulatów, który był najbardziej istotny. - Więc to nie jest temat, który jest zmarginalizowany - zaznaczyła. 

 

Pod kontrolą 

 

Jak zapewnił Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, urząd będzie się przyglądał działalności Koltexu. - Poszukujemy firmy, która przedstawi najlepsze rozwiązania w zakresie monitoringu powietrza i również będziemy koordynować działania - poinformował włodarz, zaznaczając, że niezbędna w działaniu będzie współpraca z mieszkańcami. - Będziemy współpracować również z instytucjami, które są władne kontrolować i reagować na to, jeżeli cokolwiek złego się dzieje. Mam nadzieję, że do końca kwietnia już takie urządzenia (monitorujące jakość powietrza - przyp. red.) zaczną działać.

- Kto określi warunki techniczne, jakie te urządzenia powinny spełniać, żeby była analiza tych elementów szkodliwych, które mogą być emitowane przez zakład - dopytywała radna Wolak-Posłuszny.

Jak powiedział wójt Galek, między innymi fachowcy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska mogą zająć się tą sprawą. Póki co gmina nie wystąpiła do nich z takim wnioskiem. - Chciałbym, żebyśmy najpierw usiedli razem nad tym, co chcemy uzyskać w zakresie monitoringu tego zakładu - zaznaczył włodarz.

 

 

 

Więcej w aktualnym numerze Korso. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +2 / -0

  z zakościela

  kto to przez lata palił na osiedlu odpadami z mebli z raniżowa, kto palił filcem, gdzie była ochrona środowiska, inspektory , nawet dziad z tarnobrzega nie pomógł, podać naazwiska , czesiek o tym mówił to sie z niego śmiali, że ekolog

 • 3 lata temu | ocena +2 / -2

  z mielca

  dać babie włądze, to tylko zamęt zrobi

 • 3 lata temu | ocena +5 / -0

  paryżanin

  a co to za firmy , co to za zarobki , bangladesz sie robi

 • 3 lata temu | ocena +5 / -0

  ekolog

  kiedyś w cmolasie było rzemiosło, dobrzy cieśle, murzarze, elektrycy , a teraz śmietnisko sie robi

 • 3 lata temu | ocena +4 / -0

  minister rozwoju

  kto to jest wolak , kto to jest kardyś,

 • 3 lata temu | ocena +0 / -11

  Adam

  Wyzamykajcie wszystkie firmy w regionie i bądźcie ekologiczni w biedzie hahaha Ekologia jest dla bogatych, którzy mogą sobie na to pozwolić.