Reklama

Badacze przestrzegają przed obsesyjnym czytaniem o wirusie

Opublikowano: pon, 13 kwi 2020 15:00
Autor:

Badacze przestrzegają przed obsesyjnym czytaniem o wirusie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mieszkańcy Korei Południowej poświęcają średnio dwie godziny dziennie na poszukiwanie informacji o koronawirusie – wynika z ankiety badaczy z Uniwersytetu Yonsei w Seulu. Naukowcy przestrzegają, że obsesyjne szukanie informacji może szkodzić zdrowiu psychicznemu.

W ankiecie wzięło udział 2035 mieszkańców obszaru metropolitarnego Seulu. Przeprowadzoną ją w dniach 14-21 marca, gdy koronawirus szybko szerzył się w Korei Południowej, szczególnie w mieście Daegu i sąsiadującej z nim prowincji Gyeongsang Północny. Badanie opisała w środę południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Wśród ankietowanych było 18 osób, którym nakazano samoizolację w związku z podejrzeniem zakażenia. Te osoby poświęcały więcej czasu na poszukiwanie informacji, średnio 2,3 godziny dziennie, ponieważ odczuwały większy niepokój – ocenili badacze.

Według naukowców z seulskiego uniwersytetu przedłużająca się epidemia koronawirusa wywołuje w społeczeństwie uczucie przygnębienia. W ankiecie zadeklarowało je prawie 60 proc. respondentów, podczas gdy w podobnym badaniu z 2013 roku odsetek ten wyniósł tylko 7,7 proc.

Jedna z autorek badania Dzung Sun Dze przestrzegła przed obsesyjnym poszukiwaniem informacji o koronawirusie, ponieważ może ono pogłębiać niepokój i w efekcie szkodzić zdrowiu psychicznemu – przekazał Yonhap.

Korei Płd. udało się powstrzymać lawinowy wzrost liczby zakażeń koronawirusem bez stosowania powszechnych, odgórnych zakazów wychodzenia z mieszkań. W domach muszą jednak pozostawać osoby, które miały styczność z potwierdzonymi przypadkami.

Dotychczas w Korei Płd. wykryto ponad 10 tys. przypadków infekcji koronawirusem i około 200 zgonów wśród zakażonych osób.

Andrzej Borowiak (PAP)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.