Reklama

Białe plamy na terenie gminy. Co ze światłowodem?

Opublikowano:
Autor:

Białe plamy na terenie gminy. Co ze światłowodem?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Radny Adam Chlebowski poruszył temat światłowodu na terenie gminy Niwiska. Jak podkreślił, doszło do pewnych niedopatrzeń. Co na to wójt Elżbieta Wróbel?

Celem przedsięwzięcia jest zaprojektowanie oraz wybudowanie sieci światłowodowej na obszarach wykluczonych pod względem dostępności do usług szerokopasmowych. Latem ubiegłego roku zbierane były zgody od mieszkańców dotyczące współpracy z firmą zakładającą światłowód.

Nie wszyscy

 Jak nadmienił radny Adam Chlebowski, wiele osób pyta, czy gmina w dalszym ciągu współpracuje z firmą Voice Net, bo dalej słyszy się o "białych plamach" na terenie Huciny.

- Jest to za sprawą tego, że nie zostało to wykonane zbyt profesjonalnie - zaznaczył Chlebowski. Jak dalej tłumaczył, zgody były zbierane w takim czasie, że młodych mieszkańców nie było w domu, a seniorzy, nie w każdym przypadku, wyrazili zgodę. Zdaniem samorządowca powinno zostać to przeprowadzone za pośrednictwem sołtysów. - A teraz od połowy wsi nie ma zgody i okazuje się, że nie wszędzie będą przeprowadzone prace - podkreślił Adam Chlebowski i dodał: - Czy jest jeszcze szansa, żeby ta "biała plama" zniknęła, żeby wszyscy byli zadowoleni?

Mobilizacja

Do wątpliwości radnego odniosła się szefowa gminy, wyjaśniając, że firma Voice Net S.A. podjęła się instalacji szerokopasmowej między innymi na gminie Niwiska, gdzie zrealizuje to do końca roku 2020. Z ostatnich sygnałów, jakie dotarły do magistratu, wynika, że już w pierwszym kwartale roku powstanie sieć na terenie gminie Niwiska.

- We wcześniejszym etapie, kiedy potrzebne były zgody od mieszkańców, to już wtedy z nimi uzgodniłam, że gdyby był problem, to mają zgłosić się do gminy i jakoś spróbujemy dotrzeć do właścicieli nieruchomości - przypomniała Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska - Na tę chwilę po raz pierwszy słyszę, że jest jakiś problem - dodała.

Włodarz zapewniła, że gminie zależy na tym, aby wszystkie prace prowadzone były jak najszybciej. Elżbieta Wróbel wie, że na gminie Niwiska są miejsca, których sieć nie objęła. Jednak wtedy magistrat zwraca się do dostawców internetu, żeby ci podjęli się inwestycji. - Są to działania mobilizujące firmy dostarczające internet do rozbudowy sieci - zaznaczyła włodarz.

Drobny błąd

Radny Adam Chlebowski dopowiedział, że wspomniana sytuacja dotyczyła ul. Nowej w Hucinie. Nie tylko pojawił się tam problem z zapisem danych, ale i ze zmianą zdania gospodarzy, którzy jednak chcą przyłączenia. Przewodniczący rady Robert Róg przypomniał, że miejsce zaraz za szkołą na ul. Wspólnej też nie zostało ujęte w wykazie sieci. Zresztą nie tylko to, takich miejsc było więcej.

Informatyk tłumaczył, że nie było danych adresowych. W związku z tym radny Robert Róg napisał prośbę o informację, aby wyjaśniono, jak mogło nie być danych adresowych. - Te miejscowości nie powstały tydzień temu czy wczoraj. - Do tej pory odpowiedzi nie mam - powiedział Róg. - Podejrzewam, z jakich czynników to wynikało. Po wprowadzeniu danych do systemu teleinformatycznego dane adresowe nie były wprowadzone - dodał.

Biznes

Jak dalej wyjaśnił przewodniczący prezydium, firma umożliwia "wejście" konkurencji. Jeżeli światłowód zostanie wybudowany z dofinansowania, musi być możliwość funkcjonowania przynajmniej pięciu operatorów. Daje to możliwość wyboru usługodawcy, z którego chce się skorzystać. Przełożyć może się to na lepszą cenę bądź warunki.

Okazało się jeszcze, że inna firma zgłosiła, że zaopiekuje się miejscami, w których nie ma światłowodu. - Tak się praktykuje w świecie biznesu, wiedząc, że inni operatorzy wykazują swoje zainteresowanie danym miejscem, w którym mógłby świadczyć swoje usługi tylko po to, żeby nie została objęta innym programem, zapewniając sobie wyłączność na danym terenie - wyjaśnił Robert Róg, radny gminy Niwiska.

Samorządowiec podkreślił, że firma Voice Net chce podjąć się współpracy. - Sami dobrze wiecie, że jeżeli nie jest coś załatwiane kompleksowo, to później ciężko będzie kogokolwiek zainteresować, żeby tutaj wszedł i inwestował - zwrócił się do radnych szef prezydium.

 Radny Robert Róg nadmienił, że skala inwestycji jest potężna, trudno się więc dziwić, że w pierwszej kolejności firma musi zająć się tym, do czego się zobowiązała.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE