Reklama

Będą poszukiwania. Żołnierze wejdą do lasów

Opublikowano:
Autor:

Będą poszukiwania. Żołnierze wejdą do lasów  - Zdjęcie główne

W akcję poszukiwania martwych dzików włączyli się żołnierze.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wojsko ponownie weszło do lasów na terenie powiatu kolbuszowskiego. To nie pierwsza i nie ostatnia taka akcja.

Jeszcze w czerwcu 150 żołnierzy weszło do lasów m.in. na terenie gminy Niwiska. Przeczesywali oni masywy leśne. Jak poinformował Marek Olszowy, powiatowy lekarz weterynarii w Kolbuszowej, żołnierze zostali zadysponowani do przeczesywania lasów i terenów zalesionych na terenie Niwisk. Celem akcji było przeszukanie terenu i odnalezienie padłych dzików. Wszystko podyktowane jest walką z afrykańskim pomorem świń. O tym pisaliśmy tutaj: Gmina Niwiska. Żołnierze w lasach. Będą poszukiwania

Lekarz weterynarii Marek Olszowy poinformował, że nie odnaleziono wówczas żadnych padłych dzików. Gdyby jednak tak się stało, od padłych zwierząt pobrane zostałyby próbki celem zbadania, czy chorowały one na ASF.

Kolejne poszukiwania 

Marek Olszowy poinformował, że w sobotę, 24 lipca, ponownie odbyły się poszukiwania padłych dzików z udziałem Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym razem przeczesywane były masywy leśne w okolicach Ostrów Baranowskich. Również i w tym przypadku nie odnaleziono martwych sztuk. Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformował dodatkowo, że na sobotę (7 sierpnia) takie poszukiwania zaplanowano w terenie Raniżowa. 

Padłe dziki 

Co jeżeli to my, podczas spaceru w lesie, natchniemy się na truchło dzika? Po znalezieniu padłego dzika powinniśmy postępować według określonych zasad.

- Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby

- czytamy w ulotce wydanej przez Główny Inspektorat Weterynarii.

Trzeba powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia oraz zgłosić ten fakt Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii lub w najbliższej lecznicy weterynaryjnej, lub straży miejskiej, lub miejscowemu kołu łowieckiemu.

W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy