Reklama

Andrzej Grabiec z Siedlanki świętował swoje setne urodziny

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: www.niwiska.pl

Andrzej Grabiec z Siedlanki świętował swoje setne urodziny  - Zdjęcie główne

Andrzej Grabiec urodził się 100 lat temu - 23 marca 1921 roku w domu rodzinnym w Siedlance. | foto www.niwiska.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI 23 marca 2021 roku pan Andrzej Grabiec z Siedlanki obchodził setną rocznicę urodzin. Z tej okazji dostojnego Jubilata odwiedziła w imieniu wójta gminy Niwiska Małgorzata Zielińska-Micek, kierownik urzędu stanu cywilnego. Szefowa USC przekazała panu Andrzejowi List Gratulacyjny, kwiaty, drobny upominek oraz życzenia dalszych długich lat w zdrowiu, szczęściu w otoczeniu rodziny i przyjaciół.

Mieszkaniec gminy Niwiska pan Andrzej Grabiec urodził się 100 lat temu - 23 marca 1921 roku w domu rodzinnym w Siedlance, jako syn Józefa i Józefy Zielińskiej. Od najmłodszych lat, jako najstarsze dziecko z kilkorga rodzeństwa musiał wykonywać ciężkie prace w gospodarstwie domowym  i jednocześnie uczęszczał do istniejącej już we wsi szkoły podstawowej.

Po wybuchu  II wojny światowej w obawie przed wywózką na roboty do Niemiec lub obozu koncentracyjnego pracował w Mielcu przy budowie koszar, strzelnicy i innych obiektów przeznaczonych dla wojska niemieckiego, chodząc codziennie około 20 km w jedną stronę. Po utworzeniu przez Niemców gospodarstwa rolnego w Kosowach - Owsianka rozpoczął pracę na roli i tak przetrwał ten wojenny czas.

Po wojnie został członkiem Związku Młodzieży Wiejskiej, z ramienia tej organizacji wydelegowano go do Chorzowa na kurs samorządowy, a następnie do pracy w Myśliborzu. Podczas kontroli dokumentów, mając przy sobie tylko Kartę Powołania do wojska otrzymaną od Komisji  Poborowej w Nisku, został uznany za dezertera i niesłusznie osadzony w areszcie. Przesłuchiwany wielokrotnie o różnych porach dnia i nocy przez UB musiał dowodzić swojej niewinności. Został zwolniony po czterech miesiącach więzienia.

Po powrocie do domu zgłosił się do pracy w nowo powołanej gminie z siedzibą w Niwiskach, w dziale księgowości podatkowej i jednocześnie aktywnie działał w istniejącym już Kółku Rolniczym, pomagając prowadzić dokumentację administracyjną. Podobną funkcję pełnił w założonej w Siedlance jednostce OSP. Udzielając się społecznie przez wiele lat, zgodnie współpracował z kolegami ze wsi. Kiedy zlikwidowano gminy i utworzono Gminne  Rady Narodowe został przeniesiony do pracy w Siedlance, a po kilku latach oddelegowany do Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej. Po kolejnych zmianach w tej instytucji rozpoczął pracę  w Przedsiębiorstwie Budownictwa Rolniczego, gdzie objął stanowisko zaopatrzeniowca, następnie na tym samym stanowisku pracował w Spółdzielni  Transportu Wiejskiego w Kolbuszowej. Niestety po kilkunastu latach ze względu na nagłe pogorszenie stanu zdrowia otrzymał status rencisty, a potem emeryta.

Jako mąż, ojciec, dziadek i pradziadek

W życiu osobistym spełnił się w ponad 60-letnim małżeństwie z Józefą z domu Grabiec, z którą przez całe życie pracowali na roli. Jako ojciec sześciorga dzieci wkładał całe swoje siły w wychowanie, wykształcenie i przekazanie im ponadczasowych wartości moralnych. To dzięki wspólnej pracy rodziców, dzieci mogły rozwijać się, spełniać swoje marzenia, zdobyć wymarzone zawody i stać się prawymi ludźmi.

Jako dziadek i pradziadek cieszy się 18 wnukami i 30 prawnukami otoczony miłością szacunkiem i podziwem.

- Receptą na długowieczność jest skromne zdrowe żywienie, ciężka praca, ruch na świeżym powietrzu i miłość rodzinna

- mówi Andrzej Grabiec.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy