Reklama

6 miliardów dla samorządów. Powiat chce przeznaczyć pieniądze na szpital. Co z innymi gminami?

Opublikowano:
Autor:

6 miliardów dla samorządów. Powiat chce przeznaczyć pieniądze na szpital. Co z innymi gminami?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Planowo kolejne 6 mld zł ma trafić do gmin i powiatów w całej Polsce. Pieniądze będą mogły być przeznaczone na realizację inwestycji lokalnych.

W czwartek, 27 sierpnia, zwołany został konwent starosty, burmistrza oraz wójtów z powiatu kolbuszowskiego. Podczas spotkania Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP, poinformował zebranych, iż do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego skierowany został projekt uchwały Rady Ministrów. Projekt ten dotyczy wsparcia przeznaczonego na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego. 

Wstępnie na szpital

Z pierwszych informacji wynika, że wnioski oceniane będą przez Komisję do Spraw Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego, która rekomendować będzie premierowi wysokość poszczególnych wniosków. Podczas oceny pod uwagę brane będą m.in. realizacja zasad zrównoważonego rozwoju, kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i poziomu ingerencji planowanych inwestycji w środowisko czy koszt planowanych inwestycji.

Na ocenę wpływ będzie mieć także liczba osób, na które planowane inwestycje będą miały korzystny wpływ oraz relacja kosztu planowych inwestycji do prognozowanego efektu. Znaczącym czynnikiem na przyznanie pieniędzy dla gmin czy powiatu będzie mieć także wpływ planowanych inwestycji na ograniczenie skutków klęsk żywiołowych lub zapobieganie im w przyszłości.

Planowo w tym roku mają być ogłoszone dwa nabory na pieniądze dla lokalnych samorządów. Jak zapowiada Józef Kardyś, starosta kolbuszowski, samorząd powiatu, wnioskując o dotację w ramach programu, będzie starać się o fundusze dla Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej. Zapowiadane wsparcie dla samorządów, w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, to już druga tego typu forma pomocy oferowana przez polski rząd. Do 10 sierpnia samorządy mogły składać wnioski o dotacje z pierwszej puli. Wówczas również do rozdysponowania było 6 mld zł (5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów).

Wątpliwości włodarzy

Jak poinformował na czwartkowym konwencie Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP, był on w Ministerstwie Rozwoju rozmawiać na temat nowego funduszu dla samorządów. - Kolejne sześć miliardów będzie dostępne. Są wzory wniosków. Są wyszczególnione wymagania, co będzie brane pod uwagę w rozpatrywaniu wniosków. Każda gmina będzie podejmować decyzję, na co pieniądze będzie chciała przeznaczyć - mówił podczas spotkania parlamentarzysta.

Jak podkreślała Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska, pieniądze mają być przeznaczone tylko na zadania inwestycyjne i majątkowe, o wartości minimum 400 tys. zł. Złożenie wniosków trwa od 24 sierpnia do 30 września. - Nie ma terminów jeszcze rozpatrzenia. Wiemy, że na inwestycję nie może być umowa podpisana, czyli to muszą być nowe inwestycje - zaznaczyła szefowa gminy.

- Po tym jak zapoznacie się z tymi materiałami i przyjdą wam pomysły do głowy, ja bym prosił, żeby przesłać do mnie pytania - zwrócił się bezpośrednio do włodarzy Zbigniew Chmielowiec. Zapewnił on jednocześnie, że wszystkie wątpliwości i nurtujące pytania przedstawi w Warszawie. - Tych pytań z pewnością będzie dużo - podkreślił.

Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej, już podczas konwentu dopytywał o to, jaki będzie, chociażby procentowy poziom dofinansowania zadań inwestycyjnych i czy jest on już znany. Pytał także o termin realizacji inwestycji, na które samorządy otrzymają pieniądze.

Wszystkie swoje wątpliwości włodarze każdej z gmin mieli przesłać do Elżbiety Wróbel, która z kolei miała przekazać je posłowi.

Ile pieniędzy i kiedy otrzymają poszczególne samorządy oraz na co je wydadzą? Do tematu będziemy wracać.

Pierwsza transza

Samorząd powiatu kolbuszowskiego oraz samorządy gminne otrzymały jeszcze w czerwcu czeki, w ramach których będą mogły realizować najpilniejsze zadania. W naszym powiecie fundusze te wynoszą ponad 8 mln zł.

Jedną z pierwszych gmin w powiecie kolbuszowskim, która miała konkretny plan na wydanie pieniędzy, była gmina Niwiska - Dofinansowanie z tzw. bonu inwestycyjnego będą mogły być wkładem własnym do inwestycji realizowanych z innych środków publicznych. W gminie Niwiska może to być wkład własny do budowy kanalizacji II etap Hucisko, gdzie na dzień dzisiejszy jest ogłoszony przetarg - powiedziała Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska. 

 Również gmina Cmolas wstępie zaplanowała, na co przeznaczy pieniądze z "covidowskiej tarczy". Jak poinformował Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, kasa zostać ma przeznaczona głównie na remonty dróg gminnych, m.in. w Cmolasie czy Ostrowach Tuszowskich.

Gmina Kolbuszowa, jako jedna z nielicznych, dokładnie określiła, na co pójdą pieniądze. Wniosek o finansowe wsparcie kolbuszowski samorząd złożył 31 lipca. Pieniądze mają trafić na sześć inwestycji. W planie znalazły się: budowa Dom Pobytu Dziennego Seniora w Kolbuszowej, budowa ciągu pieszego wzdłuż rzeki Nil, przebudowa ulicy Parkowej, rozbudowa parkingu wraz z niezbędną infrastrukturą, modernizacja budynku dworca PKP w Kolbuszowej, budowa zadaszenia nad przystankami autobusowymi i placem manewrowym wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, przebudowa ul. Fabrycznej w Kolbuszowej, budowa oświetlenia ulicznego ul. Fabrycznej w Kolbuszowej oraz utworzenie Parku Niepodległości przy ul. Astrowej.

Gmina Dzikowiec nie ma jeszcze konkretnych planów co do rozlokowania otrzymanych pieniędzy. Mają one wpłynąć na gminne konto do 30 września. Jak poinformowała Ewa Antosz, skarbnik dzikowieckiej gminy, inwestycje mają zostać ujęte w budżecie, wówczas będzie wiadomo, na co pieniądze zostaną przeznaczone. 

Jak poinformowała Janina Wójtowicz, zastępca wójta gminy Majdan Królewski, wnioskowana kwota ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID 19 w wysokości 990 649 zł zostanie w całości przeznaczona na inwestycje dróg gminnych w gminie Majdan Królewski.

Jak poinformowała Małgorzata Puzio, skarbnik gminy Raniżów, gmina nie otrzymała jeszcze pieniędzy z pierwszej transzy na swoje konto. Mają one wpłynąć do 30 września. Dopiero po tym terminie raniżowski urząd będzie decydował, na jakie inwestycje przeznaczy te pieniądze.

Maksymalne wsparcie, na jakie mogli liczyć samorządowcy w pierwszej transzy:
- powiat Kolbuszowski – 1 166 741 zł
- gmina Kolbuszowa – 3 360 004 zł
- gmina Raniżów – 1 161 276 zł
- gmina Majdan Królewski – 990 649 zł
- gmina Cmolas – 638 379 zł
- gmina Dzikowiec – 565 328 zł
- gmina Niwiska – 500 000 zł

Zaznaczyć należy, że druga pula pieniędzy, która trafić ma do samorządów z terenu powiatu kolbuszowskiego, nie jest jeszcze znana.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE