Reklama

Ceny za śmieci w gminie Raniżów okazały się dużo wyższe niż dotychczasowe, stąd pojawiło się sporo kontrowersji

Opublikowano: pon, 14 sty 2019 07:00
Autor:

Ceny za śmieci w gminie Raniżów okazały się dużo wyższe niż dotychczasowe, stąd pojawiło się sporo kontrowersji  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Radni gminy Raniżów zatwierdzili na ostatniej sesji nowe stawki opłat za wywóz śmieci. Kto w sprawie proponowanych opłat miał do powiedzenia najwięcej?

Projekt uchwały w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty przedstawiła radnym Monika Stopińska - Pacyna z Urzędu Gminy w Raniżowie. Jak się okazało, propozycji co do wysokości stawek było trzy. - Autorami pierwszej z propozycji byli członkowie komisji rozwoju gospodarczego. Drugą przedstawili na swoim posiedzeniu członkowie komisji finansów. Trzecia propozycja to propozycja, którą jeszcze dzisiaj przeliczyłam, aby troszkę obniżyć stawkę dla gospodarstw jednoosobowych - poinformowała urzędniczka.

Stawki pod przetarg

Monika Stopińska - Pacyna wyjaśniła również, że przygotowana przez nią, trzecia propozycja stawek opłat przewiduje, że gospodarstwo jednoosobowe zapłaci za odbiór śmieci segregowanych 13 zł, dwuosobowe - 21 zł, trzyosobowe - 31 zł, czteroosobowe - 38 zł, pięcioosobowe - 43 zł i sześcioosobowe lub liczące więcej osób – 47 zł. 

- Miesięcznie daje nam to 53 tys. zł, a rocznie 644 tys. zł - powiedziała przedstawicielka UG i dodała: - Przetarg , który zakończył się wczoraj, wyszedł na kwotę 620 tys. zł. Trzeba doliczyć jeszcze koszty obsługi i koszty administracyjne, gdzie całość zamyka się w tej kwocie 644 tys. zł, którą potrzebujemy na rok na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od mieszkańców z terenu gminy Raniżów.

Urzędniczka poinformowała również radnych, że stawki opłat za śmieci niesegregowane będą w stosunku do tych segregowanych dwa razy droższe. - Wynika to z ustawy o utrzymaniu  czystości i  porządku - stwierdziła. 

Jak dodała, od nowego roku wejdzie w życie nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku, na skutek której mieszkańcy, którzy śmieci nie segregują, będą płacić cztery razy więcej niż ci, którzy je segregują. - I my będziemy też musieli zmienić naszą uchwałę - podsumowała.

Skąd takie rozbieżności?

O to, ile mieszkańcy gminy Raniżów płacili za śmieci jeszcze w 2018 roku, zapytał Jan Puzio, przewodniczący rady gminy. - Za śmieci segregowane opłata dla gospodarstw jedno- i dwuosobowych wynosiła 15 zł, a w gospodarstwach liczących trzy i więcej osób – 20 zł - poinformowała Monika Stopińska-Pacyna. 

Mariusz Kołodziej, radny z Korczowisk, dopytywał z kolei, jak gmina Raniżów wypada na tle pozostałych gmin naszego powiatu. - Czy mamy dla porównania ceny za śmieci  z sąsiednich gmin, jakie zostały przyjęte? - zapytał. 

Urzędniczka wyjaśniła, że gmina Dzikowiec przyjęła następujące stawki opłat:  od gospodarstwa jednoosobowego - 11 zł, od gospodarstwa dwuosobowego i więcej – 28 zł. - Gmina Majdan Królewski ma stawki podobne jak nasze, bo gospodarstwo jednoosobowe płaci 9 zł, dwuosobowe – 18 zł, trzyosobowe - 27 zł i opłata ta rośnie proporcjonalnie o 9 zł z każdą kolejną osobą - wyjaśniła Stopińska-Pacyna i dodała, że gmina Kolbuszowa i gmina Niwiska nie ogłaszały przetargu, bo mają jeszcze ważne umowy. - A gmina Sokołów Młp. ma swój Zakład Gospodarki Komunalnej, który odbiera śmieci, a odpady zawozi do Leżajska - podsumowała.

Na różnicę opłat w poszczególnych gminach uwagę zwrócił Andrzej Sondej, radny z Mazurów. - Chciałbym zapytać, z czego wynikają takie rozbieżności cenowe między gminą Raniżów a gminą Dzikowiec. Czy to jest zależne od liczby mieszkańców, czy jakieś inne czynniki mają wpływ na to?- zapytał.

Monika Stopińska - Pacyna poinformowała, że na ostateczną cenę wpływ ma ilość oddawanych przez gminę odpadów. - Pozwoliłam sobie dzisiaj przedzwonić do Leżajska i mam takie zestawienie od 2015 roku, ile było odpadów na terenie naszej gminy. W 2015 roku wszystkich odpadów łącznie z tymi oddanymi selektywnie było 657 ton, w tym zmieszane 398 ton. W 2016 - 690 wszystkich, a zmieszanych - 436 ton, w 2017 - 780 ton było w sumie, w tym  480 ton zmieszanych, a w 2018 roku, pomijając grudzień, śmieci łącznie oddanych było 800 ton, w tym zmieszanych 500 ton - zreferowała. 

Usługę polegającą na odbiorze i zagospodarowaniu odpadów komunalnych z terenu gminy Raniżów, przez cały 2019 rok, będzie świadczyć dotychczasowy wykonawca - Miejski Zakład Komunalny z Leżajska.
Firma wyceniła ofertę na 620 tys. zł.

le zapłacą mieszkańcy?

Mieszkańcy, którzy śmieci segregują:
- od gospodarstwa domowego 1-osobowego - 13 zł (było 15 zł)
- od gospodarstwa domowego 2-osobowego - 21 zł (było 15 zł)
- od gospodarstwa domowego 3-osobowego - 31 zł (było 20 zł)
- od gospodarstwa domowego 4-osobowego - 38 zł (było 20 zł)
- od gospodarstwa domowego 5-osobowego - 43 zł (było 20 zł)
- od gospodarstwa domowego 6-osobowego i więcej - 47 zł (było 20 zł)
Mieszkańcy, którzy śmieci nie segregują:
- od gospodarstwa domowego 1-osobowego - 26 zł (było 40 zł)
- od gospodarstwa domowego 2-osobowego - 42 zł (było 40 zł)
- od gospodarstwa domowego 3-osobowego - 62 zł (było 40 zł)
- od gospodarstwa domowego 4-osobowego - 76 zł (było 40 zł)
- od gospodarstwa domowego 5-osobowego - 86 zł (było 40 zł)
- od gospodarstwa domowego 6-osobowego i więcej - 94 zł (było 40 zł)
 


Więcej w aktualnym numerze Korso.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.