Oddział urologii w Kolbuszowej w ubiegłym roku pobił rekord. Ze statystyk opublikowanych na rządowych stronach wynika, że ten właśnie one jest wiodącym ośrodkiem urologii onkologicznej na Podkarpaciu. Rok 2022 w liczbach to 3500 hospitalizacji i 1120 operacji.
Oddział urologii w Kolbuszowej jednym z czołowych w Polsce
Chętnych do leczenia się w Kolbuszowej jest coraz więcej. Od stycznia tego roku kolbuszowska urologia przekształciła się w Oddział Urologii Ogólnej i Onkologicznej. Specjalizuje się on w leczeniu nowotworów dróg moczowych (rak prostaty, nerki, pęcherza moczowego, jądra i prącia). Oferuje on również kompleksową diagnostykę i leczenie raka prostaty.
- Duża liczba wykonanych prostatektomii radykalnych plasuje nas w czołówce oddziałów urologicznych w Polsce, co pozwala na osiąganie znakomitych wyników leczenia onkologicznego i czynnościowego – trzymanie moczu
- informują lekarze.
Dyrektor Zbigniew Strzelczyk: Pieniądze nie wpłynęły
Duża liczba pacjentów to także coraz większe koszty ich leczenia. W ciągu ostatnich pięciu lat działalności urologii Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za wszystkie wykonane zabiegi nawet te wykonane poza przyjętym limitem. W tym roku sytuacja się zmieniła.
- Pierwszy raz nie otrzymaliśmy pieniędzy. Mowa o 3,7 mln zł
- mówi Zbigniew Strzelczyk, dyrektor Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Kolbuszowej. - Nie wiem, kiedy i czy w ogóle je otrzymamy - dodaje nasz rozmówca, który zaznacza, że w tej sprawie będzie kontaktował się z NFZ w Warszawie.
- Nasz rzeszowski oddział nie ma na to wpływu. Oni przekazują dalej te pieniądze, które otrzymują z centrali. Liczę na to, że sytuacja się wyjaśni i ta kwota trafi do szpitala w Kolbuszowej
- dodaje dyrektor Strzelczyk.
Co w sytuacji, gdy NFZ nie zapłaci 3,7 mln zł za leczenie większej liczby pacjentów, niż jest to w umowie?
- To, czy będzie miało to wpływ na funkcjonowanie szpitala, okaże się w przyszłym roku. Na razie będę robił wszystko, aby te pieniądze zostały nam wypłacone
- dodaje dyrektor SP ZOZ Kolbuszowa.
Pieniądze na nowe urządzenia na bloku operacyjnym
Kolbuszowski oddział wciąż się rozwija. Trafia tam też coraz nowszy sprzęt. Na dwa dni przed wyborami do Kolbuszowej dotarła dobra informacja o dotacji z rezerwy celowej Ministerstwa Finansów, którą otrzymał powiat. Pieniądze, 344 tys. zł, zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego do bloku operacyjnego. - Ich pozyskanie możliwe było dzięki wsparciu posła RP Zbigniewa Chmielowca - informowali kolbuszowscy urzędnicy.
- My te urządzenia mamy, tylko już wysłużone. Wymienimy je na nowe, bardziej nowoczesne. Wszystko idzie z postępem i musimy być na bieżąco
- mówi dyrektor Strzelczyk.
Mowa o aparacie do litotrypsji (to nowoczesne narzędzie wykorzystywane w leczeniu kamicy nerkowej), a także zestawie: resektoskopie laserowym oraz molceratorze.
Nasz rozmówca dodaje, pomoc ze strony posła była. Parlamentarzysta poinformował o kwocie dotacji, a wybór sprzętu leżał już po stronie szpitala. Przetarg na zakup urządzeń ma zostać niebawem ogłoszony. Lekarze będą mogli z nich korzystać jeszcze w tym roku.
Zespół kolbuszowskiej urologii:
Ordynator – dr n. med. Tadeusz Ossoliński, specjalista urolog FEBU
Lekarze:
- lek. Sławomir Szczygieł, specjalista urolog FEBU
- lek. Krzysztof Ossoliński, specjalista urolog FEBU
- lek. Anna Ossolińska, specjalista urolog FEBU
- lek. Marek Piotrowski, specjalista urolog FEBU
- lek. Mikołaj Piwek, w trakcie specjalizacji z urologii
Sekretarka medyczna – Alicja Bomba, Ewa Ture
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.