Reklama

Reklama

Będą poszukiwania. Żołnierze wejdą do lasów

Opublikowano: sob, 7 sie 2021 06:30
Autor:

Będą poszukiwania. Żołnierze wejdą do lasów - Zdjęcie główne

W akcję poszukiwania martwych dzików włączyli się żołnierze.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wojsko ponownie weszło do lasów na terenie powiatu kolbuszowskiego. To nie pierwsza i nie ostatnia taka akcja.

Jeszcze w czerwcu 150 żołnierzy weszło do lasów m.in. na terenie gminy Niwiska. Przeczesywali oni masywy leśne. Jak poinformował Marek Olszowy, powiatowy lekarz weterynarii w Kolbuszowej, żołnierze zostali zadysponowani do przeczesywania lasów i terenów zalesionych na terenie Niwisk. Celem akcji było przeszukanie terenu i odnalezienie padłych dzików. Wszystko podyktowane jest walką z afrykańskim pomorem świń. O tym pisaliśmy tutaj: Gmina Niwiska. Żołnierze w lasach. Będą poszukiwania

ZOBACZ TAKŻE: Madame Górska Atelier - czyli magiczny świat mieszkanki Kolbuszowej 

Lekarz weterynarii Marek Olszowy poinformował, że nie odnaleziono wówczas żadnych padłych dzików. Gdyby jednak tak się stało, od padłych zwierząt pobrane zostałyby próbki celem zbadania, czy chorowały one na ASF.

Kolejne poszukiwania 

Marek Olszowy poinformował, że w sobotę, 24 lipca, ponownie odbyły się poszukiwania padłych dzików z udziałem Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym razem przeczesywane były masywy leśne w okolicach Ostrów Baranowskich. Również i w tym przypadku nie odnaleziono martwych sztuk. Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformował dodatkowo, że na sobotę (7 sierpnia) takie poszukiwania zaplanowano w terenie Raniżowa. 

Padłe dziki 

Co jeżeli to my, podczas spaceru w lesie, natchniemy się na truchło dzika? Po znalezieniu padłego dzika powinniśmy postępować według określonych zasad.

- Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby

- czytamy w ulotce wydanej przez Główny Inspektorat Weterynarii.

Trzeba powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia oraz zgłosić ten fakt Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii lub w najbliższej lecznicy weterynaryjnej, lub straży miejskiej, lub miejscowemu kołu łowieckiemu.

W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Mimikka

  I tak marnują i niszczą hodowle. Dawniej świnia z krowa, koniem, koza, kurami i innymi zwierzętami przebywały w oborze i były zdrowe a dziś co??? Nagle choroby jakieś wymysły tragedia!!! Wyroby czy mięsa trzeba kupować po kryjomu żeby się nikt nie dowiedział. A oni tylko sprowadzają mięsa z Holandii, Belgii, Niemiec i Bóg jeden wie jeszcze skąd😢🤦‍♀️ale pisze na naklejce produkt Polski ( hodowla Niemcy). Nikt nie czyta a każdy kupuje nawet w tych małych sklepach nie oszukujmy się sprzedają mięsa z marketów. Ile jest takich sytuacji że w Biedronce czy Lidlu są promocje na filety z kurczaka, schaby, karkówki, łopatki czy szynki wieprzowe lub inne mięsa a właściciele sklepów lub ich rodziny pakują po całych wózkach i potem sprzedają u siebie w sklepach. Oczywiście mają prawo kupować tyle ile chcą ale potem niech nie narzekają ze mięsa się im nie sprzedają jak jeden czy drugi zobaczy gdzie i ile kupuje a potem za drugie tyle sprzedaje i jeszcze kłamie ze ma z ubojni🤦‍♀️no sory dziś kłamstwo goni kłamstwo.

 • 2 miesiące temu | ocena +4 / -1

  Marek

  Martwych zwierząt brak ale jest pomór ASF, nic nie znaleźli ale nadal będą szukać - lepiej niech poszukają rozumu u decydentów tej akcji

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

   Eh

   Szukają padłych- źle, nie szukają też źle. Strzelają dziki źle, nie strzelają też źle. Ludziom nie dogodzi.

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -1

   Weterynarz

   Masz jakieś lepsze pomysły? Działaj , a nie narzekasz sprzed ekranu.