Reklama

Reklama

Adam Kardyś nagrał już ponad 300 wydarzeń związanych z Kolbuszową

Opublikowano: pon, 15 sty 2018 10:55
Autor:

Adam Kardyś nagrał już ponad 300 wydarzeń związanych z Kolbuszową - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W swojej kolekcji ma setki relacji z wydarzeń związanych z Kolbuszową - mowa o panu Adamie Kardysiu, który od 24 lat rejestruje lokalną rzeczywistość.

Reklama

Pierwszy film kolbuszowianin nagrał w 1989 roku. Kamera była pożyczona, a okazja do jej wykorzystania dla pana Adama była bardzo ważna - narodziny pierwszego wnuka. Rok później nasz rozmówca miał już w rękach własnego Panasonica. - Był ciężki, miał małą rozdzielczość, a kosztował więcej niż moje miesięczne pobory architekta wojewódzkiego - wspomina pan Adam.

Pierwszy film
Tą właśnie kamerą, później kolejnymi trzema, nasz rozmówca od prawie ćwierć wieku rejestruje lokalne wydarzenia. - Niestety te najstarsze filmy nie są zbyt dobrej jakości. Nagrywało się wówczas na małą kasetę, a później przegrywało się materiał na dużą, taką do wideoodtwarzacza. Wtedy nagranie traciło na jakości - zauważa 80-latek.

Pierwszy film, poza utrwalaniem rodzinnych wydarzeń, pan Adam nakręcił w 1994 roku w Kolbuszowej. Była to relacja z uroczystego, symbolicznego pochówku prochów braci Batorych. - To była wielka uroczystość. Proboszczem był wówczas ks. Marian Jachowicz. Mam całe nagranie. Z kościoła i z cmentarza - mówi.

W rękach biblioteki
Pan Adam swoje materiały dzieli na klipy i filmy. Te pierwsze to nieobrobione nagrania tzw. "surówki". - One są najcenniejsze, bo kiedyś ktoś będzie mógł je wykorzystać - zauważa nasz rozmówca i dodaje, że takich klipów ma przeszło 300. - Kiedyś oddam je do naszej biblioteki. Rozmawiałem już z dyrektorem i on chętnie je ode mnie przyjmie. To wszystko będzie coś warte, ale dopiero za jakieś pół wieku - dodaje kolbuszowianin.

Z kolei filmy są już przygotowane pod widza - z dźwiękiem, komentarzem i napisami. Ich twórca chętnie dzieli się nimi ze swoją rodziną czy organizatorami różnych wydarzeń na terenie miasta.

Więcej w 2 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.