Reklama

Babeszjoza gorsza od boreliozy. Czy jest groźna dla ludzi?

Opublikowano: sob, 4 kwi 2020 20:00
Autor:

Babeszjoza gorsza od boreliozy. Czy jest groźna dla ludzi? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Coraz więcej czworonogów zaczyna chorować na babeszjozę. Jest to groźna choroba, którą jak się okazuje, przenoszą kleszcze. Jest równie niebezpieczna co borelioza.

Babeszjoza jest odzwierzęcą chorobą wywoływaną przez bytujące wewnątrz krwinek czerwonych pierwotniaki z rodzaju babesia. Nosicielami pierwotniaków są zwierzęta domowe i dziko żyjące oraz kleszcze. Do zarażenia człowieka dochodzi najczęściej w wyniku kontaktu z zarażonymi kleszczami, możliwa jest też transmisja pierwotniaka przez transfuzję krwi lub drogą wertykalną z matki na płód. Pierwotniak namnaża się w krwinkach czerwonych, prowadząc do ich rozpadu, czego efektem jest niedokrwistość. Fragmenty zniszczonych krwinek czerwonych blokują przepływ krwi w drobnych naczyniach włosowatych, co może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych, wątroby, śledziony, nerek i ośrodkowego układu nerwowego.

Rzadko u ludzi

Babeszjoza jest chorobą rzadko występująca u ludzi. W Polsce babeszjozę rozpoznaje się często u zwierząt domowych. Pojedyncze zachorowania na babeszjozę u ludzi zarejestrowane w Polsce były przywleczone z terenów endemicznych. Babeszjoza ma często przebieg bezobjawowy. Okres inkubacji choroby w postaciach jawnych klinicznie wynosi 1–4 tygodnie od ugryzienia przez kleszcza do pojawienia się pierwszych objawów. W początkowej fazie choroby obraz jest mało charakterystyczny, dominują objawy grypopodobne takie jak gorączka z dreszczami, zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśniowe, wzmożona potliwość, złe samopoczucie, niechęć do jedzenia, nudności, wymioty, bóle brzucha.

 W babeszjozie o ciężkim przebiegu mogą pojawić się żółtaczka, oddawanie ciemnego moczu, zaburzenia oddychania, niewydolność nerek i wątroby oraz objawy wstrząsu.

Chorują psy

Jak podkreśla weterynarz, najczęściej i najgorzej chorobę przechodzą psy. Dlatego tak ważna jest całoroczna ochrona czworonogów przed kleszczami. Ciepłe zimy sprzyjają rozwojowi kleszczy. Babeszjoza u psa wywołuje rozpad krwinek czerwonych, co oznacza bardzo silną anemię, która bez leczenia prowadzi do śmierci psa. Zazwyczaj objawami choroby są apatyczność, osłabienie, brak apetytu, zaburzenia równowagi i problemy neurologiczne, ciemnoczerwony mocz, wymioty, krwawa biegunka czy duszności. Przy chorobie towarzyszą przyspieszona akcja serca, wysoka temperatura ciała, żółtaczka objawiająca się zażółceniem gałek ocznych i błon śluzowych. Nawet jeden z tych objawów powinien zachęcić opiekuna do wizyty w gabinecie weterynaryjnym, zwłaszcza gdy pies miał wcześniej kleszcza. Objawy choroby pojawiają się szybko po zarażeniu i w takim samym tempie postępują, dlatego natychmiastowa reakcja może uratować psu życie.

- BORELIOZA -

Jest to najczęściej rozpoznawana choroba przenoszona przez kleszcze. Objawy choroby z Lyme są zróżnicowane, a niektóre z nich są podobne do innych chorób. To sprawia, że borelioza jest rozpoznawana przez lekarzy różych specjalności (w tym np. dermatologów, neurologów). Jednym z najczęstszych objawów boreliozy jest zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia kleszcza rozszerzające się obwodowo (tzw. rumień wędrujący). Zaczerwienienie skóry w kształcie pierścienia lub owalnej plamy otaczające miejsce ukłucia przez kleszcza jest często obserwowane w ciągu pierwszych kilku dni do tygodnia.
Wśród objawów skórnych oczywiście najbardziej charakterystyczny jest rumień wędrujący. Występuje we wczesnej fazie zakażenia, jednak jego obecność nie została stwierdzona u wszystkich chorych na boreliozę. Wraz z rumieniem mogą pojawić się objawy ogólne, przypominające grypę.

Pacjenci skarżą się najczęściej na:
- bóle mięśni i stawów,
- bóle głowy,
- ogólne osłabienie,
- gorączkę

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.