reklama

Bezrobocie w powiecie. Znamy statystyki urzędu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PUP Kolbuszowa

Bezrobocie w powiecie. Znamy statystyki urzędu - Zdjęcie główne

Bezrobocie w powiecie. Znamy statystyki urzędu | foto PUP Kolbuszowa

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCILiczba osób bezrobotnych w powiecie kolbuszowskim wzrosła. Jak wyglądał 2024 rok? Komu ciężej jest znaleźć pracę? W jakim wieku są bezrobotni? Czy mieszkają w mieście, a może na wsi? Te dane znajdziecie Państwo w naszym raporcie.
reklama

W 2024 roku Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej zanotował kilka istotnych zmian w strukturze bezrobocia, których analizę przeprowadzono na podstawie rejestracji osób bezrobotnych, danych o ich sytuacji zawodowej oraz miejscach zamieszkania. Z danych przekazanych przez urząd wynika, że liczba bezrobotnych w regionie wzrosła, jednakże pojawiły się również pozytywne zmiany w zakresie struktury zawodowej bezrobotnych.

reklama

Stan na koniec 2024 roku

Na dzień 31 grudnia 2024 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kolbuszowej zarejestrowanych było 1536 osób bezrobotnych, w tym 709 kobiet, co stanowiło 46,2% ogółu bezrobotnych. W porównaniu do roku 2023 ogólna liczba bezrobotnych wzrosła o 42 osoby, jednak liczba bezrobotnych kobiet zmniejszyła się o 18.

Wzrost liczby bezrobotnych wynika głównie z wyzwań gospodarczych, w tym zmniejszonej liczby ofert pracy w niektórych branżach. Szczególnie widoczny był spadek liczby miejsc pracy w sektorach takich jak usługi związane z zakwaterowaniem i gastronomią oraz w budownictwie.

Zróżnicowanie geograficzne i demograficzne

Bezrobocie w powiecie kolbuszowskim ma wyraźnie zróżnicowaną strukturę geograficzną. Największy odsetek bezrobotnych pochodzi z gminy Kolbuszowa, która stanowi 39,4% wszystkich osób bez pracy w powiecie, z czego 13,5% to mieszkańcy miasta Kolbuszowa. Drugą pod względem liczby bezrobotnych gminą jest Majdan Królewski (17,6%), a najmniejszy udział w ogólnej liczbie bezrobotnych mają mieszkańcy gmin Raniżów (8,9%) oraz Niwiska (9,4%).

reklama

Bezrobocie na obszarach wiejskich

Liczba bezrobotnych zamieszkałych na wsi wynosiła na koniec 2024 roku 1328 osób, co stanowi 86,5% ogółu bezrobotnych w powiecie kolbuszowskim. Kobiety zamieszkałe na wsi stanowiły 87,2% ogółu bezrobotnych kobiet. Spośród osób bezrobotnych na wsi, 332 posiadały gospodarstwo rolne, co stanowi 21,6% ogółu zarejestrowanych osób.

Problemy długoterminowego bezrobocia

Bezrobocie długoterminowe, czyli osoby pozostające bez pracy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy, stanowi istotny problem w powiecie kolbuszowskim. W końcu 2024 roku, aż 720 osób (ponad 46% ogółu bezrobotnych) znajdowało się w tej kategorii. Długotrwałe bezrobocie jest problemem szczególnie dotkliwym na wsi, gdzie przeważa struktura ludzi starszych, nieposiadających odpowiednich kwalifikacji zawodowych, co utrudnia ich reintegrację na rynku pracy.

reklama

Struktura wiekowa bezrobotnych

W przypadku podziału bezrobotnych według wieku największą grupę stanowią osoby w wieku 25-34 lata (25,3%), a zaraz za nimi są osoby w wieku 35-44 lata (23,5%). Z kolei osoby w przedziale wiekowym 18-24 lata stanowią 15,7% ogółu bezrobotnych, co pokazuje, że w tym wieku nadal pojawiają się trudności w znalezieniu stabilnego zatrudnienia.

Poziom wykształcenia

Z danych wynika również, że 30% bezrobotnych w powiecie kolbuszowskim ma wykształcenie policealne lub średnie zawodowe, co wskazuje na duży potencjał zawodowy, który jednak nie jest w pełni wykorzystywany na rynku pracy. Na drugim miejscu znajdują się osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (32,5%), a następnie osoby z wykształceniem wyższym (12%).

reklama

Bezrobocie wśród osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne stanowią 8,1% ogółu bezrobotnych w powiecie kolbuszowskim. W tej grupie dominują osoby zamieszkałe na wsi, które borykają się z jeszcze większymi trudnościami w znalezieniu pracy. Z tej grupy 42 osoby pobierały zasiłek dla bezrobotnych, a 124 osoby zarejestrowane w Urzędzie Pracy były osobami niepełnosprawnymi.

Oferty pracy i współpraca z pracodawcami

W 2024 roku Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej zarejestrował 356 pracodawców, którzy zgłosili 729 ofert pracy i 1089 miejsc aktywizacji zawodowej. Zestawienie to pokazuje, że, mimo trudności w poszczególnych branżach, istnieje ciągła potrzeba zatrudnienia, zwłaszcza w sektorach związanych z administracją oraz działalnością wspierającą.

Wnioski i prognozy

Stopa bezrobocia w powiecie kolbuszowskim na koniec 2024 roku wynosiła 8,2%, co stanowi wzrost o 0,3 punktu procentowego w porównaniu z rokiem poprzednim. Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej podejmuje różne działania, takie jak współpraca z pracodawcami, zwiększenie dostępu do szkoleń zawodowych oraz pomoc dla osób długotrwale bezrobotnych. Niemniej jednak, przyszłość rynku pracy w regionie zależy w dużej mierze od sytuacji w branżach takich jak budownictwo czy usługi gastronomiczne, które w ostatnich latach odnotowały znaczący spadek.

W obliczu wyzwań, jakim jest struktura wiekowa, edukacyjna oraz lokalna bezrobocia, kluczowym zadaniem pozostaje dalsze wspieranie osób bezrobotnych w zdobywaniu nowych umiejętności oraz aktywne poszukiwanie rozwiązań w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy. Powiatowy Urząd Pracy, współpracując z lokalnymi pracodawcami oraz organizacjami pozarządowymi, może stanowić istotny element w procesie reintegracji zawodowej mieszkańców powiatu kolbuszowskiego.

Gmina Cmolas 

  • 225 bezrobotnych, w tym 88 kobiet, 63 osoby do 30 roku życia, 75 osób powyżej 50 lat, długotrwale bezrobotnych 114
Gmina Kolbuszowa 

  • 606 bezrobotnych, w tym 283 kobiety, 171 osób do 30 roku życia, 155 osób powyżej 50 lat, długotrwale bezrobotnych 269
Gmina Majdan Królewski 

  • 270 bezrobotnych, w tym 128 kobiet, 66 osób do 30 roku życia, 81 osób powyżej 50 lat, długotrwale bezrobotnych 125
Gmina Niwiska 

  • 144 bezrobotnych, w tym 73 kobiety, 47 osób do 30 roku życia, 39 osób powyżej 50 lat, długotrwale bezrobotnych 61
Gmina Raniżów 

  • 136 bezrobotnych, w tym 60 kobiet, 44 osoby do 30 roku życia, 32 osoby powyżej 50 lat, długotrwale bezrobotnych 65
Gmina Dzikowiec 

  • 155 bezrobotnych, w tym 77 kobiet, 40 osób do 30 roku życia, 34 osoby powyżej 50 lat, długotrwale bezrobotnych 86

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo