Reklama

Brak światłowodu i internetu. Poseł interweniuje

Opublikowano: ndz, 27 wrz 2020 09:30
Autor:

Brak światłowodu i internetu. Poseł interweniuje - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Firma Voice Net S.A. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich, dzięki którym na terenie Lipnicy powstanie światłowód. Niestety dwa budynki nie zostały ujęte w projekcie. W tej sprawie Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP, napisał do ministra.

Jednym z dwóch terenów, które nie zostały ujęte w projekcie, jest budynek Leśnictwa Lipnica. Poseł postanowił zapytać, czy istnieje możliwość uzupełnienia projektu o te gospodarstwa, jak również zorientować się, kiedy wszyscy beneficjenci będą przyłączeni do sieci. Tę kwestię wyjaśnił pisemnie Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu Ministerstwa i Cyfryzacji.

By się zakwalifikować

W odpowiedzi na interpelację posła przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji wyjaśnił powód, dla którego te dwa gospodarstwa domowe nie są ujęte w projekcie. Sekretarz opisał, jak wyznaczane są punkty adresowe do dofinansowania projektów budowy sieci szerokopasmowych. - Bazą wyjściową do ustalenia punktów adresowych jest Państwowy Rejestr Granic (PRG) - wyjaśnił Andruszkiewicz. Jak dodał w piśmie, PRG tworzony jest na podstawie informacji z gminnych ewidencji ludności. Uzupełniające dane te są weryfikowane informacjami systemu identyfikacji adresowej ulic, nieruchomości, budynków i mieszkań. 

Przy wyznaczaniu adresów do realizacji projektu na budowę światłowodów brane są pod uwagę wyłącznie te punkty adresowe, które znajdują się w obydwu bazach informacyjnych. Później, zgodnie z unijnymi zasadami, te punkty adresowe weryfikowane są pod kątem istniejących i przyszłych możliwości świadczenia w nich usług szybkiego internetu. Przyszłe możliwości weryfikowane są w otwartych konsultacjach społecznych obszarów białych, w ramach których każdy operator może zgłosić plany inwestycyjne na sieci szerokopasmowe. Do projektu kwalifikują się wyłącznie punkty adresowe sprawdzone w sposób opisany wyżej (będące w systemach PRG i NOBC), dla których nie stwierdzono istniejących i przyszłych możliwości korzystania z nich usług dostępu do szybkiego internetu.

Nie było w systemie

Andruszkiewicz wyjaśnił, że jedna działka została już zgłoszona jako dodatkowy punkt przez Voice Net, natomiast druga nie widniała w systemie PRG, więc nie została zakwalifikowana. Jednak sekretarz podkreślił, że firma realizująca projekt może we własnym zakresie, ze swoich pieniędzy podłączyć do sieci to gospodarstwo domowe. Ministerstwo Cyfryzacji poprosiło firmę Voice Net o takie działanie i oczekuje pisemnej odpowiedzi. Tę zaś otrzyma zarówno instytucja, jak i bezpośrednio poseł w ramach odpowiedzi na interpelację.

Kiedy?

Projekt realizowany przez firmę Voice Net S.A. powinien być sfinalizowany najpóźniej do końca I kwartału 2021 roku. Wtedy mieszkańcy Lipnicy będą mieć szybki internet. Jeżeli firma nie zdecyduje się objąć tych dwóch dodatkowych adresów realizowanymi inwestycjami, to zostaną one uwzględnione w pracach nad kolejnymi interwencjami Ministerstwa Cyfryzacji w obszarze wsparcia rozwoju sieci szerokopasmowych, tak aby posiadały dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 100 mb/sek najpóźniej do końca 2025.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Upierdliwy

  Nie omieszkam sprawdzić gminę jakie kroki zamierza podjąć w stosunku do firmy Voice Net z tytułu nie dotrzymania terminu końca marca. Sami konsultanci są sceptyczni.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  internauta

  takich miejscowości jest wiele gdzie jest kabel zakopany w ziemii a internetu nie ma

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Kolbuszowian 1234

  Jednym slowem wstyd jest rok 2020 a dopiero teraz bedzie [może ] s wiatlowod, sto lat za ********* jestesmy